Polskie mięso rusza na podbój Kanady

Polacy w Kanadzie Top News kwie 19, 2018 at 4:00 pm

zz mieso2Polskie mięso będzie promowane przez 2 lata w Kanadzie. Również w USA. W sumie promocja kosztować będzie miliony euro.

Chodzi o mięsa wieprzowe i wołowe w ramach dwuletniej unijnej kampanii informacyjno-promocyjnej (pod hasłem pt. “Mięso o europejskiej jakości”), a dotyczącej świeżego, schłodzonego lub mrożonego mięsa, oraz przetworów spożywczych wytworzonych na bazie tych produktów.

Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego podpisała już w tej sprawie umowę z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa.

KOWR nadzoruje realizację unijnego programu, którego celem jest zwiększenie wiedzy o zaletach europejskiej wieprzowiny, wołowiny oraz poinformowanie odbiorców w  Kanadzie i USA o wysokich standardach produkcji w UE. Kampania ma sprawić, że wzrośnie spożycie mięsa z Europy oraz zwiększy się jego rozpoznawalność.

zz mieso1Rynek kanadyjski został – w programie promocji przygotowanym przez resort rolnictwa – uznany jako perspektywiczne dla polskiego eksportu. Są też zdefiniowane przez Komisję Europejską jako rokujące dla eksportu żywności.

W ramach dwuletniej kampanii przewidziane są m.in. działania public relation, wizyty studyjne do Polski dziennikarzy, liderów opinii i potencjalnych importerów z Kanady, a polscy eksporterzy będą mieli możliwość uczestniczenia w misjach gospodarczych na tutejszym rynku.

Kampania będzie kosztowała ok. 2,4 mln euro, z czego 1,9 mln euro jest dofinansowaniem Komisji Europejskiej.

Polska w 2017 roku wyeksportowała ok. 479 tys. ton mięsa wieprzowego o wartości ponad 4 mld zł oraz 401 tys. ton mięsa wołowego o wartości ok. 1,4 mld zł. Wzrósł wolumen wywozu mięsa wieprzowego do Kanady osiągając wielkość 10,7 tys. ton.

UPEMI jest jedyną polską organizacją branżową, której projekt pt. “Mięso o europejskiej jakości” został pozytywnie oceniony przez KE i znalazł się w październiku 2017 roku na liście wybranych oraz objętych dofinansowaniem kampanii w zakresie programów prostych promujących produkty rolne.

W konkursie projektów państwa członkowskie złożyły 190 projektów programów prostych, ale tylko 52 przyznano dofinansowanie.

zz mieso3