Amanda Lindhout na procesie swego porywacza

Kanada Top News marz 29, 2018 at 10:00 am
Amanda w sądzie w Ottawie

Amanda w sądzie w Ottawie

Amanda Lindhout jest niezależną kanadyjską dziennikarką, która została porwana w Somalii wraz z towarzyszącym jej fotoreporterem Nigelem Brennanem z Australii. Podczas niewoli była regularnie bita, torturowana i gwałcona. Rozważała samobójstwo.

Obecnie dobiega końca w Ottawie proces sentencyjny jej porywacza, Somalijczyka Aliego Omara Adera, w którym dziennikarka składała zeznania.

40-letniemu Aderowi grozi od 15 lat po dożywocie. Odsiedział już 5 lat i 7 miesięcy.

37-letnia Lindhout pochodzi z Red Deer w Albercie. Rzuciła zawód kelnerki i wyjechała wraz Nigelem Brennanem blisko stref wojennych (Irak, Afganistan) aby pisać reportaże. Już raz była uwięziona przez kilka godzin w Iraku ale uwolniono ją dzięki zapłaceniu okupu.

W Somalii porwaną ją z hotelu 23 sierpnia 2008. Z rąk porywaczy została uwolniona dopiero po 15 miesiącach w niewoli, w listopadzie 2009 roku.

zz ammanda5

Z Nigelem Brennanem przed porwaniem

zz amanda5

I po uwolnieniu

W 4 lata później wydała autobiografię “A House in the Sky”, która trafiła na listę bestsellerów New York Timesa. Prawa do ekranizacji książki kupiła producentka Megan Ellison, a w rolę Lindhout ma w filmie wcielić się aktorka Rooney Mara.

Więcej - TUTAJ.

 

Ader podczas transmisji sądowej na rozprawie w 2015 roku

Ader podczas transmisji sądowej na rozprawie w 2015 roku