Sondaże wskazują na Konserwatystów

Lokalnie Series Top News marz 20, 2018 at 12:30 pm
Przywódca PC w Ontario, Doug Ford, podczas wiecu przedwyborczego w Toronto 19 marca br.

Przywódca PC w Ontario, Doug Ford, podczas wiecu przedwyborczego w Toronto 19 marca br.

Najnowsze sondaże przekonują, że Partia Konserwatywna pod wodzą Douga Forda może zdobyć większość parlamentarną w najbliższych wyborach do władz prowincji Ontario.

Sondażownia Mainstreet Research opublikowała swoje wyniki dzisiaj rano, twierdząc, że PC ma obecnie 21 punktów przewagi nad rządzącymi Liberałami.

W telefonicznym sondażu wzięło udział 2300 mieszkańców Ontario w wieku uprawniającym do głosowania. Zapytano ich, na kogo zagłosowaliby, gdyby wybory odbyły się dzisiaj.

Okazało się, że ontaryjscy Konserwatyści cieszą się obecnie 47-procentowym poparciem wśród zdecydowanych wyborców, podczas gdy Liberałowie pod przywództwem Kathleen Wynne osiągają zaledwie poziom 26,2%. NDP pod przewodnictwem Andrei Horwath otrzymuje poparcie w wysokości 18,6%, a Partia Zielonych na poziomie 6,4%.

- Zsumowaliśmy tę ankietę przed wczorajszą Mową Tronową, a wynika z niej, że Partia Konserwatywna ma szanse zdobyć przytłaczającą przewagę w Queen’s Park w czerwcowych wyborach -powiedział prezes Mainstreet Research, Quito Maggi. - Dzieje się tak dzięki przewadze zwolenników PC w prawie każdym regionie Ontario.

W samym Toronto ankieta wykazała, że ​​Konserwatyści mogą liczyć na 37,5% poparcia, gdy tymczasem Liberałowie na 35%, NDP na 20,3%, a Zieloni na  6%.

Patrząc szerzej – na obszar Greater Toronto – okazuje się, że poparcie dla Torysów jest jeszcze silniejsze: 49,3% czyli prawie 20 punktów więcej od Liberałów (30%) i znacznie więcej niż NDP (12,7%) czy Zieloni (5,4%). Sugerowałoby to, że w granicach GTA poparcie dla PC jest obecnie silniejsze niż dla wszystkich głównych partii łącznie.

Quito Maggi powiedział, że duża przewaga może czasem zaniknąć podczas wyborów, jednakże ostatnie liczby pokazują, że Liberałowie mają do pokonania wielki dystans, jeśli chcą utrzymać się przy władzy.

- Wiele jeszcze może się wydarzyć, gdy kampania naprawdę się rozwinie ale Liberałowie Kathleen Wynne znajdują się teraz daleko w tyle za zwolennikami Douga Forda na mniej niż 80 dni przed wyborami - powiedział Maggi. - To może być zbyt duży dystans do pokonania.

Wybory do władz prowincji zaplanowano na 7 czerwca.