Audytor Generalna zarzuca Liberałom księgowe manipulacje

Lokalnie Series Top News kwie 27, 2018 at 10:00 am

 

Bonnie Lysyk

Bonnie Lysyk

Wyszło na jaw, że sprawujący władzę Liberałowie „dramatycznie zaniżają” deficyt budżetowy prowincji o miliardy dolarów, okłamując tym samym społeczeństwo.

Bonnie Lysyk, Audytor Generalny Ontario (odpowiednik polskiej Najwyższej Izby Kontroli) zadała kilka tygodni przed wyborami ciężki cios rządowi Kathleen Wynne i partii, którą kieruje, ogłaszając raport, z którego wynika, że Liberałowie manipulowali księgowością tak, by deficyty w Ontario wyglądały na mniejsze niż w rzeczywistości są.

Rząd nie odzwierciedlił dokładnie prawdziwego kosztu planu zaciągania pożyczek, aby obniżyć stawki za wodę o 25 procent, stwierdziła Lysyk, jednocześnie zadając pytanie, w jaki sposób (czytaj: jakim cudem) liberalny rząd generuje dochody związane z dwoma planami emerytalnymi dla nauczycieli? Emerytalne plany ujęte zostały przez rząd w prowincyjnym bilansie po stronie aktywów.

- Konsekwencje różnic między projekcjami rządu, a prawdopodobnymi rzeczywistymi deficytami są znaczące – powiedziała Lysyk – Rząd za cenę księgowych manipulacji chce stworzyć wrażenie, że ma więcej pieniędzy, niż faktycznie ma.

Audytor Generalna zwróciła uwagę, że rządowe prognozy deficytu spadły nagle o 75 procent na lata 2018-2019 i do 92 procent na 2020-2021. Oznacza to, że deficyt przewidziany przez ministra finansów na lata 2018-2019 na 6,7 ​​miliarda dolarów będzie wynosił w rzeczywistości 11,7 miliarda dolarów, a prognozowane 6,5 miliarda dolarów na lata 2020-2021 wyniesie tak naprawdę 12,5 miliarda dolarów.

- To dramatycznie zaniża szacunki wydatków dla dwóch głównych pozycji – stwierdziła Lysyk omawiając sprawozdania finansowe rządu.

Zgodnie z „Fair Hydro Plan”, rząd będzie pożyczał pieniądze w perspektywie długoterminowej, aby obniżyć rachunki za prąd. Lysyk zauważyła, że rząd nie uwzględnił kosztów rekompensat dla wytwórcom prądu lub odsetek od pożyczonych pieniędzy.

- Rządowy plan daje mieszkańcom zniżkę na ich rachunkach za energię elektryczną, ale ktoś jeszcze musi zrekompensować wytwórcom elektryczności ich zmniejszone przychody wynikające ze zniżki – powiedziała – Ten ktoś, to nikt inny tylko rząd prowincji, który musi pożyczyć pieniądze, aby zapłacić te rekompensaty.

Lysyk poruszyła także kwestie związane z rozliczaniem planu emerytalnego dla pracowników służby publicznej Ontario i nauczycielskiego planu emerytalnego, które są współfinansowane przez rząd.

W 2016 r. biegły rewident poinformował rząd, że nie ma prawnie usankcjonowanego prawa do jednostronnego dostępu do aktywów tych planów emerytalnych, dlatego nie powinny one pojawiać się w bilansach rządowych. Lysyk powtórzyła tę wiadomość w środę, dodając, że gdyby rząd mógł przedstawić pismo potwierdzające zgodę współposiadaczy tych planów o jednostronnym dostępie do tych funduszy, to zmieniłoby to jej ocenę.

Premier Kathleen Wynne bagatelizuje tę rozbieżność, nazywając ją trwającym od dawna „sporem księgowym” między jej rządem a Audytorem Generalnym.

- To są stare dyskusje i one wciąż trwają – powiedziała Wynne.

Charles Sousa

Charles Sousa

Minister finansów Charles Sousa przyznał, że rząd i biuro Audytora Generalnego od lat nie zgadzają się w tej kwestii zaznaczając, że rząd nie zmienia swojego stanowiska w tej sprawie.

- To ciągły spór między zawodowymi księgowymi, który się nie zmienił – powiedział – Ale dzisiaj potwierdzam to, co potwierdził Audytor Generalny, że ​​plan, który przedstawiamy, jest rozważny, ostrożny, odpowiedni.

Lysyk powiedziała, że według jej urzędu każda partia przygotowująca platformę wyborczą powinna założyć, że księgi prowincji na lata 2018-2019 będą miały deficyt w wysokości 5 miliardów dolarów większy z powodu prognozowanych wydatków, których rząd nie uwzględnił w swoich prognozach. W nadchodzącym roku podatkowym liczby te mogły się jeszcze zmienić, zaznaczyła.

Szef klubu parlamentarnego Konserwatystów, Vic Fedeli, stwierdził, że Torysi zgadzają się z raportem Audytora Generalnego, ale nie potrafił powiedzieć, jak wpłynie on na platformę wyborczą jego partii.

- Te liczby są nowe. Zamierzamy poświęcić trochę czasu na dokładne przestudiowanie tego, co dzisiaj ujawnił Audytor Generalny, nim przedstawimy nasz plan – powiedział.

Fedeli powiedział także, że Liberałowie starali się, aby ich wyniki finansowe wyglądały lepiej przed wiosennymi wyborami.

- Celowo wszystkich wprowadzają w błąd – powiedział – Celowo oszukują ludzi.

Krytyk finansowy z ramienia NDP, John Vanthof, powiedział, że Audytor Generalny wskazała, jakie powinny być podstawowe zasady rachunkowości stosowane przez rząd.

- Kiedy rząd podejmuje decyzję jak wydać pieniądze, powinien pokazać to jasno i przejrzyście w finansowych księgach – oznajmił.

Vanthof zapowiedział, że jeśli NDP wygra wiosenne wybory, partia zasiądzie z Audytor Generalną i Inspektorem ds. Rozliczalności Finansowej prowincji, aby zagwarantować, że rząd stosuje odpowiednie praktyki księgowe.

Tymczasem prezydent Izby Handlowej Ontario Rocco Rossi stwierdził, że rząd musi wyjaśnić spór księgowy z Audytorem.

- Gdyby prowincja była spółką publiczną, akcjonariusze domagaliby się jasności i odpowiedzialności od rządu i jego audytorów – powiedział Rossi – To nieporozumienie podkopuje cały rząd.

Najbliższe wybory w Ontario odbędą się 7 czerwca.