“To, co stało się dzisiaj głęboko zmieni miasto”

Lokalnie Top News kwie 24, 2018 at 10:00 am
Jedno ze skrzyżowań wokół Air Canada Center blokuje ustawiona przez policję ciężarówka-wywrotka.

Jedno ze skrzyżowań wokół Air Canada Center blokuje ustawiona przez policję ciężarówka-wywrotka.

Po śmiertelnym ataku na Yonge Street mieszkańcy Toronto próbują wyrazić swój żal i smutek.

Cześć ofiarom zamachu, w którym zginęło 10 osób, a rannych zostało 15 oddali kibice Maple Leafs, którzy zebrali się w Air Canada Center przed meczem torontońskiej drużyny hokejowej.

Nie wiadomo, czy dla zgromadzonych tam ludzi w tym strasznym dniu najważniesze było zwycięstwo ich drużyny w szóstej grze w pierwszej rundzie rozgrywek playoff przeciwko Boston Bruins.

Fakt, że w tym dniu nikt nie może się czuć bezpiecznie widać było wszędzie wokół Air Canada Center. Wokół budynku pojawiły się bloki betonowe uniemożliwiające przejazd samochodów. Terenu pilnowali też ciężko uzbrojeni funkcjonariusze policji. Okoliczne skrzyżowania blokowały policyjne radiowozy i samochody z cysternami wypełnionymi wodą.

Środki bezpieczeństwa przed ACC zdawały się ilustrować to, co torontoński radny, John Filion, powiedział w radiowej rozmowie w programie “Here and now” w radiu CBC: “To, co stało się dzisiaj, głęboko zmieni miasto”.

Przed meczem prawie 20 tysięcy widzów minutą ciszy oddało cześć ofiarom ataku. Poczucie żalu i silnej wspólnoty dominowało podczas odśpiewania hymnu Kanady.

aazalatak2

- To wywołało gęsią skórkę – powiedział Nick Yeatmen po meczu – To bardzo silne miasto, zdecydowanie się nie poddamy.

Kyle Kisebich przyleciał do Toronto w poniedziałek z Seattle, aby obejrzeć mecz. Dowiedział się o ataku od nieznajomego w metrze.

- Powinniśmy się dobrze bawić, ale pojawił się ktoś, kto uznał za stosowne walczyć przeciwko społeczeństwu – mówi – Nie możemy się poddać. Musimy normalnie żyć, Kanadyjczycy i Amerykanie, musimy nadal robić to, co robimy.

Symboliczny znak w Toronto na Nathan Phillips Square został przyciemniony w poniedziałek wieczorem, a flagi obok Toronto City Hall oraz we wszystkich Civic Centres i Metro Hall zostały opuszczone do połowy masztu.

Według informacji zamieszczonej na Twitterze, Rada Miasta spotka się we wtorek rano, aby “wyrazić kondolencje ofiarom tragicznego wydarzenia”.

Centrum Kultury w North York, Mel Lastman Square i Douglas Snow Aquatic Centre będą zamknięte we wtorek, a personel został poproszony o nie stawienie się w tych miejscach do pracy.

Narodowa organizacja charytatywna Canada Zakat, grupa, która pomogła zebrać ponad 800 tysięcy dolarów dla ofiar zeszłorocznego ataku meczetu w Quebecu, utworzyła stronę GoFundMe, której celem było zgromadzenie 1 miliona dolarów na pokrycie kosztów pogrzebu ofiar. Do poniedziałku wieczorem zgromadzili już ponad 7000 $.