Trudeau w Paryżu i Londynie

Kanada Top News kwie 17, 2018 at 12:30 pm
Premier Trudeau na spotkaniu z premierem Francji Edouardem Philippe dziś w Paryżu

Premier Trudeau na spotkaniu z premierem Francji Edouardem Philippe dziś w Paryżu

Premier Kanady Justin Trudeau zakończył dzisiaj oficjalną wizytę we Francji i udał się do Wlk. Brytanii, gdzie spotyka się z premier Theresą May oraz Królową Elżbietą II.

Dzisiaj rano Trudeau – jako pierwszy kanadyjski minister w dziejach – wystąpił przed francuskim Zgromadzeniem Narodowym, mówiąc tam o wzroście nacjonalizmu, populizmu i ksenofobii, które kanadyjski premier – widzi jako problemy dotykające w ostatnich latach Francję i niektóre inne kraje europejskie. Pochwalił też starania Francji za dążenie do parytetu płci w rządzie. Komentarz ten wywołał owację na stojąco kobiet ze zgromadzenia, a także garstki mężczyzn.

W poniedziałek na wspólnej konferencji prasowej w Paryżu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem premier Trudeau chwalił unijno-kanadyjską umowę o wolnym handlu (CETA), wskazując na płynące z niej korzyści gospodarcze. Spotkał się również z premierem Francji Edouardem Philippe.

Trudeau mówił, że “już widzimy rezultaty” CETA, która weszła tymczasowo w życie we wrześniu ubiegłego roku. Jak zaznaczył, w 2017 roku kanadyjski import z Francji wzrósł o 4 proc., a inwestycje jego kraju nad Sekwaną zwiększyły się o 23 proc.

Znaczna część dwudniowej wizyty Trudeau we Francji koncentrowała się na sprawach handlowych, gdyż Kanada próbuje zmniejszyć swoje uzależnienie od rynku Stanów Zjednoczonych.

CETA znosi cła na 98% produktów, którymi UE handluje z Kanadą. Z szacunków Komisji Europejskiej wynika, że unijne przedsiębiorstwa zaoszczędzą dzięki temu 590 mln euro rocznie. Taka jest bowiem wartość ceł płaconych za towary z UE wywożone do Kanady. CETA daje też firmom z UE dostęp do zamówień publicznych w Kanadzie – nie tylko na szczeblu federalnym, lecz także na poziomie prowincji i gmin.

W poniedziałek Kanada i Francja zobowiązały się także do odnowienia walki ze skutkami zmian klimatycznych, mając nadzieję, że będzie ona też kontynuowana na arenie światowej.