Masakra na Yonge Street i Finch Avenue

Lokalnie Series Top News kwie 23, 2018 at 4:46 pm
Zdjęcie zrobione z policyjnego helikoptera

Zdjęcie zrobione z policyjnego helikoptera

Torontońscy policjanci aresztowali kierowcę białej furgonetki, który jadąc po Yonge Street i Finch Avenue celowo przejechał kilku przechodniów.

Świadek zdarzenia mówi, że uderzył on od 8 do 10 osób.

Rzecznik Sunnybrook Hospital na Bayview Avenue powiedział, że do szpitalnego centrum urazowego przywieziono siedmiu poszkodowanych. Oddział ratunkowy szpitala został zamknięty w ramach podjętych środków ostrożności.

Zakres obrażeń i dokładna liczba ludzi, których przejechała furgonetka nie jest na razie znany.

Funkcjonariusze policji zostali początkowo wezwani do wypadku o godzinie 1:27. Furgonetkę wraz z kierowcą zlokalizowano i zatrzymano, ale rzecznik policji, Gary Long nie potrafił powiedzieć, gdzie.

Chwilę wcześniej polcja aresztowała kierowcę furgonetki.

Chwilę wcześniej polcja aresztowała kierowcę furgonetki.

Inny świadek zdarzenia powiedział, że widział co najmniej cztery ciała leżące na ziemi bez znaków życia. Jego zdaniem kierowca vana najpierw przejechał człowieka przechodzącego przez ulicę, a później celowo wjechał na chodnik, aby uderzyć ludzi idących chodnikiem.

Policja zamknęła okoliczne uliczki w okolicach Yonge i Finch. Do mieszkańców Toronto wystosowano apel, by unikali tego obszaru.

Zamknięta Younge Street.

Zamknięta Younge Street.

Burmistrz Toronto, John Tory pojechał na Mel Lastman Square, który znajduje się w okolicy, aby rozeznać się dokładniej w sytuacji. Powiedział, że jego biuro było informowane na bieżące przez Toronto Fire Service, Toronto Paramedic Services, TTC i dyżurnego zarządcę miasta.

- Moje myśli krążą wokół osób dotkniętych tym incydentem i do ludzi udzielających pierwszej pomocy rannym – powiedział burmistrz – Zaproponowałem wszelką możliwą pomoc, jaką miasto może udzielić policji w dochodzeniu.

Premier Kanady Justin Trudeau, przed rozpoczęciem cyklu pytań w Parlamencie Federalnym złożył poszkodowanym przez kierowcę furgonetki głębokie kondolencje.

- Nasze serca są z tymi wszystkimi, których dotknęło to nieszczęście – powiedział Trudeau. Dodał, że będzie miał więcej do powiedzenia w nadchodzących godzinach.

Niezidentyfikowana zrozpaczona kobieta, która była naocznym świadkiem horroru, jaki wydarzył się na Yonge Street.

Niezidentyfikowana zrozpaczona kobieta, która była naocznym świadkiem horroru, jaki wydarzył się na Yonge Street.

Marianne Cho, pracowniczka restauracji Kayagum przy 5460 Yonge St., powiedziała, że ​​teren został zablokowany przez policję.

- Widzę tylko jednego mężczyznę leżącego na skrzyżowaniu Yonge Street i Kempford Street, a wokół niego karetki pogotowia, sanitariuszy i gliniarzy – powiedziała – Właśnie pracowałam, a potem kolega z pracy powiedział mi, że człowiek mógł zostać potrącony przez samochód. Widzę teraz tego człowieka leżącego na jezdni, jest tam od dłuższego czasu, w ogóle się nie porusza.

Zdjęcie wykonane z pobliskiej restauracji

Zdjęcie wykonane z pobliskiej restauracji

Tymczasem TTC zawiesiła usługę metra nr 1 między stacjami Sheppard i Finch i oznajmiła, że na razie ​​nie będą podstawiane wahadłowe autobusy.

Rzecznik TTC, Brad Ross, powiedział, że pasażerowie wysiadają z pociągów na północy na stacji Sheppard, później kolejki jadą puste do stacji Finch, omijając stację North York Centre.

Wypożyczony samochód, ktorym jechał kierowca, który uderzył w przechodniów.

