Nie taki czyściec straszny!

Porady babci Jelonki kwie 15, 2018 at 3:42 pm

Betonica_officinalisZnany już w starożytności, zalecany był przy schorzeniach układu oddechowego, padaczce, bólu głowy czy zaburzeniach trawiennych. Uważano, że posadzony wokół domu, chroni mieszkańców przez złymi mocami i czarami. Swoje zastosowanie znalazł również w kuchni staropolskiej, jako ziołowa przyprawa do potraw. Rośnie na obrzeżach liściastych, wilgotnych lasów,  w zaroślach, na miedzach i łąkach. Ma kwiaty w kolorze purpurowym,  zebrane w gęste wierzchołkowe kłosy, kwitnące od czerwca do września. Czyściec lekarski, zwany też Bukwicą (łac. Betonica officinalis, ang. betony, bishopwort), ze względu na swoje właściwości uznawany jest za roślinę leczniczą.

Właściwości lecznicze

Czyściec lekarski, jak sama nazwa wskazuje, ma działanie między innymi czyszczące krew i limfę. Znajduje również zastosowanie w leczeniu:

- schorzeń reumatycznych,

- w stanach zapalnych gardła i krtani,

- zapaleniach żołądka i jelit

- w stanach zapalnych mięśni, skóry, kości

Jego właściwości wykorzystywane są również w schorzeniach autoimmunologicznych

Działanie czyśćca ma także wpływ na leczenie:

- infekcji płuc i opłucnej,

- grzybic,

- stosowany jest przy leczeniu cukrzycy,

- nadciśnienia,

- w zapaleniach ucha,

- schorzeniach kobiecych (zapalenia macicy, pochwy, jajników).

- w trądzikach, wypryskach,

- stanach zapalnych skóry, zapaleniach jąder.

czysciec-lesnyUWAGA! Przy zastosowaniu zbyt dużych dawek tej rośliny, mogą wystąpić zaparcia lub podrażnienia przewodu pokarmowego.

Czyściec lekarski to również środek regulujący proces trawienia, zalecany pomocniczo w leczeniu żółtaczki, a także nadkwaśności, astmy, zapalenia płuc i oskrzeli, nieżytów górnych dróg oddechowych, a nawet gruźlicy. Ten sam napar uważany jest za skuteczny specyfik w kuracji gośćca, padaczki, nerwic wegetatywnych i uporczywych bólów głowy na tle reumatycznym, ale również i migrenowym. Wreszcie także chorób pęcherza moczowego i moczowodów, paraliżu, podagry. Odwar z kłącza to dobry środek wymiotny

stachys-officinalisZastosowanie zewnętrzne 

Czyściec skutecznie wspomaga leczenia czyraków, wrzodów oraz trudno gojących się ran. Jest wykorzystywana przy zakażeniach skóry przez bakterie ropotwórcze i drożdżaki oraz grzyby pasożytnicze. W doskonały sposób sprawdza się w formie okładu na owrzodzenia żylakowate nóg. Jest wykorzystywany do obmywania stóp podczas występowania zbyt dużej potliwości. Stosowany jako środek ogólnie wzmacniający, odtruwający, wspomagający czynności układu pokarmowego. Zewnętrznie na skórę przy wypryskach, stanach zapalnych, owrzodzeniach, ranach (okłady, przemywanie). W formie lodu do okładów na stłuczenia, opuchnięcia, oparzenia.

 

Sposób użycia

Napar

1 łyżeczkę suszu z czyśćca lekarskiego zalać 1 szklanką wrzącej wody, parzyć pod przykryciem 15 – 20 minut, przecedzić i pić w razie potrzeby 3 razy dziennie po 1/2 szklanki. Napar stosujemy przy infekcjach, temperaturze, do okładów i nasiadówek.

Macerat

1 część świeżego rozdrobnionego surowca zalać 1 częścią zimnej wody, najlepiej zdrojowej, np. Wielka Pieniawa, Jan, Józef, Henryk (można je kupić w polskich sklepach), przykryć i pozostawić na 6-8 godzin. Następnie przecedzić. Macerat można zamrozić w woreczkach na lód na okres zimowy. Doustnie przyjmować 30-60 ml 1-2 razy dziennie.

NalewkaZiele-bukwicy-Dary-Natury

1 łyżkę suszu zalać wódką 40% i odstawić w ciemne miejsce na około 3 tygodnie. Po tym czasie alkohol przecedzić i dosłodzić miodem wedle uznania. Po dwóch tygodniach nalewkę przefiltrować i rozlać do butelek.

Czyściec w kuchni

Sprawdza się jako przyprawa ziołowa do potraw, a jego liście niejednokrotnie są używane jako namiastka herbaty. Natomiast z kłączy czyśćca, zawierających dużo skrobi można zrobić smaczne frytki.