Na wiosenną randkę

Gdzie na weekend kwie 5, 2018 at 10:46 pm

dorset lookout

Znika zimowe przemęczenie, życiodajna energia zwraca w nasz krwiobieg. Fajnie zakochać się wiosną na nowo… także we własnej żonie czy mężu. A zakochani wiadomo – chodzą na randki i całują się po krzakach. Wiosenne porządki warto zrobić nie tylko w domu i ogrodzie, ale i we własnym związku. Gdzie wybrać się na romantyczną wycieczkę? Ontario ma sporo tajemnic, które warto razem odkrywać.

Koniec siedzenia na kanapie – wszyscy wiemy, jak ważne jest wspólne spędzanie czasu, a ślęczenie przed telewizorem z na wpół wystygłą pizzą zamówioną z dostawą do domu, jest zbyt zwyczajne i oklepane. Żeby odkryć na nowo siebie i siebie nawzajem trzeba się wygrzebać ze strefy komfortu i spróbować czegoś nowego. Gdzie więc wybrać się razem po nową przygodę…

Spadina Museum
I nie trzeba szukać daleko, bo nawet w samym Toronto można znaleźć miejsca tak urocze, jak Spadina Museum. Dziewiętnastowieczny budynek i szklarnia to dobrze ukryty skarb, choć w zasadzie przecież tuż pod nosem. Muzeum daje wgląd w czasy Toronto z lat 1900-1930, na które patrzymy z perspektywy rodziny Austin. Muzeum podkreśla skutki transformacyjnych wydarzeń tamtych lat, które także na rodzinie Austin odcisnęły swoje piętno – I wojna światowa, Wielki Kryzys i przemiany społeczne w Kanadzie. Otwarte w 1984 w 2010 przeszło rozległą renowację wnętrz i dziś prezentuje artefakty (nienaruszone kolekcje i zbiory archiwalne, muzyka oraz sztuka dekoracyjna i użytkowa) obrazujące wkład rodziny Austin w finansowy, gospodarczy i kulturalny rozwój Toronto. Muzealne wnętrza zwiedzać można jedynie z przewodnikiem. Wstęp: dorośli $10, seniorzy (65+) i młodzież (13-18) $8,dzieci (6-12) $6, dzieci do pięciu lat bezpłatnie. Między 1 kwietnia a 3 września (sezon wiosenno-letni) czynne od wtorku do niedzieli oraz w świąteczne poniedziałki między 12pm a 5pm. Możliwość wynajmu terenów rezydencji na specjalne okazje, niewielki sklep z pamiątkami, płatny parking przy Casa Loma.

Balaclava Ghost Town
to idealny kierunek dla tych, którzy lubią zapomniane miejsca z duszą i historią, a przy okazji lubią spacerować. Miasto, które w XIX wieku kipiało życiem skoncentrowanym wokół przemysłu drzewnego po upadku tartaku w 1959, zaczęło popadać w zapomnienie. Był to ostatni tartak napędzany energią wodnego młyna w Ontario. Dziś, porzucone i powoli chylące się ku ziemi miasteczko, jest jednym z fajniejszych „miast widm” w naszej prowincji. Zachowało się kilka domów, sklep wielobranżowy, kuźnia, stara tama na rzece i nietknięty przez ząb czasu i porywiste wiatry budynek tartaku. Balaclava leży w obrębie Bonnechere Valley, w hrabstwie Renfrew (przy drodze # 513, zaraz przy zjeździe z drogi # 132), trzydzieści minut jazdy od miasteczka Renfrew. Aby tu dotrzeć z Toronto potrzebujecie około 4h.

balaclava-mill

Bridal Veil Falls
Trochę dalej, ale miejsce na romantyczny, weekendowy wypad wprost idealne. Wodospady Bridal Veil Falls, oddalone od Toronto o dobre 6h jazdy, znajdują się na wyspie Manitoulin, nieopodal miasta Kagawong. Zimą lodowa sceneria tworzy iście magiczne klimaty, latem można tu popływać lub urządzić sobie piknik, a co dla poszukiwaczy przygód i amatorów fotografii stanowi największą atrakcję – o każdej porze roku można przejść na drugą stronę wodospadów, zupełnie jak w filmie o Indiana Johnes. Wodospady mają 11 metrów wysokości, a spacer do punktu widokowego jest łatwy i przyjemny. Świetne miejsce także na rodzinny wypad. Wstęp bezpłatny, przy parkingu skrzynka na wolne datki.

17267931_594805944052153_9181415897204523008_n

Wieża widokowa Dorset
to jedna z wielu turystycznych atrakcji rejonu Muskoki. Zbudowana w 1967 na najwyższym wzgórzu, w miejscu starej wieży przeciwpożarowej, z której leśnicy obserwowali okoliczne lasy na wypadek zaprószenia ognia. Do wieży prowadzi przyjemna trasa trekkingowa o długości 2.3km, która zaczyna się za Dorset Heritage Museum. Przydadzą się tu wygodne buty do wędrówki, bo miejscami bywa stromo, a o tej porze roku błotniście. Nieśmiałe podrygi wiosny i rozległe przestrzenie Lake of Bays obserwować tu można w pięknej cykloramie, z wysokości 142 metrów. Wieża otwarta od long weekendu Victoria Day. Przy wejściu na szlak stoły piknikowe, toalety, informacja turystyczna oraz mały sklepik z pamiątkami. Adres: 1191 Dorset Scenic Tower Rd, Dwight, ON P0A 1H0, otwarte codziennie od 9am do 6pm do połowy listopada. Opłata: $8 od samochodu. Czas przejazdu z Toronto 2:40h (249km) Telefon: 705-766-1032, email: [email protected]

Millcroft Hot Springs
Jeśli potrzebujecie odrobiny luksusu, a przy okazji chcecie wygrzać kości po długiej zimie, warto zajrzeć do gorących źródeł Millcroft Hot Springs. Jedynie godzinę drogi z Toronto, bo w okolicach Caledon, wytchnienie znajdziecie w The Millcroft Inn & Spa, który uznano za modelowy rustykalny hotel pozamiejski. Obok SPA znajdziecie tu kompleks wspomnianych basenów termalnych z wodospadami pod gołym niebem, które otwarte są przez cały rok, codziennie od 8am do 9pm. Wstęp do gorących źródeł jest wliczony w opłatę doby hotelowej, ale może być także wykupiony osobno ($70) lub w pakiecie z zabiegami w SPA. Woda w gorących źródłach na ok 40C, a w basenie polarnym jedynie 7C. Jest też basen o temperaturze 30C, basen kryty, cedrowa sauna fińska, sauna parowa oraz centrum fitness i przyjemna kawiarnia. Tu na pewno odzyskacie energię i wigor. http://www.vintage-hotels.com/millcroft/ Adres: 55 John Street, Alton, ON L7K 0C4, tel: 519-941-8111.

hot springs