Masakra na Yonge Street – co dotąd wiemy?

Kanada Series Top News kwie 25, 2018 at 4:00 pm

zz Yonge3Kierowca furgonetki, która w poniedziałek w Toronto wjechała w tłum pieszych i zabiła 10 osób, został formalnie oskarżony o 10 zabójstw dokonanych z premedytacją. 25-letni Alek Minassian otrzymał także zarzut próby zabójstwa 13 innych osób, które przeżyły, ale zostały ranne.

Kierowca białej furgonetki Chevrolet Express, wypożyczonej z firmy Ryder, jadąc z północy na południe po Yonge Street na wysokości Finch Avenue najpierw potrącił przechodzącą po przejściu osobę, a następnie wjeżdżał na chodnik i jadąc częściowo po nim a częściowo po jezdni, na dystansie prawie kilometra celowo taranował i przejeżdżał kogo tylko zdołał.

Zdaniem świadków pędził w kierunku Sheppard Avenue blisko 100 km/godz. pozostawiając za sobą ofiary na przestrzeni aż 12 przecznic.  Urządził sobie polowanie na pieszych w porze lunchu i przy od dawna oczekiwanej przepięknej pogodzie, kiedy wyjątkowo wiele osób wyszło z okolicznych budynków.

zz yonge7

Jadący tuż za nim po ulicy Yonge kierowca widząc co się dzieję, naciskał na klakson próbując ostrzec wszystkich ale na niewiele się to zdało.

Screen Shot 2018-04-25 at 11.40.49Świadkowie opisywali, że wszystko wyglądało, jak „krajobraz po bitwie”. – Samochód gwałtownie zjechał z drogi, uderzył w znak i stracił zderzak. Następnie potrącił dwie osoby, wrócił na jezdnię i znów wjechał na chodnik. Jechał zygzakiem. Uderzał i odjeżdżał, uderzał i odjeżdżał. Nie zatrzymał się. Po prostu jechał. Usłyszałem hałas, choć miałem zamknięte okno. Ludzie krzyczeli – powiedział Jalal Faghihi, kierowca Ubera.

– On robił to celowo. Zabijał ludzi. Nie przestawał. Rozjeżdżał ludzi jednego po drugim – stwierdził inny świadek.

Jeden ze świadków zdarzenia, Jamie Eopni, w rozmowie z CP24 powiedział, że sprawca “nie wyglądał na kogoś, kto się przyjmuje tym, gdzie idzie lub tym, co robi, jakby grał w grę video”.

Zginęło 10 osób, a 15 zostało rannych. To najgorsza masowa zbrodnia w Kanadzie od 1989 roku czyli od masakry na politechnice w Montrealu.

zz Yonge6

Funkcjonariusze policji zostali wezwani o godzinie 1:27. Furgonetkę wraz z kierowcą zlokalizowano kilkanaście minut później, w odległości ponad 2 km od pierwszej ofiary. Zatrzymując się przy Poyntz Avenue, Minassian pozwolił się aresztować, choć wcześniej również próbował sprowokować policjanta do zastrzelenia go.

– Mam przy sobie broń. Strzelaj mi w głowę – wołał, celując ze swojej komórki udającej broń. Ostatecznie żadnych strzałów nie było, policjant Ken Lam nie dał się sprowokować, zachował zimną krew i dokonał aresztowania.

Ulicę Yonge Street natychmiast zalała fala ambulansów, które zwoziły poszkodowanych do Sunnybrook Hospital.

zz Yonge1

TTC zawiesiła kursowanie metra na linii nr 1 między stacjami Sheppard i Finch i nie podstawiała wahadłowych autobusów. Pasażerowie wysiadali z pociągów na północy na stacji Sheppard, później kolejki jechały puste do stacji Finch, omijając stację North York Centre.

Ralph Goodale, federalny minister bezpieczeństwa Kanady, powiedział, że policja pracuje “tak szybko, jak to możliwe”, aby zidentyfikować “dokładnie to, co się wydarzyło”, a RCMP została poinformowana o sytuacji i współpracuje z urzędnikami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo na szczeblu miejskim i federalnym.

Początek rozprawy sądowej ustalono na 10 maja.

Alek Minassian

Alek Minassian

Zbrodniarz

Jest nim Alek Minassian, 25-letni mężczyzna z Richmond Hill na północnych przedmieściach Toronto. Profil na portalu społecznościowym LinkedIn identyfikuje Minassiana jako studenta informatyki Seneca College w North York. Pracował nad różnymi aplikacjami, m.in. pomagającymi znaleźć miejsce parkingowe w okolicy. Kurs ten skończył przed tygodniem.

