Porozmawiali jak Torys z Torysem

Lokalnie Top News marz 24, 2018 at 4:00 pm

 

aatorysheer

Burmistrz Toronto spotkał się z przywódcą Partii Konserwatywnej na szczeblu federalnym by porozmawiać o ewentualnej przyszłej współpracy.

Oczywiście trudno przewidzieć, czy po wyborach federalnych Andrew Scheer zastąpi na stanowisku premiera Justina Trudeau, ale wydaje się, że polityczny nos burmistrza Johna Tory’ego mówi mu, żeby nie zaniedbywać kontaktów z liderem opozycji, bo jest wysoce prawdopodobne, że pewnego dnia lider ten może rządzić Kanadą.

Politycy rozmawiali za zamkniętymi drzwiami w torontońskim City Hall, po czym spotkali się z mediami na konferencji prasowej.

- Ja i John rozmawialiśmy o wyzwaniach, przed jakimi stoją mieszkańcy Toronto i regionu, w tym o wysokich kosztach życia, przystępnej cenie mieszkań, potrzebie inwestycji w infrastrukturę – powiedział Scheer.

Tory ze swej strony dodał, że jest dumny z tego, iż jest w stanie utrzymywać dobre relacje z partiami politycznymi na wszystkich szczeblach władzy.

- Stawiam sprawę jasno, jako burmistrz. Nie należę do żadnej partii politycznej, ale reprezentuję Toronto – oświadczył Tory, który w przeszłości, w latach 2004 -2009 przewodził Partii Konserwatywnej w Ontario.

Tory wyraził nadzieję, że Scheer, jeśli zostanie wybrany premierem Kanady, nadal będzie finansował lokalne projekty komunikacyjne, wskazując, że obecny przywódca Konserwatystów był członkiem rządu Stephena Harpera, który ustanowił fundusz transportu publicznego, którego zagorzałym zwolennikiem jest obecny lider Torysów.

W sprawie cen mieszkań politycy mówili o potrzebie nadążania podaży za popytem, co sprawi, że ceny domów staną się bardziej przystępne.

- Mieliśmy dobrą dyskusję na temat niektórych działań, które sięgają wstecz do poprzednich rządów, które obejmowały sektor non-profit, pobudzały pomysłowość sektora prywatnego, wskazywały na potrzebę partnerstwa między sektorem prywatnym a publicznym, aby uzyskać odpowiednią podaż mieszkań.

- Mówiliśmy o tym, że w przeszłości nawet wspólnoty religijne w latach 60-tych i 70-tych angażowały się w budowę tanich mieszkań i były to bardzo udane inicjatywy – mówił John Tory.

Sheer powiedział, że jego partia opracuje w najbliższej przyszłości szczegółową politykę mieszkaniową, aby pomóc nabywcom domów, który kupują je po raz pierwszy.

Politycy rozmawiali też o napływie nielegalnej broni palnej z zagranicy. Obaj zgodzili się, że trzeba zrobić wszystko co możliwe, aby ukrócić nielegalny handel bronią przez granicę. Na początku tego tygodnia federalny rząd liberalny przedstawił projekt ustawy, która ma zaostrzyć warunki sprzedaży broni i monitorowanie jej przepływu.