Miał skórę jak skrzydła motyla, umierał w bólu. Premier złożył mu hołd

Kanada Top News kwie 11, 2018 at 12:56 pm

zz just4Jonathan Pitre z Ottawy był ambasadorem chorych na pęcherzowe oddzielanie się naskórka (epidermolysis bullosa). Osoby na nią cierpiące nie posiadają środkowej warstwy skóry, przez co są bardzo podatne na zranienia i otarcia.

Skóra chorych jest tak delikatna jak skrzydła motyla. To właśnie z tego powodu, choroba jest nazywana również zespołem skóry motyla, a chłopca określano “Butterfly Boy”.  Osoby borykające się z tą dolegliwością, nie dożywają 25 roku życia. Jonathan przeżył 17 lat.

Chłopak poświęcił się walce o podniesienie świadomości na temat tego rzadkiego schorzenia. Zebrał również 200 tys. dolarów dla rodzin osób, które na nią cierpią.

zz just2Każdy dzień jego ostatnich lat był przepełniony nieludzkim cierpieniem. Jonathan odczuwał ból nawet podczas snu. Choroba odebrała mu dzieciństwo, wraz z jej nasileniem musiał zrezygnować ze swoich ulubionych zajęć – gry w hokeja, jazdy na łyżwach i zabaw z przyjaciółmi.

O śmierci 17-latka poinformowała jego mama Tina Boileau. W rozmowie z “Ottawa Citizen” powiedziała, że Jonathan zmarł z powodu odpornej na antybiotyki infekcji skóry, która przerodziła się w sepsę.

2 kwietnia zaczął mieć problemy z oddychaniem i trafił do szpitala. Lekarze robili co mogli, by go uratować. Bezskutecznie. Serce nastolatka stanęło dwa dni później.

Premier Trudeau napisał na Twitterze, że Jonathan był prawdziwym bohaterem “odważnym i zdecydowanym wojownikiem, który przetrwał każde wyzwanie i zainspirował tak wielu” – napisał Trudeau. Premier złożył także mamie chłopca kondolencje z powodu straty syna.

zz just1 zz just5 Screen Shot 2018-04-11 at 12.48.25