Pogoda pod psem

Lokalnie Top News kwie 15, 2018 at 6:00 am

aaburza3

Choć meteorolodzy z Environment Canada ostrzegali, to chyba nikt nie spodziewał się, że pogoda w sobotę będzie tak fatalna. A w niedzielę ma być jeszcze gorzej…

W sobotę doszło na ulicach GTA do 550 wypadków drogowych. Większość z nich to stłuczki spowodowane śliską nawierzchnią, śniegiem i marznącym deszczem.

Sierżant Kerry Schmidt z wydziału bezpieczeństwa drogowego OPP radzi wszystkim kierowcom, aby – jeśli to możliwe – wstrzymali się od jeżdżenia.

aaburza2- Mamy problemy dosłownie wszędzie – mówi Schmidt – Nie wyjeżdżaj samochodem, jeśli nie musisz. Jest wietrznie, jest mokro, jest zimno, jest bardzo ślisko. Wszystko to razem powoduje, że w całym GTA łatwo o wypadek.

W sobotę po południu służby miejskie Toronto podały, że na ulicach miasta operuje 80 drogowych pługów śnieżnych i solarek, które maja poprawić stan nawierzchni ulic.

Na lotnisku Pearson odwołano ponad 210 przylotów i przeszło 220 odlotów. Niektóre uczelnie i uniwersytety również odwołały zajęcia i egzaminy.

Niestety w niedzielę będzie jeszcze gorzej. Environment Canada zapowiada „burzę lodową”.

Colette Kennedy, meteorolog, mówi, że ​system niskiego ciśnienia, a także porywiste wiatry z północy, przynoszą zimowy podmuch pogody. Śnieg odnotowano na północ i zachód od Toronto.

- Można się spodziewać mieszanki wszystkich rodzajów opadów na terenie GTA i południu Ontario. Szczerze mówiąc pogoda będzie fatalna – powiedziała Kennedy – Będzie zmieniała się z minuty na minutę.

aaburza4Oczekuje się, że warunki atmosferyczne mogą doprowadzić do znacznego nagromadzenia lodu i przerw w zasilaniu prądem. W Toronto pod koniec dnia odnotowano w Toronto do 20 milimetrów opadów zlodowaciałego śniegu – poinformowała agencja pogodowa.

Zwiększenie prawdopodobieństwa przerw w zasilaniu jest spowodowane silnymi wiatrami, których prędkość dochodzi do 70-80 km/h, a także możliwością oblodzenia drzew stojących w pobliżu linii energetycznych. Te drzewa mogą się połamać i uszkodzić przewody.

„Drogi, jeśli nie są często solone, mogą być niebezpieczne, zwłaszcza jeśli lód i wiatr spowodują, że połamane gałęzie drzew spadną na jezdnie” – uprzedza Environment Canada w swoim ostrzeżeniu.

Aby ludzie mogli zachować bezpieczeństwo podczas burzy, James Kilgour, dyrektor biura zarządzania kryzysowego w Toronto, prosi mieszkańców, aby starali się pozostać w domu, trzymali się z dala od powalonych drzew. Warto też, by sprawdzili jak tam u sąsiadów lub najbliższej rodziny, zwłaszcza, jeżeli są to ludzie starsi.

James Kilgour

James Kilgour

- Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze, nie zbliżaj się do powalonych drzew – powiedział Kilgour – Zadzwoń pod numer 311 i zgłoś to przewrócone drzewo. Służby miejskie będą wtedy w stanie zająć się tą sytuacją.

Tori Gass, rzecznik prasowy Toronto Hydro, nazwał burzę “sytuacją awaryjną”. Do naprawy linii energetycznych zmobilizowano 30 dodatkowych załóg – trzy razy więcej niż w normalną sobotę.

​​Toronto Hydro jest przygotowany na możliwe przerwy w dostawie prądu, ale mogą wystąpić opóźnienia w przywróceniu zasilania, jeśli pogoda stanie się szczególnie niebezpieczna.

- Jesteśmy gotowi odpowiedzieć na każdą awarię. Będziemy pracować nad rozwiązaniem problemu jak najszybciej, na ile pozwolą warunki atmosferyczne – powiedział Gass – Z marznącym deszczem, mogą wystąpić pewne opóźnienia, jeśli nasze załogi nie będą mogły wyruszyć w teren ze względów bezpieczeństwa. Ale zrobimy wszystko, co możliwe, aby przywrócić zasilanie w razie awarii.

W sobotni wieczór ponad 6000 osób nie miało prądu.

Meteorolodzy przewidują na dodatek możliwość podtopień i powodzi. W niedzielę można spodziewać sie poza opadami marznacego deszczu, normalnej rzęsistej ulewy. Tak duże opadu mogą spowodować kumulację wody i podtopienia w niektórych miejscach.

Krótko mówiąc – choć nie czeka nas Armagedon, to do miłych ta niedziela należała nie będzie.