Wyrzuć mrożone truskawki z Adonisa

Lokalnie Top News kwie 16, 2018 at 10:00 am

aatruskawki

Canadian Food Inspection Agency wycofała ze sklepów mrożone truskawki sprzedawane przez sklepy Adonis w Quebecu i Ontario z powodu zarażenia wirusem zapalenia wątroby typu A zwany Hepatowirus A.

Zakażenie następuje poprzez przewód pokarmowy. Na uwagę zasługuje fakt, że Hepatowirus może przez długi czas utrzymywać się w środowisku przy dużej wilgotności. Czas wylęgania 2-6 tygodni. Wirus namnaża się najpierw w przewodzie pokarmowym, następnie dochodzi do wiremii, po czym dochodzi do zakażenia wątroby i powstania objawów chorobowych. W wyniku tego zakażenia dochodzi do zapalenia wątroby a w konsekwencji do żółtaczki.

Polecenie wycofania z półek sklepowych truskawek Montana zostało wydane 14 kwietnia, chwilę po tym, gdy ustalono źródło epidemii żółtaczki pokarmowej. Ostrzeżenie przed tym produktem wydane przez CFIA dotyczy wszystkich mrożonych truskawek tej firmy zakupionych w tym dniu lub przed tą datą.

Truskawki sprzedawano wyłącznie w sklepach Adonis.

Zgłoszono kilka przypadków zachorowań związanych ze spożywaniem truskawek. Wszyscy, którzy je kupili powinni powstrzymać się od ich spożycia.

Zakażenie wirusowym zapaleniem wątroby typu A zwykle objawia się gorączką, brakiem apetytu, nudnościami, wymiotami i dyskomfortem w jamie brzusznej. Wirus może również powodować żółtaczkę. Po zaobserwowaniu u siebie tych objawów należy skontaktować się z lekarzem.