Viscum album 

Porady babci Jelonki marz 20, 2018 at 8:49 am

 

jemiola2W ludowych opowieściach chroniła przed wszelkimi chorobami, piorunami i czarami. Miała przynosić szczęście i jako roślina wiecznie zielona symbolizowała nieśmiertelność. Jej pędy miały sprowadzać do domu szczęście i bogactwo, spełniać marzenia i życzenia, a noszona przy sobie miała zapewniać moc seksualną. Podobno ma magię umacniania miłości i trwałości związków, przypisuje się jej moc łączenia ludzkich par. Stąd prawdopodobnie wziął się do dziś trwający zwyczaj całowania się młodych w wigilijny wieczór pod gałązką jemioły.

Jemioła (łac.Viscum album, ang. mistletoe) to bardzo dziwna roślina. Mimo, iż zawiera życiodajny chlorofil  i mogłaby sama się wyżywić, to rośnie na drzewach jakopółpasożyt.  Późną jesienią i w zimie na końcach pędów jemioły dojrzewają białe kuleczki wielkości grochu wypełnione kleistą mazią, która przywiera do ptasich piór i w ten sposób ptaki przenoszą nasiona jemioły z drzewa na drzewo. W medycynie i kosmetyce stosuje się ziele jemioły, a więc gałązki wraz z liśćmi po odrzuceniu grubych i zdrewniałych pędów – suszone lub świeżo zerwane. Jemioła jest trudna do wysuszenia, schnie powoli, łatwo wilgotnieje.

jemiola6Właściwości lecznicze

Jemioła słynie przede wszystkim jako lek obniżający ciśnienie krwi i oddalający zawroty głowy spowodowane postępującą miażdżycą ogólną. Jest pomocna także w innych przypadłościach towarzyszących miażdżycy – w otępieniu starczym (demencji), uderzeniach krwi i gorąca do głowy, szumach w uszach, przytępieniu słuchu, drętwieniu nóg i rąk. Preparaty na bazie wyciągów z ziela jemioły, usprawniają krążenie krwi, wpływają rozkurczowo na naczynia wieńcowe serca (poprawiają dotlenienie mięśnia sercowego). Jemioła stabilizuje również pracę trzustki, aktywizuje proces przemiany materii. Stare księgi zielarskie polecają ją w ostrych przeziębieniach, grypie, a nawet w zapaleniu płuc. Niekiedy jemiołę poleca się w kolce nerkowej i stanach zapalnych woreczka żółciowego (działa rozkurczowo). Słynny ksiądz Kneipp zalecał tę roślinę w połączeniu z ususzonymi znamionami (wąsami) kukurydzy w leczeniu nowotworów.

jemoiola1Uwaga!

Jemioła jest środkiem silnie działającym. Zaleca się stosować ostrożnie, a jeszcze lepiej pod ścisłą kontrolą lekarza. Po zjedzeniu nibyjagód można się spodziewać problemów trawiennych. Może wywołać wymioty, kolki, a nawet majaczenia i drgawki.

 

 

jemiola4Przepisy – napary, wyciągi, nalewki

Wyciąg z jemioły

2 łyżki stołowe jemioły zalać szklanką przegotowanej letniej wody. Odstawić na kilka godzin. Najlepiej zalać wieczorem, niech postoi do rana. Pić po szklance rano i wieczorem.

Napar 1

100 g ziela jemioły, po 50 gr ziela barwinka mniejszego, ziela serdecznika , liści ruty, kwiatostanu głogu, koszyczka rumianku i kłącza perzu oraz 10 gr ziela skrzypu dobrze wymieszać. Łyżeczkę do herbaty mieszanki zaparzyć szklanką wrzątku. Parzyć pod przykryciem 25 min. Przecedzić przez sitko. Pić przy chorobie nadciśnieniowej pół szklanki ciepłego naparu 3x dziennie.

Napar 2

Po 50 gr ziela jemioły, ziela szanty, ziela krwawnika, ziela rdestu ptasiego, kory kasztanowca, kory wierzby, liści podbiału, kwiatostanu głogu, owoców dzikiej róży oraz 15 gr kwiatu arniki dobrze wymieszać. 1 łyżkę stołową mieszanki zaparzyć szklanką wrzątku. Parzyć pod przykryciem 3 godziny. Przecedzić przez sitko. Pić przy żylakach goleni szklankę lekko odgrzanego naparu 2 x dziennie przed posiłkiem.

Odwar

2 łyżki stołowe ziela jemioły zalać 2 szklankami wody o temperaturze pokojowej i ogrzewać pod przykryciem przez pół godziny (nie dopuszczać do wrzenia). Przecedzić, pić 3 razy dziennie po ¼ szklanki odwaru.

jemiola3Wino

40 g świeżych liści zalać 1 litrem białego słodkiego wina. Pozostawić 10 dni. Pić 1 szklankę dziennie, w dwóch porcjach – przed jedzeniem. Kurację stosować przez 15 dni.

Nalewka

- 50 g ziela jemioły

- 10 g liści melisy

- 1 l wytrawnego czerwonego wina

- 0,2 l spirytusu

Do słoja wrzucamy jemiołę i melisę. Zalewamy czerwonym winem i spirytusem. Odstawimy na 2 tygodnie w ciepłym i słonecznym miejscu, co jakiś czas potrząsając. Następnie filtrujemy i przelewamy do butelek. Nalewkę poleca się dla osób cierpiących na nadciśnienie i miażdżycę. Poprawia pracę serca, wspomaga organizm w walce z nowotworem oraz pobudza przemianę materii.