Nieźle dmuchnęło!

Lokalnie Top News kwie 5, 2018 at 6:00 am
Połamany przez wiatr dźwig budowlany w Mississaudze.

Połamany przez wiatr dźwig budowlany w Mississaudze.

Huraganowe wiatry, jakie nawiedziły rejon Toronto wyrywały drzewa z korzeniami, wywróciły dźwig budowlany w Mississaudze, pozbawiły prądu ponad 10 tysięcy domów.

Ostrzeżenia przed niezwykle silnymi wiatrami narodowa agencja meteorologiczna Environment Canada wystosowała już we wtorek wieczorem. Synoptycy zapowiadali, że prędkość wiatru osiągnie 90 kilometrów na godzinę.

W połowie dnia torontońscy strażacy wydali komunikat, w którym napisano, że w związku z pogodą załogi musiały reagować 27 razy – do przewróconych drzew, pożarów transformatorów, zerwanych kabli energetycznych.

W Mississaudze doszło do małej katastrofy budowlanej. Wiatr przewrócił wysoki dźwig stojący na budowie w pobliżu Erin Mills Parkway i Eglinton Avenue West. Na szczęście nie odnotowano żadnych obrażeń. Budynek stojący w pobliżu dźwigu także jest niezagrożony.

Nie jest jeszcze jasne, kiedy dostawy prądu zostaną przywrócone do odbiorców energii. Wiadomo, że nie nastąpiła jakaś duża awaria energetyczna. Służby energetyczne mają do czynienia ze sporą ilością awarii rozproszonych w wielu miejscach miasta. Wszystkie te awarie spowodowane są zerwaniem linii energetycznych.

aawiatr2- Mamy sporo przerw w dostawie prądu. Wszystko to rezultat silnych wiatrów – powiedział rzecznik Toronto Hydro, Tori Gass – W tej chwili mamy około 10 tysięcy klientów bez prądu, ale to się wciąż zmienia. Ta liczba zmniejsza się, gdy uda nam się ponaprawiać przewody, ale za chwilę to się zmienia i zwiększa, gdyż wiatr zrywa kolejne linie, które my z kolei naprawiamy…

- Najważniejsze jest, abyśmy pamiętali, że gdy napotkamy na swej drodze zerwane linie energetyczne, to powinniśmy pozostać w odległości co najmniej 10 metrów od nich i zadzwonić po pomoc – mówi szef straży pożarnej Mathew Pegg – To, z czym mamy do czynienia to wyjątkowe zdarzenie pogodowe. Dlatego bardzo uważnie monitorujemy to, co się dzieje i jeżeli potrzeba, nasze zespoły interweniują.

Poza kłopotami z liniami energetycznymi może dochodzić do zrywania gontów z dachów. Do zerwania dachu doszło w centrum Toronto w pobliżu Spadina Avenue. Służby miejskie ostrzegają przed fruwającymi na wietrze przedmiotami.

- Należy uważać na to co się dzieje wokół nas. Inaczej możemy narazić się, że jakich fruwający śmieć może nas zranić – ostrzega Pegg.