W urzędach: bez mamy i taty, bez pana i pani

Kanada Series Top News marz 23, 2018 at 4:00 pm

zz serviceUrzędnicy rządowi z Service Canada otrzymali polecenie, by w kontaktach z obywatelami używać neutralnego płciowo języka.

Jean-Yves Duclos, minister ds. polityki rodzinnej, broniąc dyrektywy skierowanej przez kierownictwo Service Canada do pracowników podkreślił, że jest to kwestia szacunku i próby “zaadaptowania się do warunków rodzin w XXI wieku”.

Pracowników tej instytycji poinstruowano, by używali języka “płciowo neutralnego” lub “inkluzywnego”, aby “uniknąć określeń wskazujących na uprzedzenia wobec konkretnej płci lub tożsamości płciowej”.

Urzędnicy mają się zwracać do petentów pełnym imieniem i nazwiskiem lub pytać ich, jak mają się do nich zwracać.

Urzędnicy mają unikać nie tylko określeń “pan”, “pani” czy “panna”, ale także “ojciec” i “matka” – zamiast nich mówiąc o “rodzicu”.

Z kolei poseł niezależny Rheal Fortin kpił, że “cieszy się, iż w Service Canada nie mają większych problemów”.

Helen Kennedy, dyrektor Egale Canada, organizacji walczącej o prawa LGBT, z zadowoleniem przyjęła zmiany. Powiedziała, że ludzie, którzy nie pasują do “kratek w formularzach”, mają często nieprzyjemne i negatywne doświadczenia w dostępie do programów rządowych. Wezwała również rząd do zapewnienia personelowi szkolenia na temat tego, dlaczego ważne jest właściwe adresowanie płci.

Minister Duclos broniąc dyrektywy podkreślił, że urzędnicy będą mogli używać określeń “pan” i “pani” jeżeli petent poprosi, aby tak go tytułować.

Lider opozycyjnych konserwatystów Andrew Scheer określił te instrukcje mianem “śmiesznych”. Konserwatyści ironizują, że rząd Liberałów idąc jeszcze dalej powinien zlikwidować “Dzień Matki” i “Dzień Ojca” jako “niepoprawne genderowo”.

Przypomnijmy, że wcześniej zmieniono już słowa kanadyjskiego hymnu, aby był neutralny płciowo.

Więcej – TUTAJ.