Horwath – socjalizm na kredyt

Lokalnie Series Top News kwie 17, 2018 at 6:00 am
Liderka NDP w Ontario, Andrea Horwath

Liderka NDP w Ontario, Andrea Horwath

Nowi Demokraci w Ontario przedstawiają swój program wyborczy. Wygląda zachęcająco.

Obietnice zostały zawarte w platformie wyborczej partii pod tytułem “Change for the Better” (Zmiana na Lepsze) opublikowanej przez liderkę partii, Andreę Horwath.

W swoim programie NDP obiecuje bezpłatną opiekę nad dziećmi dla rodzin o niskich dochodach i większe fundusze na szpitale, jeśli wygrają wiosenne wybory. Niektórzy eksperci uznali to za próbę odzyskania wpływów w socjalnym elektoracie, którą partia utraciła jakiś czas temu na rzecz Liberałów.

- Zbyt długo ludzie w Ontario byli zmuszeni do życia za mniej niż to jest możliwe – powiedziała Horwath – Powiedziano nam, żebyśmy przechodzili w tę i z powrotem, od Liberałów do Konserwatystów, tak, jakby istniała jedna, jedyna alternatywa pomiędzy złym a gorszym. I zobaczcie, gdzie nas to doprowadziło.

Program opieki nad dziećmi, według planów NDP, byłby wprowadzany stopniowo w przeciągu pięciu lat. Opieka byłaby bezpłatna dla gospodarstw domowych, które zarabiają 40 000 dolarów lub mniej. Obejmowałby niemowlęta, małe dzieci i przedszkolaki. Opłaty dla rodziców zarabiających ponad 40000 dolarów byłyby elastyczne i oparte na możliwościach rodziny. Partyjni eksperci twierdzą, że średnia opłata dla rodzin wyniosłaby około 12 dolarów dziennie.

W pierwszym roku rządów NDP szpitale powinny zwiększyć finansowanie o 5,3 procent – o 916 milionów dolarów. W kolejnych latach ten wzrost byłby taki sam – 5,3%.

Partia przewiduje przez pięć kolejnych lat deficyty budżetowe, aby w ten sposób sfinansować składane obietnice. Zaczęłoby się od deficytu 3,3 mld dolarów w latach 2018-2019. Zadłużenie osiągnęłoby szczyt w wysokości nieco ponad 5 miliardów dolarów w latach 2020-2021 i spadłoby do 1,9 miliarda dolarów w latach 2022-2023.

Horwath powiedziała, że zmniejszający się deficyt pomoże prowincji odzyskać równowagę.

aandp- To bardzo wyraźny trend, który pozwoli powrócić do równowagi – stwierdziła liderka NDP – To ważna sprawa: nie chcemy niszczyć fundamentalnych podstaw zbalansowanego budżetu, jakiego Ontario powinno móc oczekiwać od rządu.

Platforma NDP została przeanalizowana przez byłego federalnego urzędnika budżetowego Kevina Page’a, który twierdzi, że koszt poszczególnych działań jest “rozsądny”.

Horwath powiedziała, że Torysi będą ciąć wydatki na usługi, podczas gdy Liberałowie będą czekać, aż pojawią się problemy, by zająć się nimi.

- Rząd NDP przyniesie zmianę, jakiej chcą mieszkańcy Ontario – stwierdziła liderka Nowych Demokratów – Ludzie mają dość polityków, którzy nie oferują niczego więcej niż tylko oszczędności i podejmują decyzje, które utrudniają życie sobie i swojej rodzinie. Jestem tu, ponieważ nie musi tak być.

Nowi Demokraci chcą zwiększyć podatki od osób zarabiających powyżej $220000 o jeden punkt procentowy, a tych, którzy zarabiają więcej niż $300000, o dwa punkty procentowe.

Program wyborczy obejmuje również wiele wcześniej składanych obietnic, w tym zobowiązanie do ponownego upaństwowienia Hydro One, obniżenia stawek za energię elektryczną o 30 procent oraz wprowadzenia bezpłatnych usług dentystycznych i bezpłatnych leków dla wszystkich.

NDP chce wydać miliardy na zwiększenie rent dla osób niepełnosprawnych. Chcą też poprawić dostęp do opieki psychiatrycznej dla 28000 mieszkańców Ontario i zatrudnić 2200 nowych pracowników zdrowia psychicznego w ciągu najbliższych pięciu lat.

Platforma chce też wypracować dodatkowe 15000 dodatkowych łóżek opieki długoterminowej, a fundusze na opiekę długoterminową mają wzrosnąć w przeciągu pięciu lat z 164 milionów do 923 milionów dolarów.

Partia wprowadziłaby też 3-procentową opłatę od zakupu pojazdów, które kosztują ponad 90000 dolarów, co, dałoby budżetowi prowincji około 12 milionów dolarów rocznie. NDP obiecuje również obniżyć stawki ubezpieczeń samochodowych o 15 procent, przejmując obietnicę złożoną przez Kathleen Wynne w 2013 r., której jak dotąd nie udało się zrealizować.