Polacy porwani przez lawinę w Kanadzie

Polacy w Kanadzie Top News kwie 26, 2018 at 4:00 pm
Whitehorn Mountain, na którą wspinali się Polacy, znajduje się w Mt. Robson Provincial Park niedaleko Valemount, B.C.

Whitehorn Mountain, na którą wspinali się Polacy, znajduje się w Mt. Robson Provincial Park niedaleko Valemount, B.C.

Uratowali się dzwoniąc do kraju.

“Ściana śniegu” uderzyła parę polskich turystów wspinających się w Brytyjskiej Kolumbii. Porwani przez śnieg aż do jej podnóża mieli ze sobą telefon satelitarny.

Z niejasnego powodu zadzwonili akurat do Polski. Na szczęście dla nich, osoba która odebrała wiedziała co robić. Zadzwoniła do polskiej placówki dyplomatycznej w Ottawie, a tam ktoś wezwał już odpowiednią pomoc do złapanych w lawinie.

Dwójka Polaków wspinała się na szczyt Whitehorn, koło góry Robson, gdy uderzyła w nich ściana śniegu.

- Ściągnęło ich mocno w dół, właściwie do samego podnóża. Na szczęście dla siebie znaleźli się nad, nie pod śniegiem - opowiedział CBS News szef służb ratunkowych z Mount Robson Valley.

To oni odebrali telefon od dyspozytorki na linii ratunkowej w Kolumbii Brytyjskiej.

Shannon Miller nawet zdziwiła się, że dzwoni do niej ktoś z ambasady, ale ma też wytłumaczenie tej dziwnej drogi komunikacji. - Oni musieli być w szoku, więc chwycili za telefon i wybrali pierwszy zapamiętany numer, właśnie w Polsce - podejrzewa.

O przebiegu akcji ratunkowej na bieżąco informowano polską placówkę w Ottawie. Turyści, których imion nie ujawniono, zostali zabrani z poważnymi obrażeniami ciała powietrzną karetką do szpitala Royal Inland w mieście Kamloops.