Ford jest przeciwny punktom bezpieczengo wstrzykiwania narkotyków

Lokalnie Top News kwie 21, 2018 at 10:00 am
Doug Ford

Doug Ford na spotkaniu z wyborcami w Sarnia

Szef Konserwatystów w Ontario, Doug Ford powiedział, że jest „śmiertelnym wrogiem” ośrodkom wstrzyknięć narkotyków, jakie mają być otwarte w różnych większych ośrodkach miejskich prowincji.

- Nie wierzę w miejsca bezpiecznego wstrzykiwania narkotyków. Wierzę we wspieranie ludzi, pomaganie im – powiedział w piątek Ford na spotkaniu z wyborcami w Sarnia.

W Toronto ma być otwarte pierwsze takie miejsce w Fred Victor Center.

- Pytam was wszystkich, czy twój syn, córka lub ukochana osoba wyjedzie kiedykolwiek z nałogu, jeżeli będą mogli pójść i w zasięgu ręki zażywać więcej narkotyków? – pytał szef Torysów.

Ford zapowiedział, że jeżeli zostanie premierem prowincji w czerwcu, zrobi wszystko co w jego mocy, by walczyć z trwającym kryzysem opioidowym. Stwierdził, że koszt leczenia odwykowego wynosi około 1000 dolarów dziennie i dodał, że nakłaniałby ludzi zmagających się z nałogiem do odbycia takiej kuracji.

Zapytany o szczegóły planu walki z kryzysem opioidowym zapowiedział, że przedstawi szczegółowy plan poprawy opieki psychiatrycznej, w tym walki z narkomanią w nadchodzących tygodniach.

Ford zapowiedział, że rząd Torysów stworzy 30 tysięcy nowych łóżek opieki długoterminowej dla przewlekle chorych w ciągu następnych dziesięciu lat, aby zmniejszyć obciążenie szpitali i skrócić czas oczekiwania na takie miejsce.

Rządzący Liberałowie złożyli podobną obietnicę, podczas gdy Nowi Demokraci przelicytowali obie partie zapowiadając, że w tym samym terminie stworzą miejsca długoterminowej opieki zdrowotnej dla 40 tysięcy chorych.

Współprzewodniczący kampanii wyborczej Liberałów, Deb Matthews, powiedział, że Ford musi najpierw wyjaśnić, w jaki sposób zamierza zapłacić za nowe łóżka. Przemilczał okoliczność, że jego partia, jak dotychczas również nie ujawniła szczegółowych źródeł finansowania tego programu.

Minister zdrowia Helena Jaczek stwierdziła, komentując wypowiedź Forda na temat miejsc bezpiecznego wstrzykiwania narkotyków, że nie tylko utrwala ona piętno związane ze zdrowiem psychicznym i uzależnieniem, ale także naraża ludzkie życie na ryzyko.

- Czy Doug Ford kiedykolwiek odwiedził jedno z takich miejsc? (Funkcjonują w innych prowincjach Kanady – przyp. red.) Gdyby tak było, wiedziałby, że poza zabezpieczeniem przed przedawkowaniem, miejsca te regularnie łączą użytkowników z leczeniem uzależnień, pomagają w podjęciu decyzji o leczeniu z uzależnień i udzielają innego wsparcia zdrowotne i społecznego, do których narkomani w inny sposób nigdy by nie mieli dostępu – powiedziała minister.

Zapowiedziała, że jej rząd tworzy awaryjną grupę zadaniową ds. opioidów, aby rozwiązać bieżący kryzys.

Przywódczyni NDP, Andrea Horwath, powtórzyła to, co powiedziała Jaczek twierdząc, że stanowisko Forda “cofnie Ontario do tyłu i odmawiając ludziom opieki, której potrzebują”.

- Epidemia przedawkowania opiatów dotknęła wszystkie społeczności w Ontario i spowodowała spustoszone rodziny – powiedziała Horwath – Nowi Demokraci będą słuchać pracowników socjalnych, którzy są na pierwszej linii walki z uzależnieniami narkotykowymi, którzy alarmują o złym stanie opieki zdrowotnej nad ludźmi uzależnionymi i podejmują pilne działania w celu ratowania życia.

Francisco Sapp, współautor programu szkoleniowego Ontario HIV and Substance Use Training, powiedział, że dopóki leki takie jak fentanyl nie zostaną uznane za nielegalne, strategie redukcji szkód, takie jak nadzorowane miejsca konsumpcji, są najlepszą szansą, aby utrzymać ludzi przy życiu.

- Podczas gdy dostęp do ośrodków leczenia i rehabilitacji jest zbyt mały dla osób, które decydują się na tę drogę, programy oparte na abstynencji mają niski wskaźnik sukcesu, a przymusowa rehabilitacja byłaby drastycznie mała – powiedział – Tymczasem redukcja szkód okazała się skuteczna w zmniejszaniu liczby zgonów związanych z opioidami. Punkt kontroli wstrzykiwań Moss Park w Toronto do tej pory odnotował około 200 takich przypadków.

Rząd prowincji poinformował, że zatwierdził finansowanie kolejnych siedmiu nadzorowanych miejsc wstrzyknięć, z których pięć już funkcjonuje.

Pod koniec ubiegłego roku Ontario otrzymało również zwolnienie od rządu federalnego, co pozwoliło mu zatwierdzać i finansować tymczasowe miejsca zapobiegania przedawkowaniu. Rząd zobowiązał się wydać ponad 222 miliony dolarów w ciągu trzech lat, aby poradzić sobie z rosnącym kryzysem opioidowym w prowincji.