Halo grab, tu brzoza!

Porady babci Jelonki kwie 3, 2018 at 11:14 am

Illustration_Betula_pendula0W dawnych wierzeniach uchodziła za ochronę przed duchami, dlatego często sadzono ją przy grobach. Nasi przodkowie uznawali ją nie tylko za drzewo magiczne, ale docenili też jej zdrowotne właściwości. 

Brzoza to cenny surowiec w leczeniu licznych dolegliwości. W medycynie ludowej wykorzystywano praktycznie wszystkie fragmenty drzewa. Liście brzozy zawierają substancje aktywne mające działanie moczopędne, napotne, przeciwreumatyczne, usprawniające metabolizm i działające detoksykująco na układ krwionośny. Wyciąg z liści brzozy stosuje się także w pielęgnacji włosów oraz leczeniu chorób skóry, np. łuszczycy. Natomiast kora brzozy z tzw. guzem  (znanym jako chaga) jest stosowana w leczeniu nowotworów.

Napary z pączków obniżają temperaturę, łagodzą bóle gardła i mięśni.liść-brzoza

Sok z brzozy, zwany oskołą, polecany jest do picia w chorobach wrzodowych, reumatyzmie oraz chorobach nowotworowych. Regularnie pity wzmacnia też odporność. To prawdziwy skarbiec przeciwutleniaczy, witamin i minerałów. Jest także źródłem przeciwutleniaczy, które zapobiegają między innymi chorobom serca. Aby otrzymać sok z brzozy, wystarczy wywiercić głęboki otwór w pniu, włożyć do niego rurkę poczekać, aż do naczynia wyleci sok. Można go przechowywać w lodówce 4–6 dni.

Ksylitol – cukier brzozowy

ksylitolW latach 30. ubiegłego wieku fińscy naukowcy zainteresowali się korą brzozową jako surowcem do produkcji… cukru. W trakcie II wojny światowej zaczęto już produkować go masowo. W ten sposób powstał słodzik znany do dziś pod nazwą ksylitol. W przeciwieństwie do zwykłego cukru zawiera aż o 40 proc. mniej kalorii i posiada zdecydowanie niższy indeks glikemiczny. Nazywany jest cukrem brzozowym, ale występuje także w truskawkach, jagodach, malinach, śliwkach, gruszkach, kolbach kukurydzy i grzybach. Nawet my go wytwarzamy w niewielkich ilościach. Ostatnie badania wykazały, że zwiększa przyswajanie wapnia przez kości. Dlatego powinny go używać osoby cierpiące na osteoporozę oraz będące w grupie ryzyka zachorowania.

Badacze z amerykańskiego Urzędu ds. Żywności i Leków (FDA) potwierdzili, że ksylitol nie posiada znanych własności toksycznych. Jednak jego nadmierne spożycie może spowodować biegunkę, dlatego należy stosować się do zaleceń producenta.

Pielęgnujące właściwości brzozy

W korze brzozowej znajdują się związki, które można wyizolować w postaci ekstraktu. Należą do nich betulina i kwas betulinowy, wykorzystywane w przemyśle kosmetycznym. Te naturalne antyoksydanty chronią skórę przed wolnymi rodnikami, opóźniając procesy starzenia, pobudzają syntezę kolagenu i elastyny, łagodzą objawy atopowego zapalenia skóry, wykazują działanie przeciwtrądzikowe. Woda brzozowa jest stosowana także do pielęgnacji skóry głowy oraz włosów.oskola

sok-z-brzozyWłaściwości naparu z liści brzozy

 Regularne picie naparu z liści brzozy pomaga w odchudzaniu! Usprawnia metabolizm, a także oczyszcza organizm, działa antycellulitowo, moczopędnie i wspomaga regenerację skóry. Napar z liści brzozy możemy z powodzeniem przygotować sami. Trzeba zebrać młode liście brzozy (wybierz drzewa rosnące z dala od drogi, najlepiej poza miastem). Zrywamy je w kwietniu, najpóźniej na początku maja i suszymy.  1-2 łyżeczki ususzonych liści zalewamy szklanką wrzątku. Napar gotujemy przez około 3 minuty i pozostawiamy na kwadrans pod przykryciem. Odcedzamy i popijamy małymi łykami kilka razy dziennie. Można go także stosować jako tonik do twarzy. Jeżeli nie jesteś alergikiem, wystudzony napar możesz przykładać na oczy – pomoże zlikwidować zmęczenie oraz stany zapalne.