Wypożyczony samochód, ktorym jechał kierowca, który uderzył w przechodniów.

Oczywiście, jak się można domyślać – zdarzenie to wywołało podejrzenia, że w Toronto doszło do zamachu terrorystycznego. W audycjach radiowych relacjonujących zdarzenie na żywo pojawiło się wiele wypowiedzi ludzi, którzy nie mają wątpliwości, że nie jest to normalny wypadek samochodowy, ale zamierzone działanie kierowcy furgonetki. Jedynym narzucającym się w tej sytuacji wnioskami, po doświadczeniach w Europie, że działanie kierowcy miało charakter terroryzmu.

Na razie jednak, poza tymi spekulacjami ze strony policji ani władz miasta nie było na ten temat mowy.

Wraz z napływającymi wiadomościami będziemy w Bejsmencie informować o rozwoju sytuacji.

Informacje z godziny 17:10

Podano oficjalną liczbę ofiar. Dziewięć osób nie żyje, a 16 jest rannych w wyniku makabrycznego rajdu kierowcy białego vana, który urządził sobie polowanie na pieszych na Yonge Street i Finch Avenue.

Zastępca szefa policji w Toronto, Peter Yuen, powiedział dziennikarzom, że policja zmobilizowała wszystkie dostępne zasoby, a oficerowie oczekują, że będą na miejscu przez najbliższe kilka dni.

- Dużo pieszych cieszyło się z pięknej pogody i wyszło na spacer na słoneczne ulice – powiedział Yuen. Możemy się domyślać, że w ten sposób zastępca szefa policji szuka racjonalnego wytłumaczenia, że ofiar jest tak dużo.

Policja uruchomiła dwa numery interwencyjne – jeden dla ofiar wypadku i ich rodzin, drugi dla świadków, którzy proszeni są o kontakt, by podzielili się ze śledczymi swoimi spostrzeżeniami.

Okolice patrolują uzbrojeni w karabiny maszynowe policjanci.

Okolice patrolują uzbrojeni w karabiny maszynowe policjanci.

Godzina 17:40

Ralph Goodale, federalny minister bezpieczeństwa Kanady, mówi, że obecnie nie ma informacji, które mogłyby spowodować zmianę poziomu zagrożenia terrorystycznego w kraju.

- Odpowiednie komórki naszego rządu we współpracy z wszystkimi odpowiednimi partnerami odpowiedzialnymi za egzekwowanie prawa stale oceniają naturę ryzyka, jakie może przyjść – powiedział Goodale reporterom – Jeżeli stwierdzą, że zmiana jest konieczna, decyzję podejmą kluczowi urzędnicy wyższego szczebla w rządzie Kanady. Myślę, że ważne jest, aby to powiedzieć wyraźnie: obecnie nie ma dla informacji, które doprowadziłyby nas do wniosku, że powinna nastąpić zmiana poziomu ryzyka.

Goodale powiedział, że policja pracuje “tak szybko, jak to możliwe”, aby zidentyfikować “dokładnie to, co się wydarzyło”.

- RCMP została poinformowana o sytuacji i współpracuje z urzędnikami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo na szczeblu miejskim i federalnym – powiedział minister Goodale.

Godzina 18:05

Amir Bahmeyeh, student, który widział to co się stało na własne oczy mówi:

- Widziałem szaloną furgonetkę, wynajętą furgonetkę, uderzającą w ludzi… Jeden po drugim. Jestem pewien, że to był atak terrorystyczny, ponieważ jechał bardzo szybko, jak szalony.

- Miałem prawie zawał serca. Kiedy tu przybyłem, ludzie powiedzieli mi, że Kanada to bezpieczny kraj i dlatego tutaj zostałem – dodaje student, który powiedział, że przybył z Iranu – Teraz widziałem ten horror i myślę, że może wrócę do mojego kraju.

Reakcja ludzi na to, co się wydarzyło

Reakcja ludzi na to, co się wydarzyło

Godzina 19:00

Podano dane personalne kierowcy białego vana. To Alek Minassian. Nie podano jego pochodzenia. Policja poinformowała dziennikarzy, że do tej pory nie był notowany ani znany służbom policyjnym.

Następne wiadomości na temat zamachu podamy jutro rano.