Czułam się jak śmieć

Kanada Series Top News kwie 27, 2018 at 4:00 pm

zz margaretBrytyjczycy postanowili wyrzucić Kanadyjkę po 44 latach pobytu na Wyspach. Groziła jej deportacja.

Niepełnosprawna Kanadyjka, 69-letnia Margaret O’Brien, doświadczyła nieludzkiego traktowania ze strony urzędników brytyjskiego Home Office.

Ich praktyki są coraz bardziej szokujące i dalece wykraczają poza skandal związany z pokoleniem Windrush – ocenia brytyjska prasa.

Margaret O’Brien wyleciała z Kanady do Wolverhampton w 1971 roku. W Anglii wyszła za mąż, urodziła tam troje dzieci i pracowała dla lokalnego urzędu przez ponad 25 lat, wydając obiady, przeprowadzając dzieci przez ulice i sprzątając.

Kilka lat temu doznała urazu kręgosłupa. Musiała zrezygnować z pracy i po raz pierwszy w życiu ubiegać się o zasiłek. W 2015 roku urzędnicy poinformowali ją, że wstrzymują jej zasiłek, ponieważ jest nielegalną imigrantką.

zz margaret3Kobieta otrzymała list z Home Office, w którym urzędnicy informują, iż będzie deportowana, jeśli nie wyjedzie z Wysp dobrowolnie. “Życie w UK będzie coraz bardziej trudne” – zapowiedzieli.

Kanadyjka po tym liście mogła być nawet aresztowana, postawiona w stan oskarżenia i pozbawienia wolności na sześć miesięcy.

Jej przypadek jest znaczący, ponieważ pokazuje, że działania Home Office nie ograniczają się tylko do pokolenia Windrush (pojęciem tym Anglicy określają powojennych przybyszów z byłych kolonii), ale najprawdopodobniej rozszerzą się na ludzi z innych krajów Commonwealthu.

Kobieta ostatecznie otrzymała pomoc prawną i udowodniła, że przez 44 lata żyła w Wielkiej Brytanii legalnie. W rozmowie z mediami podkreśliła jednak, że traktowanie jej przez pracowników Home Office było uwłaczające. “Czułam się jak śmieć” – stwierdziła.

Więcej - TUTAJ.

O’Brien w dniu ślubu

O’Brien w dniu ślubu