Nie wiadomo jakiego jest pochodzenia ale nosi typowo ormiańskie nazwisko. Nie był wcześniej znany policji. Dokonano przeszukania domu, w którym mieszkał.

Był niegdyś uczniem Thornlea Secondary School w Thornhill. Zdaniem swoich kolegów szkolnych nie miał jakichś bardzo bliskich przyjaciół. Nie okazywał tego przynajmniej publicznie. Stał raczej z boku grupy rówieśniczej, był zawsze „w tle”, niczym się nie wyróżniał. Codziennie biegał.

Minassian na wstępnym przesłuchaniu sądowym w poniedziałek rano

Minassian na wstępnym przesłuchaniu sądowym w poniedziałek rano

Znajomy ze studiów stwierdził, że Minassian był „upośledzony społecznie lub umysłowo”, że miał nerwowe tiki. Drżały mu ręce, zdarzało się, że uderzał w coś głową. Student dodał, że nie spodziewał się, iż Alek potrafi jeździć samochodem. Dotąd sądził, że „on nie wie, jak działa kierownica”. Zdaniem jego krewnych, Minassian cierpiał na zespół Aspergera, autystyczne zaburzenie rozwoju.

CTV News ustaliło, że w sierpniu ub. roku Minassian rozpoczął ochotniczą służbę w kanadyjskiej armii, jednakże nie skończył przeszkolenia rekrutacyjnego i po 16 dniach poprosił o zwolnienie go z wojska.

W mediach społecznościowych pojawiły się spekulacje, że Minassian mógł wzorować się na działaniach Elliota Rodgera, mieszkańca Kalifornii, który w 2014 roku, mszcząc się za swoje niepowodzenia u kobiet, zabił sześć osób i ranił kilkanaście. W filmie opublikowanym przed atakiem Rodger użalał się na kobiety, które odrzucają starania mężczyzn, czyniąc ludzi “incelsami”. Termin ten używany jest przez niektóre grupy dla określenia mężczyzn “mimowolnie żyjący w celibacie”.

Jedna z ofiar - Anne Marie D'Amico

Jedna z ofiar – Anne Marie D’Amico

Jego ofiary

Zginęło 10 przypadkowych osób z ulicy. 15 innych zostało rannych i poturbowanych, w tym dwie ciężko.

Jedną ze zidentyfikowanych ofiar jest Anne Marie D’Amico, pracownica firmy Invesco w Toronto. Dwie inne to: Chul Min “Eddie” Kang ,a także samotna matka – pochodząca ze Sri Lanki Renuka Amarasinghe, dietetyczka w jednej z torontońskich szkół.

Samotna matka Renuka Amarasinghe

Samotna matka Renuka Amarasinghe

Według nieoficjalnych źródeł wśród ofiar jest dwoje obywateli Korei Południowej, jeden z Jordanii (Munir Abed Alnajjar) oraz 80-letnia Dorothy Sewell. Policja nie chce jeszcze potwierdzić tych doniesień.

Seleca College potwierdził, że zabity został jeden z jej studentów, ale nazwiska nie ujawniono.

Większość rannych trafiła do Sunnybrook Hospital. Są w różnym stanie, np. 90-letnia  Aleksandra Kozhevnikova ma złamane biodro.

Wśród osób, które ucierpiały podczas szaleńczej jazdy była m.in. kobieta z wózkiem i dwoje starszych ludzi. Kelner z pobliskiej kawiarni wyznał dziennikarzom, że widział małą dziewczynkę w bardzo ciężkim stanie.

zz Yonge4Akt terrorystyczny?

Na wstępnym etapie śledztwa ustalono, że Minassian nie był związany z organizacjami terrorystycznymi. Policja jednak nie wyklucza, iż mogło dojść do ataku o podłożu terrorystycznym.

Na konferencji prasowej w poniedziałek wieczorem, szef policji w Toronto Mark Saunders odmówił spekulacji na temat motywu, mówiąc, że władze nadal prowadzą dochodzenie. Powiedział jednak, że działania kierowcy “zdecydowanie wyglądały celowo”.

- Z wielką uwagą badamy, jaką dokładnie motywację miał ten człowiek, czym się kierował – powiedział Saunders.

Jak dotąd, policja i politycy boją się użyć określenia “zamach terrorystyczny”.

