Dziś wieczorem… miasto zgaśnie

Lokalnie Top News marz 25, 2018 at 4:00 pm
Toronto widziane z Toronto Island o 20:30 podczas oficjalnego rozpoczęcia Godziny dla Ziemi w sobotę 27 marca 2010

Toronto widziane z Toronto Island o 20:30 podczas oficjalnego rozpoczęcia Godziny dla Ziemi w sobotę 27 marca 2010

Dziś wieczorem panorama Toronto będzie wyglądała nieco inaczej, ponieważ wiele budynków, w tym wieża CN, wyłączy oświetlenie, aby uczcić w ten sposób Godzinę dla Ziemi (Earth Hour). 

Jest to akcja związana z zieloną polityką stworzona przez World Wide Fund for Nature odbywająca się w każdą ostatnią sobotę marca. Ma ona na celu nakłonienie zwykłych ludzi, a także korporacje, do wyłączenia na jedną godzinę świateł oraz urządzeń elektrycznych w domach i biurach. Ma skłaniać do refleksji nad zmianami klimatu.

Po raz pierwszy akcja odbyła się w roku 2007 w Sydney. Wzięło w niej udział 2,2 mln osób.

W roku 2008 udział w akcji, która odbyła się 28 marca, wzięło już 50 milionów osób w 370 miastach na całym świecie.

W roku 2010 wyłączenie światła na 60 minut było największą akcją dla środowiska w historii. Włączyło się do niej ponad 4,5 tys. miast w 128 krajach. Wyłączono światło najbardziej znanych budynków – Wieży Eiffla w Paryżu, Pałacu Buckingham w Londynie, mostu Golden Gate w San Francisco, Opery w Sydney, Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Tegoroczna Godzina dla Ziemi będzie miała miejsce w Toronto między godziną 20:30 i 21:30. W tym czasie odbywać się będą dziesiątki wydarzeń, jak uroczystość na Nathan Phillips Square i zorganizowane spacery przy świecach w Parkdale i Roncesvalles Village, które przyciągają do 100 osób.

Toronto Hydro oświadczyło, że w tym roku nie ujawni żadnych danych zużycia energii dotyczących Godziny dla Ziemi. Prawdopodobnie dlatego, że jest on jednak znikomy.

Akcja bywa krytykowana za swój symboliczny charakter, a więc niewielki wpływ na zużycie energii. Skutkiem nagłego wyłączenia wielu odbiorników, których łączna moc jest znaczna dla systemu elektroenergetycznego może doprowadzić do uszkodzenia tego systemu, a w konsekwencji przerw w dostawie energii do odbiorców na wiele godzin. Spowolnienie turbiny w dużej elektrowni w celu ograniczenia produkcji energii na pewien czas jest bardzo trudnym procesem, ze względu na masę wirującego elementu. Podobnie ponowne jej rozpędzenie po zakończeniu godzinnej akcji.

 

zz earth manila

Godzina Ziemi w Manili na Filipinach

zz earth india

Indie

zz earth dubai

Dubaj