78. Rocznica Mordu Katyńskiego i 8. Rocznica Tragedii Smoleńskiej

Polacy w Kanadzie Top News kwie 17, 2018 at 4:00 pm

Fot. Aniela Ganczak DSC_0349Z życia Kongresu Polonii Kanadyjskiej – Okręg Toronto

78. Rocznica Mordu Katyńskiego i 8. Rocznica Tragedii Smoleńskiej

Uroczystości upamiętniające 78. rocznicę Mordu Katyńskiego i 8. rocznicę Tragedii Smoleńskiej, zorganizowane przez Okręg Toronto KPK, odbyły się 15 kwietnia 2018.

O godz.11:00 w kościele Św. Kazimierza odprawiona została uroczysta msza św. Mszy św. przewodniczył o. Wojciech Kurzydło OMI, proboszcz parafii, który przedstawił intencję Eucharystii i wygłosił homilię. W liturgii udział wzięły poczty sztandarowe organizacji kongresowych, Pl. 114 SWAP, 2 Korpus 8 Armii, Koło 20 SPK, Royal Canadian Legion Br. 621 im. W. Andersa, Szczep Podhale ZHP, Szczep “Millenium” ZHR, weterani, przedstawiciele rządu polskiego i kanadyjskiego, reprezentanci organizacji polonijnych, Rycerze Kolumba.

Fot. Aniela Ganczak DSC_0298

Fot. Aniela Ganczak DSC_0311

Po mszy św. nastąpił przemarsz ulicą Rocesvalles Ave, prowadzony przez komendanta Pl.114 SWAP Krzysztofa Tomczaka w kierunku pomnika Katyńskiego, gdzie złożone zostały wieńce. Ceremonię prowadził prezes KPK OT Juliusz Kirejczyk, a wartę honorową, z okolicznościowym emblematem, pełnili harcerze ze szczepu “Millenium” ZHR.

Fot. Aniela Ganczak DSC_0337

 

Wieńce pod Tablicą Smoleńską złożyli Konsulat Generalny RP, posłowie federalni i ontaryjscy Partii Liberalnej, przedstawicieli Partii Konserwatywnej i Polonia dla Prawa i Sprawiedliwości. Pod Pomnikiem Katyńskim – Rodzina Katyńska, Konsulat Generalny RP, posłowie federalni i ontaryjscy Partii Liberalnej i Konserwatywnej, Kongres Polonii Kanadyjskiej, Okręg Mississauga KPK, Związek Narodowy Polski w Kanadzie ZG i Gmina 1, Stowarzyszenie Inżynierów Polskich, Związek Harcerstwa Polskiego, Stowarzyszenie Polskich Kombatantów Koło 20, Royal Canadian Air Force Association „Warszawa” #430, Royal Canadian Legion Br. 621 im. W. Andersa, Koło Pań „Nadzieja”, Towarzystwo Warszawskie, „Copernicus Lodge”, i na końcu organizatorzy uroczystości, Okręg Toronto KPK.

Fot. Aniela Ganczak DSC_0368

Z powodu marznącego deszczu ze śniegiem i przenikliwego wiatru dalszy ciąg programu przebiegał w sali parafialnej kościoła św. Kazimierza, dokąd powrócono po złożeniu wieńców.  Zgromadzonych powitał prezes KPK OT Juliusz Kirejczyk. Uroczystość rozpoczęto hymnami narodowymi w wykonaniu Teresy Klimuszko.

Fot. Aniela Ganczak DSC_0384

W uroczystości wzięli udział: Konsul Generalny RP Krzysztof Grzelczyk, prezes KPK Władysław Lizoń, zastępca mera Toronto Stephen Holyday, posłowie federalni Partii Liberalnej Arif Virani i Peter Fonseca, posłowie ontaryjscy Partii Liberalnej Yvan Baker i Peter Milczyn, reprezentanci Partii Konserwatywnej: Ted Opitz i kandydatka Kinga Surma, organizacje polonijne.

