Nominację Konserwatystów z okręgu Mississauga Centre wygrała Tanya Granic Allen

Lokalnie Series Top News kwie 22, 2018 at 6:00 am
Natalia Kusendova tym razem nie zdobyła nominacji Partii Konserwatywnej na posła. W przyszłości na pewno osiągnie swój cel.

Natalia Kusendova tym razem nie zdobyła nominacji Partii Konserwatywnej na posła. W przyszłości na pewno osiągnie swój cel.

Polskiej kandydatce do nominacji Partii Konserwatywnej na stanowisko z okręgu Mississauga Center, Natalii Kusendovej nie udało się pokonać byłej kandydatki na stanowiska szefa Torysów w Ontario, Tanyi Granic Allen.

Natalia Kusendova zajęła drugie miejsce w głosowaniu, które odbyło się w sobotę po południu. Na placu boju pozostali też pozostali kandydaci – Qadeer Shah i Rosemer Enverga.

Gratulujemy Natalii udziału w tym wyścigu. Należą się jej podziękowania za to, że od lat swój czas poświęca pracy dla polskiej grupy etnicznej w Kanadzie, że zawsze gotowa jest by nas reprezentować i działać w naszym interesie. Natalia Kusendova ma w sobie “gen społecznika”, który sprawia, że chce działać na rzecz innych ludzi. Mamy nadzieję, że ten “gen” sprawi, że nie zrezygnuje i dalej będzie aktywna. A my powinniśmy ją wspierać.

Granic Allen w tym wyścigu była faworytką. Była jedynym pokonanym kandydatem na przywódcę partii, który stanąła razem z Dougiem Fordem podczas jego pierwszego wystąpienia jako nowo wybrany lider Konserwatystów.

Granic Allen i Ford mają podobne, krytyczne stanowisko w sprawie edukacji seksualnej i aborcji u nieletnich. Oboje chcą wprowadzić wymóg, by niepełnoletnie dziewczyny, które zaszły w ciążę i chcą ubiegać się o jej usunięcie musiały mieć zgodę rodziców.

Sobotnia wygrana Granic Allen oznacza, że ​​wszyscy czterej kandydaci na przywódcę Konserwatystów będą brali udział w czerwcowych wyborach do parlamentu prowincji. Doug Ford będzie kandydował w okręgu Etobicoke North, Caroline Mulroney będzie ubiegała się o fotel posła w okręgu York-Simcoe, a Christine Elliott w Newmarket.

Tanya Granic Allen

Tanya Granic Allen

Allen, która mieszka wraz ze swoją rodziną w miejscowości Welbeck w hrabstwie Gray w Ontario, była inicjatorką powstania obywatelskiego ruchu pod hasłem Parents as First Educators, który zrzesza tych, którzy sprzeciwiają się reformie wychowania seksualnego w ontaryjskich szkołach wprowadzonej przez rząd Kathleen Wynne. Ruch ten zrzesza obecnie około 80 000 członków w całym Ontario.

Kandydatka na posła znana jest ze swoich twardych konserwatywnych poglądów, które często wyrażała w bezkompromisowy sposób.

Allen zasłynęła ze swojego ostrego sprzeciwu wobec zasłaniania twarzy przez muzułmanki w Kanadzie. Głośne stało się jej stwierdzenie opublikowane w Internecie, że ludzie nie powinni „ubierać się jak bankowi rabusie podczas głosowania lub jak ninja, gdy idą na popołudniowy spacer”.

Innym razem przywołała los dwóch nastoletnich dziewczyn, które poleciały do Zanzibaru na Oceanie Indyjskim, jako „kolejny dowód na to, że nie należy spędzać wakacji w kraju muzułmańskim”.

W 2014 roku napisała na Twitterze, iż Królowa Angielska nie powinna zezwalać na małżeństwa homoseksualne w Anglii.

Te opinie były tak kontrowersyjne, że rzeczniczka prasowa Partii Konserwatywnej, Melanie Paradis stwierdziła, że komentarze Granic Allen „nie odzwierciedlają stanowiska partii”.

Deb Matthews

Deb Matthews

Kategoryczne poglądy kandydatki stały się pożywką dla ataków ze strony Liberałów. Szefowa kampanii wyborczej tej partii, Deb Matthews oświadczyła, że jej partia nie zaakceptowałaby osoby o takich poglądach jako kandydata na posła do parlamentu.

- Jej poglądy wyrażane za pośrednictwem mediów społecznościowych są homofobiczne, islamofobiczne, są skrajne w stosunku do takich tematów jak seks i aborcja – powiedziała Matthews – Nie sądzę, żeby w jakimś klubie parlamentarnym było miejsce dla kogoś, kto zieje nienawiścią, kto wyśmiewa kobietę, która nosi nikab, która porównuje je do kostiumów Spidermana lub żółwi ninja.

Doug Ford na Twitterze pogratulował Granic Allen zdobycia nominacji.

„Gratuluję mojej przyjaciółce Tanyi Granic Allen, zdobycia nominacji na stanowisko kandydata na posła do Parlamentu Ontario w Mississauga Center. Razem pokonamy Kathleen Wynne i wprowadzimy zmiany w prowincji (z korzyścią) dla ludzi!” – napisał.

Ford wyznaczył również kandydatów w 11 innych okręgach wyborczych. Są to:

 • Jib Turner w okręgu Algoma-Manitoulin
 • Doug Downey w dawnym okręgu Patricka Browna w Barrie-Springwater-Oro-Medonte
 • Ray Ferraro w Guelph,
 • Mike Harris Jr. w dawnym okręgu byłego premiera Ontario, Michaela Harrisa w Kitchener-Conestoga
 • Andrew Lawton w London West
 • Colleen McCleery w okręgu Ottawa Center
 • Christina Mitas w Scarborough Center
 • Roshan Nallaratnam w Scarborough-Guildwood,
 • Gary Ellis w Scaborough Southwest,
 • Meredith Cartwright w Toronto Centre
 • Andrew Kirsch w Toronto-St. Paul’s.

Przepisy wewnętrzne Partii PC pozwalają liderowi na nominowanie kandydatów bez konieczności organizowania wyborów nominacyjnych, jeśli zbliżają się wybory powszechne lub “istnieją okoliczności uzasadniające przyspieszony proces selekcji kandydatów”.

Uzasadniając te decyzje Ford wydał w sobotę oświadczenie podkreślając, że w obecnej sytuacji, gdy termin wyborów jest już za pasem takie decyzje były niezbędne.

- Mamy tylko 47 dni do pokonania rządu Kathleen Wynne i dokonania koniecznych zmian w Ontario – powiedział Ford.