Ciepło, ciepło, gorąco!

Gdzie na weekend kwie 18, 2018 at 2:09 pm

8cf66a6528054c06c7e53d42ef368dd8 (1)

Wyglądam przez okno i po raz pierwszy od wielu lat zazdroszę znajomym, którzy akurat spędzają urlop na Dominikanie, Kubie czy w Nikaragui. Piękną mamy zimę tej wiosny. Gdzie szukać weekendowego ciepła? Lokalnie. W tropikach.

Wieczna wiosna istnieje nawet w Kanadzie, gdzie wiosny w zasadzie nie ma wcale. Wystarczy wybrać się do motylarium.

Niagara Falls
Najbardziej znane jest to w Niagara Falls. Ostoja motyli (Butterfly Conservatory), to przeszklona oranżeria, w której, wśród kwitnących, pachnących oszałamiająco egzotycznych roślin lasu tropikalnego, wolno lata ponad 2000 motyli 45 najróżniejszych gatunków, barw i rozmiarów, pochodzących z różnych stron świata. Jest staw, niewielki wodospad, wijące się spacerowe ścieżki i ławki, wylegujące się na kamieniach żółwie i ciepłolubne jaszczurki, ale także wylęgarnia, w której zaobserwować można wszystkie stadia rozwoju motyli, od kokona przez larwę po dorosłego osobnika. Motyli nikt nie łapał w siatkę w naturalnym środowisku, pochodzą one z kolekcji krajów takich jak Kostaryka, Brazylia czy Malezja, ze sztucznych hodowli, których warunki przypominają naturalne środowisko. Tu także stworzono im potrzebne do życia i rozwoju podstawy – przeszklony dach zapewnia dużą ilość dziennego światła, a wysoka temperatura i wilgotność powietrza pozwalają rozwijać się tropikalnym roślinom. Motyle dokarmiane są świeżymi, dojrzałymi owocami, a że latają swobodnie, zdarza się, że przysiądzie ci któryś na głowie czy ramieniu. Oranżeria znajduje się na terenie niagaryjskiego Ogrodu Botanicznego, 10 minut jazdy na północ od samych wodospadów, przy Niagara Parkway. Samo konserwatorium powstało nakładem 15 mln dolarów na powierzchni 11 tysięcy stóp kwadratowych, w grudniu 1996 roku. Zimą odwiedzających jest tu znacznie mniej niż w pełni turystycznego, letniego sezonu, można więc spędzić w oranżerii dowolną ilość czasu i porządnie się zrelaksować. Obowiązuje tu zasada ciszy i pewnego bezruchu, korzystna dla delikatnych, płochliwych motyli. Bilety wstępu: dorośli (13 lat plus) $15 + tax, dzieci (6-12 lat) $9.75 + tax, dzieci poniżej piątego roku życia bezpłatnie. Parking płatny dodatkowo $5. Możliwość zorganizowania tematycznej imprezy urodzinowej dla dzieci powyżej 5 lat (grupa między 10-25 osób, cena $22.60 za osobę). W sezonie zimowym otwarte codziennie od 10am do 5pm. Adres: 2565 Niagara Pkwy, Niagara-on-the-Lake, ON L0S 1J0, www.niagaraparks.com

Cambridge
Druga opcja, moim zdaniem znacznie przyjemniejsza, to motylarium w Cambridge. Przyjemniejsza z kilku powodów. Po pierwsze odległość i czas przejazdu – z Etobicoke do Niagary mamy 113km i ponad godzinę jazdy (w weekendy w tym kierunku ruch zawsze jest większy), do Cambridge 89km, co daje nam oszczędność rzędu 20 minut. Po drugie znacznie mniejsza liczba odwiedzających. Większość z przyzwyczajenia wybierze Niagarę, bo zawsze można jeszcze skoczyć nad wodospad, do kasyna czy na kawę do Rain Forest, ale biorąc pod uwagę warunki atmosferyczne i wątpliwą przyjemność płynącą z potencjalnych spacerów – polecam zaryzykować mniej znane motylarium w Cambridge. Nie ustępuje ono bowiem temu niagaryjskiemu w żadnej mierze.

Stała, całoroczna temperatura, panująca w jasnych, przeszklonych wnętrzach to 24°C do 28 ºC z dużym indeksem wilgotności. Spacer w krótkich rękawach, między upojnie pachnącymi krzewami (ponad sto gatunków roślin), wśród ponad 2000 wolno latających motyli i ciem, umila także kojący szum wodospadu i ptasie trele przedstawicieli piętnastu tropikalnych gatunków. Motyle i ćmy pochodzą z Kostaryki lub Filipin. Większość jest wysyłana do Cambridge co tydzień jako poczwarki lub kokony od hodowców motyli. Hodowla motyli jest zrównoważoną formą rolnictwa i zapewnia, że ​​naturalne populacje dzikich motyli i ciem nie ulegają wyniszczeniu. W okienku Emergence Window goście mogą obserwować jak motyle wyłaniają się z chryzalidów, suszą skrzydła i przygotowują się do pierwszego lotu. Niektóre gatunki motyli są bowiem hodowane na miejscu, aby odwiedzający mogli obserwować wszystkie cztery etapy metamorfozy: jaja, gąsienicę, poczwarkę i motyla. Populacja motyli i ciem zawiera około 40 różnych gatunków, można tu także z bliska przyjrzeć się najróżniejszym insektom, żukom, chrabąszczom czy patyczakom. Fascynaci tematu (powyżej 14 roku życia) mogą zgłaszać się jako wolontariusze do pracy w motylarium – zapewnione jest przeszkolenie, a praca opiera się na opiece nad roślinnością, karmieniem motyli i ptactwa oraz interakcjach z odwiedzającymi. Warto też wziąć udział w jednym z wielu dorocznych wydarzeń – najbliższe to brunch z okazji Dnia Matki (w tym roku 13 maja) – detale na stronie internetowej.

Konserwatorium czynne jest codziennie od poniedziałku do niedzieli między 10:00am – 5:00pm (ostatnie wejście o 4:00pm). Kawiarnia Chrysalis otwarta od poniedziałku do piątku między 10:30am a 3:30pm, w soboty i niedziele od 10:00am do 4:00pm. Darmowy parking. Ceny: dorośli i młodzież (13-64) $14.25, seniorzy (65+) $12.25, dzieci (3-12) $7.50, dzieci poniżej dwóch lat bezpłatnie. 20 procentowe zniżki dla osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów. Motylarium jest przystosowane dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, można także bez problemu wejść w zieloność tropików z wózkami dla dzieci.
Zniżki także dla grup. powyżej dwudziestu osób. Możliwość zorganizowania imprezy urodzinowej czy ślubnej sesji zdjęciowej, a nawet małego wesela czy bridal shower; programy edukacyjne dla szkół i grup z nurtu homeschool, a także ciekawe zajęcia botaniczne i entomologiczne (wewnątrz i pod gołym niebem) podczas letnich wakacji. Adres: Cambridge Butterfly Conservatory, 2500 Kossuth Road, Cambridge, ON, N3H 4R7, tel: 519-653-1234, http://www.cambridgebutterfly.com/

GuideBanner