Stopa bez zmian = 1.25%

Nowości Top News kwie 18, 2018 at 12:30 pm

Screen Shot 2018-04-18 at 10.59.13Bank centralny Kanady ogłosił dziś rano w specjalnym komunikacie, że nie podniesie benchmarkowej stopy oprocentowania, która wynosi obecnie 1.25%.

Oznacza to, że przesz najbliższe miesiące nie zdrożeje nam koszt kredytów i pożyczek.

Decyzja Banku Kanady okazała się zgodna z prognozami. Decydenci rozczarowali jednak rynki swoim ostrożnym nastawieniem i brakiem konkretów w kwestii przyszłych podwyżek stóp, co negatywnie odbiło się na kursie dolara kanadyjskiego.

Ostatnią zmianą była podwyżka stóp w styczniu, natomiast kolejna spodziewana jest w połowie roku.

Oświadczenie wydane wraz z tą decyzją było niezbyt konkretne, choć mniej ostrożne niż poprzednie komunikaty ze względu na pominięcie wzmianki dotyczącej ryzyka związanego z renegocjacją umowy NAFTA. Decydenci wskazali, że wzrost gospodarczy w I kwartale był gorszy od oczekiwań, ale gospodarka powinna odbić w drugim kwartale. W ciągu kolejnych trzech lat tempo wzrostu PKB powinno być wyższe od potencjalnego.

W komunikacie nie wskazano jednak, że kolejna podwyżka powinna mieć miejsce już wkrótce na co liczyły rynki. Efektem tego rozczarowania było wyraźne osłabienie dolara kanadyjskiego.

Screen Shot 2018-04-18 at 10.56.18W przypadku pary USD/CAD reakcja wzrostowa miała zasięg około 80 pipsów.

Więcej - TUTAJ.