Uprawy marihuany zmorą domów na sprzedaż

Lokalnie Series Top News kwie 14, 2018 at 12:30 pm

GrowOp_15-82372Pośrednicy w handlu nieruchomościami z Ontario domagają się skuteczniejszej ochrony wobec nielegalnych upraw marihuany, ulokowanym zwykle w piwnicach prywatnych domów.

Agenci apelują o zaostrzenie przepisów, które chroniłyby nabywców przed zakupem domu, w którym uprawiano marihuanę, zakładając że liczba ich gwałtownie wzrośnie po legalizacji marihuany w prowincji za kilka miesięcy.

Ontario Real Estate Association (OREA), reprezentująca 70.000 pośredników w handlu nieruchomościami zaproponowała całą serię zmian, które – według niej – mogą działać jako “tarcza regulacyjna” i zabezpieczyć kupujących przed zagrożeniami dla zdrowia i bezpieczeństwa, jakie wiążą się z hodowlą marihuany. Sadzonki wymagają wysokich temperatur i wilgotności, co może stworzyć niebezpieczne warunki dla przyszłych mieszkańców, a ślady po uprawach trudno jest wykryć podczas kupowania domu.

- Nielegalne, domowe uprawy marihuany, nawet na niewielką skalę, mogą spowodować poważne problemy zdrowotne dla niczego nie podejrzewających nabywców domów – powiedział David Reid, prezes stowarzyszenia OREA. – Są one dobrze maskowane gdy nieruchomość jest sprzedawana, co utrudnia nabywcom wykrycie takich problemów jak pleśń i grzyby w ścianach. 

Ontario Real Estate Association zapewnia, że poprze całkowity zakaz uprawy marihuany w domu, jednak nie spodziewa się, aby rząd Ontario podjął taki krok w obliczu legalizacji marihuany rekreacyjnej. Wobec tego stowarzyszenie agentów zwróciło się do rządu Ontario o wprowadzenie przepisów ograniczających liczbę roślin, które właściciel domu może wyhodować w domu lub mieszkaniu.

Dom w Niagara Falls, gdzie policja odkryła, że ​​cała piwnica domu została podzielona na sześć oddzielnych pomieszczeń poświęconych produkcji marihuany

Dom w Niagara Falls, gdzie policja odkryła, że ​​cała piwnica domu została podzielona na sześć oddzielnych pomieszczeń poświęconych produkcji marihuany

Rzecznik prasowy prokuratora generalnego, Brian Gray zapowiedział, że w związku z legalizacją marihuany będzie kontynuował współpracę ze wszystkimi sektorami, w tym także z agentami handlu nieruchomościami i właścicielami nieruchomości, aby “zapewnić ludziom dostęp do niezbędnych informacji przy podejmowaniu decyzji dotyczącej kupna i sprzedaży domu.”

growop4Gray powiedział, że prowincja przyjęła zalecenie rządu federalnego, aby zezwolić właścicielom domów na uprawę czterech roślin, ale muszą one pochodzić od licencjonowanych dostawców nasion lub sadzonek.

Ministerstwo Usług Rządowych i Konsumenckich opracowuje obecnie regulacje, które określą kwalifikacje inspektorów domowych i rozważają propozycję zgłoszone przez OREA.

Ontario jest pierwszą prowincją Kanady, która zezwoliła na sprzedaż i dystrybucję marihuany rekreacyjnej i określiła prawny wiek osób uprawnionych do jej kupowania: 19 lat.

Do 2020 roku prowincja planuje utworzyć około 150 samodzielnych sklepów z konopiami indyjskimi. W lipcu br. ma już być ich 40, w lipcu 2019 roku liczba ta wzrośnie do 80 sklepów.

Konsumpcja legalnej marihuany nie będzie dozwolona w miejscach publicznych lub miejscach pracy i powinna być ograniczona do prywatnych rezydencji.