Lincz Kanadyjczyka w Peru

Kanada Series Top News kwie 24, 2018 at 12:30 pm
Sebastian Woodroffe

Sebastian Woodroffe

Policja w Peru znalazła ciało 41-letniego Sebastiana Woodroffe’a w płytkim grobie kilometr od wsi w peruwiańskim regionie Ukajali w Amazonii. Wcześniej w mediach społecznościowych pojawiło się nagranie, na którym prawdopodobnie widać lincz na Kanadyjczyku. 

Na nagraniu, które opisują media, widać jak ktoś zakłada Woodroffe’owi pętlę na szyję i ciągnie po ziemi ciągnie po ziemi, aż ten przestaje się ruszać. Obserwuje to grupa ludzi. Policja potwierdza, że przyczyną śmierci było uduszenie (film, tylko dla dorosłych – TUTAJ). Aresztowano już dwie osoby.

Dlaczego doszło do linczu na Kanadyjczyku?

Lokalna społeczność miała oskarżyć go o zastrzelenie 81-letniej uzdrowicielki Olivii Arévalo.  Mieszający we wsi Victoria Gracia członkowie ludu Shipibo-Conibo mieli oskarżyć mężczyznę o zabicie swojej szamanki. 81-letnia kobieta została zastrzelona przed swoim domem. Arévalo jest opisywana jako liderka społeczności walcząca o prawa rdzennych mieszkańców regionu, a także znawczyni medycyny tradycyjnej.

Szamanka Olivia Arévalo

Szamanka Olivia Arévalo

Właśnie jej znajomość tradycji medycznych była powodem przyjazdu Kanadyjczyka do Peru. Miał on uczyć się od Arévalo i eksperymentować z ayahuascą – tradycyjnym narkotykiem o silnym działaniu halucynogennym, wykorzystywanym od wieków przez ludy Amazonii.

Substancja, którą zawiera ayahuasca, jest zabroniona w krajach Ameryki Płn. i Europy. Wyjątkiem są ceremonie religijne. Od lat (głównie zachodni) turyści wybierają się do Amazonii, by próbować halucynogenu. Jednak Woodroffe deklarował, że czuje się “odpowiedzialny za lokalną kulturę” i chce wykorzystać środki halucynogenne w terapii uzależnień. Dzięki crowfundingowej akcji zebrał na ten cel $6.800 dol.

Teraz policja prowadzi śledztwo w sprawie jednego i drugiego morderstwa. Władze zapewniają, że wyjaśnią obie sprawy. Jednak policja ma bardzo ograniczoną obecność w tej cześć kraju i lokalna społeczność nie darzy władz zaufaniem.

Reprezentujący lud Shipibo-Conibo Ronald Suárez mówił, że sprawcy linczu musieli “działać pod wpływem chwili”.

- Nie mamy zaufania do policji, ponieważ bardzo często zbrodnie przeciwko nam uchodzą innym na sucho - stwierdził. “The Guardian” przypomina, że w zeszłym roku kilku rdzennych mieszkańców regionu prawdopodobnie zostało zabitych przez przestępców, chcących zagarnąć ich ziemię.

Suárez zapewniał jednocześnie, że Shipibo-Conibo są “pokojowo nastawionym ludem”, którzy starają się żyć w zgodzie z naturą. Podkreślał, że Arévalo była “chodzącą biblioteką” tradycyjnej wiedzy i kultury, a jej śmierć jest dla społeczności bardzo bolesna.

Żałobnicy przy trumnie Olivii Arevalo, uzdrowiciel i liderki społeczności z Peru

Żałobnicy przy trumnie Olivii Arevalo, uzdrowiciel i liderki społeczności z Peru

Więcej – TUTAJ.

Policja transportuje ciało Kanadyjczyka

Policja transportuje ciało Kanadyjczyka

Żałobnicy przy trumnie Olivii Arevalo, uzdrowiciel i liderki społeczności z Peru

Szamanka Olivia Arévalo