Rozmowy w sprawie gazociągu tylko za zamkniętymi drzwiami

Rynek Top News kwie 11, 2018 at 4:00 pm

zz trans3Federalny minister finansów Bill Morneau nalega, aby rozmowy w sprawie budowy rurociągu Trans Mountain zostały utajnione, bez względu na to jakie są poruszane kwestie. 

Morneau zapowiedział że rząd nie zamierza ujawniać swej strategii chcąc doprowadzić do dalszej rozbudowy rurociągu, transportującego gaz ziemny poprzez Brytyjską Kolumbię i Albertę. Rozważane są różne opcje.

Nieco wcześniej główny architekt przedsięwzięcia czyli potężna amerykańska firma energetyczna Kinder Morgan przyczyniła się do podniesienia napięcia wokół wokół Trans Mountain gdy oświadczyła, że zawiesza wszystkie mniej istotne koszty, dopóki nie zaistnieje pewność, że budowa nitki nie zostanie zablokowana przez NDP-owski rząd Kolumbii Brytyjskiej.

zz trans4Zdaniem Kinder Morgan, każda ewentualna inwestycja federalna w gazociąg wymagałaby wcześniejszych rozmów z dwoma zainteresowanymi prowincjami.Rząd federalny zebrał się pilnie w sprawie rurociągu we wtorek podczas nadzwyczajnego spotkania w Ottawie, ale nie wiadomo czy zdecyduje się ukarać finansowo B.C. – na przykład poprzez wstrzymanie wypłat transferowych.

“Nie zamierzam publicznie negocjować z żadną ze stron. A publiczne straszenie w niczym nie dopomoże” – powiedział minister Morneau.

Trans Mountain ExpansionW budowę rurociągu inwestorzy zainwestowali już miliardy dolarów, więc ich presja na Kinder Morgan jest zrozumiała. Firma z kolei grozi, że poda rząd w Ottawie do sądu jeśli rząd nie zatwierdzi projektu rozbudowy rurociągu. Tymczasem premier Kolumbii Brytyjskiej John Horgan niezmiennie utrzymuje, że, że zrobi wszystko, co w jego mocy, by zablokować projekt.

Rurociąg jest częścią licznych zintegrowanych projektów mających na celu zwiększenie eksportu kanadyjskiej ropy na rynki międzynarodowe, a także do wschodniej Kanady i do rafinerii w Ameryce Północnej. Inne projekty obejmują Gazociąg Północny (Northern Gateway) z Alberty do Kitimat, rurociąg Keystone XL do południowych Stanów Zjednoczonych oraz Line 9 i Energy East do wschodnich prowincji.

Więcej – TUTAJ.

 

 

 

 

 

 

Bill Morneau w Izbie Gmin w Ottawie