Środowisko LGBTQ zagniewane na torontońskich policjantów

Lokalnie Top News kwie 4, 2018 at 6:00 am

aapolprode4

Torontońscy policjanci nie wezmą udziału w dorocznej Pride Parade.

Szef torontońskiej policji, Mark Saunders zdecydował się wycofać wniosek o udział policjantów w tegorocznej paradzie środowisk LGBTQ w związku z ostrym sporem, jaki toczą policjanci z działaczami gejowskimi o zlekceważenie śledztwa dotyczącego – jak się później okazało - seryjnego mordercy McArthura, który – wszystko na to wskazuje – działał w torontońskim środowisku gejów.

W pisemnym oświadczeniu przesłanym do mediów, Saunders stwierdził, że choć pozostaje zaangażowany w “umacnianie i odnawianie relacji między policją a społecznością LGBTQ2S, jest świadomy ostatnich trudnych czasów”, które się położyły cieniem na tych relacjach.

“W świetle obaw wyrażonych w liście do mnie, wycofuję wniosek, który złożyliśmy do komitetu organizacyjnego Pride Parade” – napisał Saunders – “Mam nadzieję, że ten krok zostanie przyjęty jako świadectwo, że uważnie wsłuchuję się w obawy wspólnoty i jestem zaangażowany w budowanie lepszych, silniejszych relacji między nami. Oczywiście potrzebujemy więcej pracy. Mam jednak nadzieję, że chwila ta sprawi, że poczynimy istotny krok do przodu.”

aapolpride3W poniedziałek wieczorem Pride Toronto i inne grupy reprezentujące miejską społeczność LGBTQ powiedziały, że nie wierzą, że stosunki społeczności z policją można naprawić poprzez uczestnictwo policjantów w Paradzie i wezwała Saundersa do wycofania wniosku.

“Uznajemy, że podjęto kroki w celu współpracy i konsultacji, aby porozumieć się, co powinniśmy zrobić, aby poprawić nasze bezpieczeństwo. Nie zostanie to osiągnięte w ciągu jednego dnia “- czytamy w pisemnym oświadczeniu – “Marsz nie przyczyni się do rozwiązania tych problemów; istota tkwi poza zasięgiem symbolicznych gestów.”

W oświadczeniu wskazano na napięcia między policją a społecznością, które rozwinęły się w wyniku śledztwa w sprawie domniemanego seryjnego mordercy Bruce’a McArthura.

McArthur został aresztowany 18 stycznia i oskarżony o sześć morderstw pierwszego stopnia, choć zarzuty te nie zostały udowodnione w sądzie. Policja uprzednio zaprzeczyła sugestiom członków społeczności, że w miejskiej wiosce gejowskiej czai się seryjny morderca.

Działacze Pride Toronto wskazywali na zagadkowe zniknięcia i kolejne zgony – między innymi Alloury Wellsa i Tess Richey. Stanowiły one powód ich niepokoju. Działania policji – zdaniem aktywistów gejowskich - “mówiły o marginalizacji naszych społeczności i uciszeniu naszych trosk.” W ślad za ich śmiercią wielu działaczy gejowskich uznało, iż ​​policja nie przeprowadziła należytej staranności przy badaniu zgłoszeń o osobach zaginionych.

“Indywidualne historie i przeżywane doświadczenia każdego z zaginionych były wyjątkowe. Ale śledztwo w sprawie ich zaginięcia było niewystarczające, nie uzyskano dostępu do wiedzy społeczności i wiedzy specjalistycznej, pomimo tego, że wielu z nas odczuwało i wyrażało nasze obawy”- napisali działacze środowiska LGBTQ – “To mocno nadwyrężyło już i tak słabe zaufanie naszej społeczności do miejskich organów ścigania. Czujemy się bardziej narażeni na niebezpieczeństwo niż kiedykolwiek.”

Dyrektor wykonawczy Pride w Toronto pochwaliła decyzję Saundersa mówiąc, że ​​uważa część dialogu za “niezwykle pozytywny czas” dla policji i społeczności LGBTQ, gdy wspólnie pracują nad zmianą ich wzajemnych relacji.

- Myślę, że pan Saunders pisze w swoim oświadczeniu, iż ma nadzieję, że jest to początek dialogu, o który prosiliśmy i że tak otwarcie chciał nam go udzielić – powiedziała Olivia Nuamah – Dlatego więc zamierzamy przyjąć tę ofertę i upewnić się, że jest to początek bardziej znaczących rozmów na temat tego, jak powinna wyglądać zmiana.

Nuamah powiedziała, że ​​chociaż użycie listu otwartego sprawia, że ​​jest “zmęczona dialogiem”, ale ma nadzieję, że rozmowa, jaką zaproponuje Saunders, będzie bardziej osobista.

- To są bardzo trudne rozmowy, ale są to rozmowy, do których obie strony będą musiały usiąść i zająć się nimi – powiedziała Nuamah – Doszliśmy do punktu, w którym publicznie mówimy o tym, że chcemy współpracować i chcemy zobaczyć zmiany.

aapolpridePrezes Toronto Police Association Mike McCormack podkreślił wagę prowadzenia rozmów z członkami obu stron, ale powiedział, że wykluczenie oficerów z parady to “porażka”.

- Musimy usiąść do rozmów. Właśnie tego potrzebujemy, potrzebujemy ludzi przy stole, aby prowadzić te rozmowy. Nie sądzę, aby ten ruch (wykluczenie z Pride Parade – przyp. red.) prowadził ludzi do stołu rozmów – powiedział szef policyjnych związkowców – Nie sądzę, żeby pisanie listów lub redagowanie informacji prasowych było najlepszą drogą do nawiązania rzeczowych rozmów.

McCormack dodał, że policja dokonała w ciągu ostatnich kilku dekad wspólnie ze społecznością “radykalnej poprawy” bezpieczeństwa środowisk LGBTQ. Jego zdaniem decyzja Saundersa stawia funkcjonariuszy, którzy identyfikują się ze społecznością LGBTQ w bardzo trudnej sytuacji.

- Ci oficerowie są częścią nie tylko społeczności policyjnej, z której są bardzo dumni, ale także społeczności LGBTQ – powiedział – Chcą być w stanie wyrazić dumę z bycia częścią tej społeczności i częścią sił policyjnych. Musimy dojść do punktu, w którym poruszamy się w tej relacji. Nie sądzę, że wycofanie policjantów z udziału w Pride Parade to pozytywny krok. ”

Burmistrz Toronto, John Tory, we wtorek wyraził rozczarowanie wiadomością o wycofaniu policjantów z Parady. Wyraził przekonanie, że “bardzo produktywne, bardzo konstruktywne i rozległe” dyskusje pomiędzy policją a kierownictwem Pride Toronto pomogłyby rozwiązać sprawę na czas tegorocznej imprezy.

Mimo to stwierdził, że był bardzo “podekscytowany”, gdy zobaczył “otwartą naturę” Saundersa w kontynuowania dialogu ze społecznością LGBTQ.

- Pojawiły się inne okoliczności, tragiczne okoliczności, które głęboko wpłynęły na uczucia tej społeczności i równie głęboko wpłynęły na perspektywę oglądu działań policji. Myślę, że teraz ta dyskusja musi być kontynuowana – powiedział burmistrz.

Tegoroczny Toronto Pride Month rozpocznie się 1 czerwca ceremonią podniesienia gejowskiej flagi przed City Hall. Parada odbędzie się 24 czerwca.