Agrest po indyjsku

Porady babci Jelonki kwie 23, 2018 at 7:54 pm

Od tysięcy lat stosowana w hinduskiej ajurwedzie, gdzie uznawana jest za cudowny środek przeciwstarzeniowy, a także zapewniający zdrowie silny antyoksydant i antybiotyk.Alma, to drzewo, które rośnie w Indiach i wydaje owoce zbliżone kształtem do agrestu, dlatego też nazywany jest po angielsku Indian goosberry.img10

Co takiego cennego znajduje się  w indyjskim agreście?

Posiada zdolność równoważenia  wszystkich trzech doshas – Vata, Kapha, Pitta, czyli krótko  mówiąc przywraca organizmowi balans – a tam gdzie jest równowaga, nie występują zaburzenia a tym samym nie ma chorób. W medycynie wykorzystuje się wszystkie części drzewa, jednak najwięcej cennych właściwości posiadają owoce, które samodzielnie lub w połączeniu z innymi roślinami wchodząc w skład leczniczych preparatów.

Alma, to przede wszystkim bogate źródło witamin, aminokwasów, ale i minerałów oraz enzymów. Ze względu na dużą zawartość witaminy C (jeden owoc zawiera tyle witaminy C, co dwie cytryny), jest skutecznym przeciwutleniaczem, a więc tym samym ma działanie przeciwnowotworowe. Ponadto zapobiega uszkodzeniu naczyń krwionośnych, chorobom krążenia, zapobiega infekcjom wirusowym i bakteryjnym, zwiększa odporność, poprawia metabolizm. Badania nad tą niezwykłą rośliną wykazały, że owoce agrestu indyjskiego znajdują zastosowanie w leczeniu cukrzycy, oczyszczają i regenerują wątrobę oraz nerki, zapobiegają chorobom neurologicznym. Udowodniono także, iż są naturalnym środkiem stymulującym porost włosów, a więc są polecane w łysieniu czy w przypadku wypadania włosów. Stymulują produkcję kolagenu oraz działają odmładzająco, poprawiają wygląd skóry.amla-120-wiz

Naturalne wyciągi z amli słyną z właściwości wzmacniających włosy i pielęgnujących skalp. Są one najbardziej skutecznym naturalnym preparatem na porost włosów – sprawdzają się nawet w łysieniu plackowatym. Ponadto, stymulują produkcję kolagenu, dzięki czemu skóra głowy jest w dobrej kondycji.  Zamieszkujące Indie kobiety są znane na całym świecie z lśniących, mocnych i długich włosów. Taki wizerunek zawdzięczają przede wszystkim pielęgnacji naturalnej, na bazie olejków z amli, czy neem. Zabieg wykorzystujący aromatyczny wyciąg z agrestu indyjskiego w połączeniu z masażem skóry głowy wspaniale odżywia włosy i przyspiesza ich wzrost. Regularne stosowanie preparatów z amlą jest gwarancją nawilżonych, błyszczących, odżywionych i sprężystych kosmyków. Taka pielęgnacja działa również przeciwzapalnie na skórę głowy, zapobiega takim schorzeniom jak łupież, łysienie, a także łagodzi podrażnienia.

ChyawanprashW Indiach owoce amli spożywa się także w postaci przetworów. Jednym z nich jest Chyawanprash określany w Ajurwedzie jako Rasayana o cudownym wręcz działaniu dla utrzymania  zdrowia, młodości, wigoru i witalności. W skład mieszanki wchodzi ponad 40 roślin, owoców, korzeni i minerałów na bazie miąższu z Amli (40%) silnie stymuluje system immunologiczny. Chyawanprash ma słodko-kwaśny smak i konsystencję dżemu.

Wg legendy oryginalna formuła Chyawanprash została przyrządzona przez mędrca Chyawana, który by odzyskać młodość i siły witalne w alkowie skomponował  mieszankę o potężnym działaniu. Pierwsza historycznie udokumentowana formuła Chyawanprash  zapisana jest w Charak Samhicie, starej ajurwedyjskiej księdze z IV w p.n.e.

 

Obecnie badania naukowe potwierdzają jej działanie:

- poprawia profil lipidowy i tolerancję glukozy

- wzmacnia system immunologiczny i ogólnie poprawia stan zdrowia

- poprawia zdolności poznawcze, koncentrację, uwagę

- cofa zmiany przedrakowe.
Preparaty z indyjskim agrestem są dostępne w niektórych sklepach ze zdrową żywnością i w sklepach internetowych.