Domy tanieją, sprzedaż spada

Lokalnie Series Top News kwie 4, 2018 at 10:04 am

aadomy

Na największym w Kanadzie rynku handlu nieruchomościami odnotowano ogromny spadek sprzedaży domów.

Według Toronto Real Estate Board w porównaniu z marcem ubiegłego roku liczba transakcji kupna i sprzedaży nieruchomości spadla aż o 39,5 procent. W sumie agenci real estate z rejonu GTA zgłosili w ubiegłym miesiącu 7228 transakcji mieszkaniowych. Dla porównania – przed rokiem takich transakcji odnotowano 11954.

TREB zaznacza, że cena nieruchomości w Toronto spadla w ciągu ostatnich 12 miesięcy o 20%. Średnia cena domu w GTA wynosiła w ubiegłym miesiącu 748 558 dolarów w porównaniu ze średnią 915 126 dolarów w tym samym miesiącu ubiegłego roku.

W samym Toronto przeciętny dom sprzedano za 817 642 dolarów w porównaniu do 897 856 przed rokiem.

Prezes TREB, Tim Syrianos, mówi, że największy wpływ na ochłodzenie rynku handlu nieruchomościami miały wyższe koszty finansowania zakupu domów jak też i inne czynniki, które skłoniły kupujących do wstrzymania zakupów. Mimo to Syrianos przewiduje się, że sprzedaż domów wzrośnie w stosunku do 2017 roku w drugiej połowie tego roku.

- Obecnie, porównując ceny domów, porównujemy dwa różne okresy – mówi Jason Mercer, dyrektor ds. Analiz rynkowych TREB.

Mercer twierdzi, że w zeszłym roku była mniejsza oferta na rynku w porównaniu do dwóch i trzech miesięcy w tym roku.

- Nie widzimy, aby ceny powróciły do ​​zeszłorocznego maksimum, jednak w drugiej połowie roku spodziewamy się, że roczna stopa wzrostu cen poprawi się w porównaniu do pierwszego kwartału, ponieważ nastąpi wzrost sprzedaży w stosunku do średniej, z jaką teraz mamy do czynienia – powiedział Mercer.