Po 11 latach więzienia wrócił do Kanady

Kanada Top News kwie 22, 2018 at 4:00 pm
Bashir Makhtal na lotnisku Pearsona

Bashir Makhtal na lotnisku Pearsona

zz bashirKanadyjczyk pochodzenia somalijskiego Bashir Makhtal został zwolniony z więzienia i przybył z Etiopii do Toronto. Był on w 2009 roku skazany na dożywocie za rzekomy terroryzm po “nieuczciwym i motywowanym politycznie procesie” – zdaniem  Amnesty International.

Makhtal jest jednym tysięcy więźniów zwalnianych w tych dniach z etiopskich więzień wskutek zmian politycznych w tym kraju. W jego uwolnieniu pomagał znany torontoński prawnik imigracyjny Lorne Waldman. Również rząd Kanady przez lata zabiegał o uwolnienie swojego obywatela.

Makhtal, który przybył w 1991 roku do Kanady jako uchodźca z Somalii, w trzy lata później uzyskał kanadyjskie obywatelstwo, pracował jako programista w Bank of Montreal i CIBC.

W grudniu 2006 roku wyjechał do Somalii w sprawach biznesowych, ale kraj ten został najechany przez oddziały etiopskie, które oficjalnie prowadziły aktywną walkę przeciwko Unii Trybunałów Islamskich.

Makhtal został aresztowany podczas próby przekroczenia granicy z Kenią i deportowany do Etiopii. Został uznany za członka separatystycznej organizacji ONLF, którą Etiopia uznaje jako terrorystyczną. ONLF walczy z wojskiem etiopskim o oderwanie Ogadenu od reszty Etiopii i przyłączenie do Somalii.

Podczas swego zatrzymania zgłaszał do AI skargi dotyczące torturowania i pozbawienia opieki zdrowotnej.

Makhtal przybył do Toronto samolotem z Addis Adeby i był witany na lotnisku przez przyjaciół i rodzinę

Makhtal przybył do Toronto samolotem z Addis Adeby i był witany na lotnisku przez przyjaciół i rodzinę

Więcej - TUTAJ.