Wniosek o uznanie Zbrodni Katyńskiej za ludobójstwo wpłynął do Parlamentu Ontario

Lokalnie Series Top News kwie 20, 2018 at 4:00 pm

10252108_675759499138963_6326054759568070869_nZgłosił go w Legislative Assembly of Ontario poseł prowincyjny Yvan Baker, urzędujący w okręgu Etobicoke Centre, bynajmniej nie Polak. Projekt honoruje także pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej w 2010 roku.

Zdaniem posła Bakera (na zdjęciach obok), Zbrodnia Katyńska do dziś pozostaje głęboką historyczną raną dla Polaków i dla polskich społeczności rozrzuconych na całym świecie, w tym w Ontario.

Oto jak uzasadnia swój wniosek:

“W kwietniu i maju 1940 r. ponad 20 tysięcy najlepszych i najinteligentniejszych Polaków na bezpośredni rozkaz Józefa Stalina zostało brutalnie zamordowanych w wyniku aktu ludobójstwa przez NKWD, tajną policję sowiecką.

 Ofiarami masowych morderstw byli głównie oficerowie rezerwy, jak również cywile. Kwiat narodu polskiego, inteligencja – inżynierowie, lekarze, nauczyciele, profesorowie uniwersyteccy. Intencja była jasna: Stalin pragnął zgładzenia narodu polskiego. 

Gdy w 1943 roku odkryto masowe groby, Polacy znali prawdziwą tożsamość zbrodniarza, Związku Sowieckiego, jednakże Katyń stał się tematem tabu w powojennej Polsce pod komunistycznym reżimem. Został wymazany z oficjalnej historii aż do upadku komunizmu.

Składam hołd uporowi i sile Polaków i Polonii w Ontario, którzy od dziesięcioleci pracowali bez wytchnienia, aby dowieść prawdziwości tej kolosalnej zbrodni. Przedstawiając ten wniosek, mam nadzieję, że my, jako prawodawcy, dopomożemy w dopilnowaniu sprawiedliwości wobec ofiar i odpowiedzialności ze strony sowieckich sprawców”.

Wniosek posła Bakera wzywa także Parlament Ontario do uznania, że ​​ludobójstwo Zbrodni Katyńskiej na zawsze zostanie powiązane z pamięcią tych, którzy stracili życie w katastrofie lotniczej w Smoleńsku w 2010 roku.

“Siedemdziesiąt lat po ludobójstwie Zbrodni Katyńskiej Polska nagle doznała kolejnej narodowej tragedii. 10 kwietnia 2010 r., podczas podróży w celu uczczenia 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, w tragicznej katastrofie lotniczej straciło życie 96 osób, w tym Prezydent Polski Lech Kaczyński, Pierwsza Dama Maria Kaczyńska, wyżsi przedstawiciele polskiego rządu i krewni ofiar Zbrodni Katyńskiej. Tego dnia odbyło się drugie ścięcie Polski w pobliżu Katynia. Te dwie tragedie będą na zawsze powiązane. Czcimy ich pamięć”.

10157291_675759115805668_1123184483790355851_n

Poseł Yvan Baker nie ma polskiego pochodzenia ale terror sowiecki jest mu dobrze znany z opowieści rodzinnych, o czym zresztą opowiedział podczas swojego wystąpienia w parlamencie.

“Moi dziadkowie wyemigrowali do Kanady z Europy Wschodniej po II wojnie światowej. Nie byli Polakami, ale podobnie jak wielu Polaków, stanęli w obliczu ogromnego terroru w Związku Sowieckim. Moja babcia doświadczyła prześladowań ale przeżyła, podczas gdy jej trzech braci zabiła sowiecka tajna policja. To, co zawsze najbardziej nękało moją babcię, to nie horror tych zbrodni, lecz fakt, że tej prawdy nigdy nie opowiedziano, gdyż ją skrywano, a sprawiedliwość nie dokonała się, gdy chodzi o w pamięć o tych ofiarach”. – powiedział poseł Baker w Parlamencie Ontario.

Więcej – TUTAJ.