Zabił 6 muzułmanów. Teraz przyznał się do winy

Kanada Top News marz 31, 2018 at 12:30 pm
Alexandre Bissonnette

Alexandre Bissonnette

Mieszkaniec Quebecu oskarżony o zabicie sześciu osób i sześciokrotne usiłowanie zabójstwa w meczecie w Quebec City zmienił przed sądem zeznania i przyznał się do winy.

Podczas wstępnej rozprawy Alexandre Bissonnette, 28-letni były student politologii, znany z przekonań nacjonalistycznych, odrzucał oskarżenia. Zdanie zmienił zaledwie po kilku godzinach.

Grozi mu dożywotnie więzienie z możliwością starania się o wyjście na wolność po 25 latach.

Prowadzący proces sędzia Francois Hulot polecił zbadać oskarżonego przez psychiatrę.

Ofiary 

Ofiary

Ekspert ds. psychiatrii Sylvain Faucher powiedział, że oskarżony jest w stanie stawać przed sądem i “zeznawać to, co chce zeznawać”. Dodał, że Bissonnette najpierw zadeklarował, że jest niewinny zgodnie z “wytycznymi swego obrońcy”.

W sądzie Bissonnette oświadczył, że żałuje swego czynu i że zdecydował się przyznać do winy, by oszczędzić rodzinom ofiar cierpienia na procesie.

- Nie jestem terrorystą, nie jestem islamofobem – przekonywał.

Proces Bissonnette’a rozpocznie się 3 kwietnia i potrwa dwa miesiące.

29 stycznia 2017 roku Bissonnette wszedł do meczetu po ostatnich modłach i zaczął strzelać do grupy ok. 50 muzułmanów, zabijając sześciu mężczyzn w wieku 39-60 lat i raniąc 35 osób, w tym czworo dzieci. Sprawca sam zadzwonił na policję, informując o ataku i poddał się.

zz zabilStrzelanina, którą premier Kanady Justin Trudeau jeszcze tego samego wieczora określił jako atak terrorystyczny, wywołała prawdziwy szok w Kanadzie.

Specjaliści monitorujący grupy ekstremistyczne w Quebecu scharakteryzowali Bissonnette’a, byłego studenta uniwersytetu Laval, jako osobę znaną na uczelni i w mediach społecznościowych ze skrajnie nacjonalistycznych poglądów. Był on m.in. sympatykiem szefowej francuskiego Frontu Narodowego Marine Le Pen. W czasie, gdy doszło do ataku, był w trakcie leczenia z powodu obsesji i fobii społecznej.

Więcej – TUTAJ.