Z kolei premier Kanady Justin Trudeau powiedział w Ottawie, że jakkolwiek śledztwo jest w toku, to jednak “nie ma dowodów sugerujących powiązania terrorystyczne”.

Mieszkańcy Toronto zapamiętają na pewno Minassiana z opublikowanego w TV filmu nakręconego telefonem komórkowym, na którym zarejestrowano chwilę jako aresztowania.

Zamachowiec osaczony przez policję udaje, że mierzy z pistoletu do policjanta krzycząc “zabij mnie” chcąc sprowokować funkcjonariusza do strzału

Zamachowiec osaczony przez policję udaje, że mierzy z pistoletu do policjanta krzycząc “zabij mnie” chcąc sprowokować funkcjonariusza do strzału

Z uszkodzonej białej furgonetki wychodzi mężczyzna prosto na linię ognia policjanta, który trzyma go na muszce pistoletu. Minnassian krzyczy do mierzącego w niego funkcjonariusza, żeby go zastrzelił udając, że wyciąga z kieszeni broń. Policjant zachował jednak zimną krew. Po aresztowaniu i dokładnym przeszukaniu okazuje się, że Minassian żadnej broni nie miał.

Jak się można domyślać – zdarzenie to wywołało podejrzenia, że w Toronto jednak doszło do zamachu terrorystycznego, a Minassian chciał zginąć śmiercią męczennika. W mediach relacjonujących zdarzenie na żywo pojawiło się wiele wypowiedzi ludzi, którzy nie mają wątpliwości, że nie był to wypadek samochodowy, ale zamierzone działanie. Jedynym narzucającym się w tej sytuacji wnioskami, po doświadczeniach w Europie, są te, że działanie kierowcy miało charakter terroryzmu.

Straszna i bezsensowna

Cała Kanada obecnie jest w szoku po tym wydarzeniu. Na miejscu tragedii pojawiły się kwiaty i zapalone znicze. Flagi na budynku parlamentu oraz ratusza w Toronto zostały opuszczone do połowy, podobnie na Parliament Hill w Ottawie.

Premier Justin Trudeau, przed rozpoczęciem cyklu pytań w Parlamencie Federalnym złożył poszkodowanym przez kierowcę furgonetki głębokie kondolencje.

- Nasze serca są z tymi wszystkimi, których dotknęło to nieszczęście – powiedział Trudeau, nazywając zbrodnię “straszną i bezsensowną”.

Premier Trudeau mówił w parlamencie, że trzeba zrobić wszystko, aby Kanadyjczycy czuli się w swoim kraju bezpieczni i wolni. “Nie możemy pozwolić na to, aby mieszkańcy naszego kraju obawiali się każdego dnia” – powiedział Trudeau, podkreślając, że poniedziałkowe zdarzenie nie spowoduje zwiększenia środków bezpieczeństwa w trakcie przegotowań do szczytu G7, który odbędzie się w Charlevoix w Quebecu 7-8 czerwca.

Od października 2014 roku kanadyjskie władze określają stan zagrożenia jako “średni” (medium). Poziom ten oznacza, że Kanada jest zagrożona atakiem terrorystycznym.

Torontoński radny, John Filion, powiedział w radiowej rozmowie w programie “Here and now” w radiu CBC: “To, co stało się dzisiaj, głęboko zmieni miasto”.

Przed meczem hokejowym w ACC prawie 20 tysięcy widzów minutą ciszy oddało cześć ofiarom ataku. Poczucie żalu i silnej wspólnoty dominowało podczas odśpiewania hymnu Kanady. Podobnie było na meczach Blue Jays  i Raptors.

zz yonge13

Symboliczny znak w Toronto na Nathan Phillips Square został przyciemniony w poniedziałek wieczorem, a flagi obok Toronto City Hall oraz we wszystkich Civic Centres i Metro Hall zostały opuszczone do połowy masztu.

Narodowa organizacja charytatywna Canada Zakat, grupa, która pomogła zebrać ponad 800 tysięcy dolarów dla ofiar zeszłorocznego ataku meczetu w Quebecu, utworzyła stronę GoFundMe, której celem było zgromadzenie 1 miliona dolarów na pokrycie kosztów pogrzebu ofiar.

Uruchomiono specjalne linie telefoniczne. Każdy, kto ma informacje na temat tragedii, był jej świadkiem, proszony jest o skontaktowanie się ze śledczymi pod numerem 416-808-8085.