Alek Minassian oskarżony o dokonanie 10 morderstw i 13 usiłowań zabójstwa

Lokalnie Top News kwie 25, 2018 at 6:00 am

aadzienpo

Odcinek Yonge Street pomiędzy Finch i Sheppard, zamknięte od wczoraj z powodu śmiertelnego zamachu zostały w poniedziałek po południu ponownie otwarte.

Otwarta została także stacja metra North York Center, która była po zamachu zamknięta.

O zamachu pisaliśmy w Bejsmencie TUTAJ i TUTAJ a także TUTAJ.

Na konferencji prasowej, która odbyła się we wtorek po południu szef torontońskiej policji poinformował, że policjanci z Peel Regional Police i York Regional Police pomagają torontońskim funkcjonariuszom, aby “przyspieszyć” śledztwo.

aadzoem[p5

- Przeszukujemy około kilometrowy pas najbardziej ruchliwej ulicy w kraju. Istnieje wiele dowodów, które należy zebrać, mimo to staraliśmy się podjąć wszelkie możliwe kroki w celu przyspieszenia tej procedury bez narażania integralności śledztwa – powiedział Saunders.

Policjanci potwierdzili na wtorkowej konferencji prasowej, że podejrzany do ataku wynajął w poniedziałek rano białą furgonetkę w punkcie Rydera na północy od Toronto po czym podejrzany pojechał na ulicę Yonge Street i Finch Avenue, gdzie wjechał na chodnik i zaczął “celowo” taranować pieszych.

Według Det. Sgt. Grahama Gibsona śledczy pracują teraz nad “wypełnieniem luk” w czasie pomiędzy chwilą, w której wynajął furgonetkę, a momentem, kiedy po raz pierwszy wjechał na chodnik by zabijać pieszych. Czas ten określił jako “dość krótki”.

 

Niewiele czasu zajęło schwytanie zabójcy. Między pierwszym wezwaniem 911 a aresztowaniem 25-letniego Aleka Minassiana w pobliżu Yonge Street i Sheppard Avenue minęło siedem minut.

-Jak można sobie wyobrazić, śledztwo jest niezwykle szczegółowe – powiedział Gibson – Apeluję do członków społeczeństwa i właścicieli okolicznych biznesów. Jeśli masz wideo z incydentu lub jesteś świadkiem i nie rozmawiałeś ze śledczymi, proszę cię o jak najszybsze skontaktowanie się z nami.

Burmistrz John Tory powiedział we wtorek dziennikarzom, że pokazał także światu „jak Toronto reaguje w takich czasach”. Dodał, że praca osób udzielających pierwszej pomocy jest “nadzwyczajna” i że chęć pomocy obywateli ofiarom ataku pokazuje prawdziwą “hojność ducha”.

- Pod względem moralności i ducha ludzie pokazali światu, że one są najważniejsze nawet w najciemniejsze dni – powiedział Tory.

Tory poinformował, że aby “zapewnić pewien stopień koordynacji” z niezliczoną liczbą osób i grup, które wyraziły chęć pomocy w zdobyciu pieniędzy, miasto współpracuje z Toronto Foundation w centralnej kampanii o nazwie #Torontostrong.

- Zapewni to, że darowizny zostaną zebrane w jednym miejscu, a następnie przepłyną do rodzin ofiar w uporządkowany sposób – powiedział Tory.

aadzienpo5

Zabójca, Alek Minassian pojawił się w sądzie we wtorek, gdzie został formalnie oskarżony o 10 morderstw pierwszego stopnia i 13 przypadków usiłowań zabójstwa, chociaż Gibson powiedział, że prawdopodobnie stanie przed dodatkową próbą zabójstwa.

Człowiek uważany za ojca oskarżonego był w sądzie, ale nie rozmawiał z reporterami.

Kierowca, który jechał za furgonetką podczas incydentu, powiedział, że widząc co się dzieje zaczął trąbić, aby ostrzec pieszych idących chodnikiem.

- Na początku myślałem, że chcę go zatrzymać, ponieważ jestem dosłownie około 20, 30 metrów za nim, ale on jechał szybciej po chodniku niż ja po jezdni – powiedział reporterom CP24. Powiedział, że w końcu zdecydował śledzić furgonetkę i trąbić, aby ostrzec ludzi na ulicy o niebezpieczeństwie.

Do tej pory zidentyfikowano trzy z dziesięciu ofiar tej tragedii. Są to: Anne Marie D’Amico, Chul Min “Eddie” Kang i Dorothy Sewell.

Anne Marie D'Amico

Anne Marie D’Amico

D’Amico była pracownikiem firmy Invesco, zlokalizowanej w rejonie tragedii. Kang pracował w Copacabana Brazilian Steakhouse na Adelaide Street. Sewell była 80-letnią babcią, która przez przyjaciół i znajomych określona została jako “zagorzały fan sportu”.

Południowokoreańska agencja informacyjna poinformowała we wtorek, że dwóch Południowych Koreańczyków jest wśród ofiar, które zginęły w ataku na Yonge Street. Inny obywatel Korei Południowej był wśród rannych – podała agencja informacyjna, powołując się na rząd Korei Południowej.

Policja nie potwierdziła tożsamości żadnej z ofiar zabitych w wypadku.

aadzienpo4

Kwiaty i orędzia kondolencyjne można było zobaczyć na rosnącym pomniku z kwiatów, który powstał na cześć osób dotkniętych tragedią na Olive Square, w pobliżu Yonge Street i Finch Avenue.

Pod pomnikiem pojawili się burmistrz John Tory i premier Ontario Kathleen Wynne.

Wynne powiedziała, że prowincja jest gotowa zapewnić wsparcie we wszystkim, co jest potrzebne miastu.

- Zaproponowaliśmy dodatkowe wsparcie dla ofiar tragedii w Toronto – powiedziała Wynne.

- Nie zostaniemy złamani – stwierdził Tory

Wtorkowe posiedzenie rady miasta Toronto zostało przełożone na środę, ale Tory poprosił radnych, aby spotkali się dziś w ratuszu, aby wyrazić żal z powodu tragedii.

- Nasze serca są ze wszystkimi dotkniętymi przez to co się stało – powiedział.

Burmistrz podziękował personelowi szpitala, a także pierwszym ratownikom i obywatelom, którzy podczas tej próby wykazali się “wielką odwagą”.

- Wiemy, że jesteśmy silni i odporni i nie zostaniemy złamani przez jedną osobę lub jedno działanie – powiedział Tory.

Przemawiając na Parliament Hill we wtorek rano, premier Justin Trudeau nazwał incydent “przerażającym” i “bezsensownym”

- W imieniu wszystkich Kanadyjczyków składam najgłębsze i najgłębsze kondolencje wszystkim bliskim tych, którzy zostali zabici i życzymy pełnego wyzdrowienia dla rannych – powiedział Trudeau.

Premier dodał, że nic nie wskazuje na to, że istnieje element zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego.

Uruchomiono specjalne linie telefoniczne. Każdy, kto ma informacje na temat tragedii, był jej świadkiem, proszony jest o skontaktowanie się ze śledczymi pod numerem 416-808-8085.

Członkowie rodzin i przyjaciele ofiar mogą zadzwonić do policji w Toronto pod numer 416-808-8750.

Osoby, które doświadczyły traumy podczas tego incydentu, mogą skontaktować się z Victim Services Toronto pod numerem 416-808-7066.