Szaleniec czy terrorysta? Policja usiłuje poznać motywy zamachowca

Lokalnie Series Top News kwie 24, 2018 at 6:00 am
Zamachowiec osaczony przez policję udaje, że mierzy do broni do policjanta krzycząc "zabij mnie" chcąc sprowokować funkcjonariusza do strzału.

Zamachowiec osaczony przez policję udaje, że mierzy zpistoletu do policjanta krzycząc “zabij mnie” chcąc sprowokować funkcjonariusza do strzału.

Policja zidentyfikowała mężczyznę podejrzanego o dokonanie poniedziałkowego ataku w Toronto, który pochłonął życie dziesięciu ludzi i ranił 15.

Jest nim Alek Minassian, 25-letni mężczyzna z Richmond Hill, miejscowości położonej na przedmieściach Toronto, na północ od miasta. Jadąc wynajętym białym vanem wjechał on z dużą prędkością na chodnik wzdłuż Yonge Street i podczas kilometrowej jazdy po nim uderzał w przechodniów z wyraźnym zamiarem pozbawienia ich życia.

Po aresztowaniu zamachowca przez torontońską policję i ujawnieniu jego danych personalnych, dziennikarze z torontońskich mediów usiłują zdobyć jak najwięcej informacji na temat Minassiana. Oto, co do tej pory udało się ustalić.

Zdjęcie Minassiana zamieszczone w Internecie.

Zdjęcie Minassiana zamieszczone w Internecie.

Profil na portalu społecznościowym LinkedIn identyfikuje Minassiana jako studenta Seneca College w North York, w północnej dzielnicy Toronto, gdzie nastąpił atak.

Na konferencji prasowej w poniedziałek wieczorem, szef policji w Toronto Mark Saunders odmówił spekulacji na temat motywu, mówiąc, że władze nadal prowadzą dochodzenie. Powiedział jednak, że działania kierowcy “zdecydowanie wyglądały celowo”.

- Z wielką uwagą badamy, jaką dokładnie motywację miał ten człowiek, czym się kierował – powiedział Saunders – Pod koniec dnia będziemy mieli konkretną odpowiedź, a my będziemy mogli z tego wyciągnąć wnioski.

W poniedziałek wieczorem pojawiły się spekulacje związane z postem zapowiadającym atak na Facebooku związanym z tym samym imieniem i nazwiskiem i tym samym zdjęciem, które widnieje na profilu LinkedIn Minassiana. Dziennikarze nie byli w stanie samodzielnie sprawdzić, czy post na Facebooku został rzeczywiście napisany przez Minassiana lub stworzony po tym fakcie i ma na celu wprowadzenie policji i opinii publicznej w błąd.

Post odnosił się do “Supreme Gentleman Elliot Rodger”. Rodger był 22-letnim człowiekiem odpowiedzialnym za śmiertelny atak w Isla Vista w Kalifornii, w wyniku którego zginęło sześć osób, a kilkanaście innych zostało rannych. W filmie opublikowanym przed atakiem, który nastąpił w 2014 roku Rodger użalał się na kobiety, które odrzucają starania mężczyzn, czyniąc ludzi “incelsami”. Terminem ten używany jest przez niektóre grupy dla określenia mężczyzn “mimowolnie żyjący w celibacie”.

Ari Bluff był uczniem Thornlea Secondary School w Thornhill w tym samym czasie co Minassian. Obaj pobierali ten sam kurs informatyki w 10 klasie. Obaj ukończyli szkołę w tym samym 2011 roku.

Minassian, drugi od lewej w górnym rzędzie, jest pokazany na fotografii ze szkolnej „yearbook” wśród absolwentów Thornlea Secondary School w Thornhill z 2011 roku.

Minassian, drugi od lewej w górnym rzędzie, jest pokazany na fotografii ze szkolnej „yearbook” wśród absolwentów Thornlea Secondary School w Thornhill z 2011 roku.

- Nie jestem pewien, czy miał jakichś bardzo bliskich przyjaciół. Nie okazywał tego przynajmniej publicznie – mówi Bluff – Nigdy nie widziałem go z grupą przyjaciół, ale zawsze, gdy spotykaliśmy go na korytarzu szkoły to rozmawialiśmy z nim, witaliśmy się.

Bluff uważa, że Minassian stał raczej z boku grupy rówieśniczej, był zawsze „w tle”, niczym się nie wyróżniał.

- Pamiętam, widziałem go chodzącego po korytarzach szkoły. Zwykle był sam, na korytarzu i w szkolnej stołówce – powiedział – Moja pamięć nie jest doskonała, ale z pewnością nie byłoby zniekształceniem gdybym powiedział, że ​​nie był zbyt towarzyski.

Mieszkańcy Toronto zapamiętają na pewno Minassiana z opublikowanego w TV filmu nakręconego telefonem komórkowym, na którym zarejestrowano chwilę jako aresztowania. Z uszkodzonej białej furgonetki wychodzi mężczyzna prosto na linię ognia policjanta, który trzyma go na muszce pistoletu. Minnassian krzyczy do mierzącego w niego funkcjonariusza, żeby go zastrzelił udając, że wyciąga z kieszeni broń. Po jego aresztowaniu i dokładnym przeszukaniu okazuje się, że żadnej broni nie miał.

Koroner czeka na usunięcie martwych ciał z chodnika na miejscu śmiertelnego ataku.

Koroner czeka na usunięcie martwych ciał z chodnika na miejscu śmiertelnego ataku.

Szef torontońskiej policji, Mark Saunders, powiedział, że Minassian nie był wcześniej znany policji. Zaznaczył, że śledczy wykonują teraz „gigantyczną pracę” aby odtworzyć sekunda po sekundzie całe zdarzenie. Przesłuchują świadków ataku, usiłują też dowiedzieć się jak najwięcej o zamachowcu. Wczoraj dokonano przeszukania domu, w którym mieszkał.