Przed nami wybór sadzonek- nie kupujmy kota w worku

O ogrodach bez ogródek marz 25, 2018 at 10:55 pm

Niedługo rozpocznie się gorący sezon sprzedaży sadzonek. Na rynku znajdziemy warzywa, krzewy i drzewa owocowe oraz rośliny ozdobne. Przed zakupem upewnijmy się jednak, czy roślinka, którą chcemy kupić będzie zdrowo rosła. Musimy ją dokładnie obejrzeć, aby póżniej nie żałować zakupu- na pewno zwróci nam się to z nawiązką. Sadzonka powinna wyróżniać się pewnymi cechami, które pozwolą nam sprawdzić jej stan zdrowia. Przede wszystkim oceniamy ogólny stan rośliny. Jej zewnętrzne części nie mogą być wysuszone ani uszkodzone. Wybieramy okazy proporcjonalnie rozwinięte, z grubszą łodygą i większą ilością liści. Obejrzyjmy liście- wybierajmy te żywo zielone, bez dziur, plam i przebarwień. Mogą one świadczyć o chorobie, przesuszeniu lub przenawożeniu. Zajrzyjmy pod spód liścia, czy nie kręcą się tam podejrzane robaczki. Sprawdżmy, czy liście nie są pokryte lepką substancją. Nie kupujmy niepewnych sadzonek- choroby i pasożyty mogą zarazić inne nasze rośliny. Zwróćmy uwagę na stan korzeni. Powinny być jasne, mocne i wypełniać całą doniczkę (ale nie powinny zawijać się dookoła niej i wychodzić każdą dziurką) Ziemia nie może być błotnista lub przesuszona, a w doniczce nie powinno być mchu ani chwastów- ich obecność świadczy o braku dbałości o rośliny. Podsumowując- sadzonki dyskwalifikuje- uszkodzony lub przesuszony system korzeniowy, uszkodzone lub przesuszone części nadziemne, nieliczne pędy lub pąki, mniejszy rozmiar od pozostałych, widoczne objawy obecności szkodników oraz widoczne objawy choroby.

images (83)images (84)

Co w trawie piszczy 

Nornica to mały niepozorny gryzoń, który potrafi wyrządzić wielkie szkody. Uwielbia kopać tunele i podgryzać korzenie roślin. Lubi owoce i ich nasiona oraz nadziemne części ziół i warzyw. Do gustu przypadły im szczególnie cebule roślin zimujących w ziemi. W zimie natomiast obgryza korę młodych drzewek. Żeruje wieczorem i przez większą część nocy. Szkodniki te można łatwo odstraszyć naturalnymi metodami. Nornice to płoche zwierzęta- warto zatem do naszego ogrodu zaprosić psa lub kota. Można też odstraszyć je zapachem wkładając do ich kryjówek rozgniecione ząbki czosnku lub rozdarte liście czarnego bzu. Kolejnym sposobem jest odstraszenie dźwiękiem. Wystarczy umieścić puszkę na drucie w pobliżu norek. Poruszana wiatrem narobi na pewno dużo hałasu. Co więcej możemy posadzić w ogrodzie rośliny, których te zwierzęta nie lubią- np.- czosnek ozdobny, czarna porzeczka, wilczomlecz, czy mięta.

Ogród skrojony na miarę- krok po kroku

Przybliżyłam temat aranżacji i zasady tworzenia ogrodów, tak by każdy mógł sam spróbować stworzyć wokół domu swój azyl. Zajmę się teraz ogrodami na balkonach. Tam też pomimo ograniczonego miejsca możemy zrobić wspaniałe miejsce wypoczynku wśród roślin. Najczęstszymi problemami uprawy balkonowej są- mała wilgotność, wiatry, nasłonecznienie/zacienienie, brak miejsca oraz widok. Planując aranżację przestrzeni balkonu musimy poznać uwarunkowania lokalne, czyli- kierunek i siłę wiatru, nasłonecznienie itp. Zastanówmy się też co ma tam być? Może chcemy posiedzieć z kawą, opalać się, a może uprawiać warzywa i zioła. Ważna jest też nośność konstrukcji w przypadku, gdy chcemy ustawić duże donice z dużą ilością ziemi. Niektórych rzeczy nie przeskoczymy w przypadku planowania- np. brak słońca, gdy balkon jest całkowicie zacieniony. Uprawę roślin na balkonie można podzielić na całoroczną i sezonową. W przypadku uprawy całorocznej rośliny zimują na zewnątrz- musimy im więc zapewnić odpowiednie warunki. W przypadku roślin sezonowych- po jednym sezonie giną lub są przenoszone do wnętrza celem przezimowania. Uprawa całoroczna wymaga większej ilości zabiegów, nakładów czasu i kosztów. Cdn.

 

images (96)          images (85)

     Zosia w ogrodniczkach