Fot. Aniela Ganczak DSC_0393

W przemówieniach domagano się, aby Rosja przyjęła odpowiedzialność za zbrodnię katyńską.

Konsul Generalny K. Grzelczyk mówił, że odkąd odkryto zbrodnię katyńską, trzy lata po jej popełnieniu, szukamy prawdy i sprawiedliwości. Pomnik w Toronto postawiony w 1980r. jest pierwszym na świecie pomnikiem katyńskim postawionym na terenie publicznym. Rosja przyznała się do zbrodni katyńskiej dopiero w 1990r., ale nadal nie uznaje jej za ludobójstwo. Chciałby. aby Kanada i nasi sojusznicy na świecie byli z Polską w śledztwie smoleńskim. Wyraził wdzięczność dla Polonii za pomnik i podtrzymywanie pamięci o Katyniu, w czasach kiedy w Polsce zabronione było o tym mówić.

Fot. Aniela Ganczak DSC_0417

Prezes W. Lizoń  podkreślił, jak ważna jest rola Kanady w nacisku na Rosję. Ta zbrodnia ludobójstwa w Katyniu i tragedia smoleńska powinny być wyjaśnione do końca, niezależnie od politycznej przynależności.

Zastępca mera S. Holyday należy do pokolenia, które nie zna wojny. Jego żona jest Polką i była na uroczystości odsłonięcia pomnika katyńskiego. Dziś więcej wie, rozumie i prosi, abyśmy nadal czcili i zachowywali pamięć o tych wydarzeniach i przekazywali tę wiedzę torontończykom.

Fot. Aniela Ganczak DSC_0421

Posłowie A. Virani i P. Fonseca z uwagą odnieśli się do prośby pana konsula RP o współpracę Kanady i Polską w szukaniu prawdy o Katyniu i Smoleńsku. A. Vrani zapewnił, że Rosja nie będzie juz zagrożeniem dla Europy Wschodniej. Wyraził dumę z tego, że może reprezentować rząd kanadyjski wobec Polonii. Odczytał oświadczenie premiera Justina Trudeau o Katyniu i Smoleńsku.

Fot. Aniela Ganczak DSC_0430

Poseł P. Milczyn mówił, że o wolność musimy walczyć nieustannie. Nasza wolność to przelana krew. Pamięć o Katyniu i Smoleńsku musi być zachowana nie tylko w Kanadzie, ale na całym świecie. Odczytał list od premier Ontario, Kathleen Wynne, zakończony zapewnieniem, że Ontario jednoczy się z Polonią Kanadyjską w tym podniosłym dniu.

Poseł Y. Baker rozumie jak straszne były nasze tragedie. Jego rodzina przeszła „Holodomor”, jej członkowie byli zabici przez NKWD. O tych, którzy zginęli trzeba pamiętać i trzeba ich czcić. Po to jest ten pomnik. Oznajmił, ze dla uhonorowania ofiar Katynia, złożył poprzedniego dnia wniosek o przyjęcie przez  Parlament Prowincji Ontario rezolucji uznającej Zbrodnię Katyńską za ludobójstwo.

Fot. Aniela Ganczak DSC_0436

Ted Opitz i Kinga Surma nie czują się gośćmi, lecz przyjaciółmi Polonii, którą reprezentują. T. Opitz stwierdził, że Stalin nie pogodził się z klęską w wojnie bolszewickiej i chciał pozbawić naród polski inteligencji. T. Opitz odczytał list od przywódcy Partii Konserwatywnej Kanady, Andrew Scheara.

Kinga Surma oczytała list od przywódcy Ontario, Douga Forda.

Prezes Juliusz Kirejczyk podziękował wszystkim za udział w uroczystości i zarządowi KPK OT za duże zaangażowanie i wkład pracy w jej przygotowanie.

Krystyna Sroczyńska, Komisja Informacji KPK OT

Foto: Aniela Ganczak