Zwiewne, delikatne i bardzo przestrzenne- byliny ,,wpuszczające powietrze na rabaty’’

O ogrodach bez ogródek kwie 1, 2018 at 7:38 pm

Byliny wpuszczające powietrze na rabatę są obecnie silnym trendem w aranżacji ogrodów. Stosujemy je w ogrodach naturalistycznych i na rabatach łąkowych. Ważne jest, aby używać ich po kilka, kilkanaście sztuk, bo siłą estetyki takich roślin jest masa. Tworzą rodzaj zwiewnej chmury i w ich przypadku nie trzeba się przejmować zasadą piętrowości nasadzeń. Ich obecność optycznie rozlużnia zwarte nasadzenia. Jedną z takich roślin jest gaura. Świetnie się sprawdza w jednogatunkowych nasadzeniach jak i w zestawieniu z innymi bylinami. Ma niewielkie wymagania. Rośnie dobrze na piaskach i glebach przepuszczalnych. Dobrze znosi suszę i duże nasłonecznienie. Niestety wymaga okrycia na zimę, gdyż ma stosunkowo niską mrozoodporność. Inną rozlużniającą rośliną jest perowskia. Zdobi ogrody i rabaty bylinowe od połowy lata do póżnej jesieni. Jest delikatna, srebrzysta i ma błękitne kwiaty. Wprowadza w ogrodzie powiew świeżości. Perowskia także ma niewielkie wymagania- lubi glebę o odczynie zasadowym, jest odporna na suszę i zasolenie, wymaga słonecznego stanowiska.

 

4-650x400

Co w trawie piszczy 

 

Obwódki rabat to tradycyjne rozwiązanie stosowane od wielu lat. To niskie, liniowe, jednogatunkowe nasadzenia na zewnętrznej granicy rabaty- rodzaj obramowania i dobry sposób na wykonanie brzegu Powinna być niska, by nie przysłonić innych nasadzeń. Do roślin obwódkowych należą rośliny jednoroczne, byliny i krzewy. Podstawowymi roślinami dekoracyjnymi  przez cały rok  są  bukszpan formowany, zimozielone żurawki i  kostrzewa sina. Jeśli interesuje nas efekt sezonowy- wybieramy byliny lub krzewy liściaste zrzucające liście na zimę. Jeśli co roku potrzebujemy odmianę- zdecydujmy się na rośliny jednoroczne. Należy je sadzić/siać nieco gęściej niż jest zalecane. Z roślin jednorocznych i dwuletnich polecam- aksamitkę, nasturcję, lobelię, bratki, stokrotki, smagliczkę i begonię ogrodową. Z bylin i traw- ubiorek wiecznie zielony, zawciąg nadmorski, gożdzik siny, żurawki, niskie odmiany rozchodnika, bodziszek czerwony i niskie odmiany funkii. Z krzewów i krzewinek polecam- lawendę, barwinek, pięciornik krzewiasty, róże okrywowe i niskie odmiany berberysa.

download (28)     download (29)     images (43)

 

 

Ogród skrojony na miarę- krok po kroku

 

Jakie rośliny sprawdzą się na balkonie? Wszystkie rośliny wytrzymałe na trudne warunki, rośliny z grupy do małych ogrodów oraz sadzone w zieleni miejskiej. Sprawdzi się większość odmian i gatunków szczepionych.  Z drzew i krzewów iglastych- jałowce, niskie odmiany świerka, żywotniki, cisy i kosodrzewina. Z pnączy- powojniki, bluszcz, winobluszcz i winorośl. Z bylin- rozchodniki, rojniki, zawciąg, jeżówka, lawenda, kostrzewy- na słońcu, a w cieniu- paprocie, funkje, orliki, żurawki. Z drzew i krzewów liściastych- azalie, róże okrywowe, rododendrony, kalina, lilak, tawuły, ostrokrzewy, hortensje, graby, irgi, bukszpany, berberysy, klony palmowe, wierzby, robinie akacjowe. Z cebulowych najlepiej udają się krokusy i szafirki. Rośliny te uprawiamy w pojemnikach mrozoodpornych przy roślinach całorocznych lub innych przy uprawie sezonowej. Pamiętajmy, aby miały odpływ wody, drenaż wewnętrzny( kruszywo, żwir, drobne kamyczki) i odpowiednie podłoże zgodne z wymaganiem roślin. Balkon to nie tylko rośliny- podłoga, meble i pojemniki- wszystko razem robią klimat. Można zaaranżować go w jakimś stylu, ale pamiętajmy iż jest mocno związany z wnętrzem budynku.

download (31)     images (88)

Zosia w ogrodniczkach