Znany dziennikarz oczyszczony z zarzutów o molestowanie

Lokalnie Top News kwie 28, 2018 at 12:30 pm
Screen Shot 2018-04-27 at 14.00.20

Steve Paikin i Sarah Thomson

Niezależne dochodzenie zarządzone przez telewizję publiczną oczyściło znanego prezentera z TVOntario Steve’a Paikina z zarzutów o molestowanie seksualne, jakimi obciążyła go Sarah Thomson, była kandydatka na burmistrza Toronto.

Paikin jest weteranem kanadyjskiej telewizji, dziennikarzem z rozpoznawalną twarzą. Od lat prowadzi flagowy, codzienny program publicystyczny “The Agenda” na antenie TVO, komentując bieżące wydarzenia.

Sarah Thomson publicznie stwierdziła, że ​​Paikin zaproponował jej lunch we dwoje w 2010 roku, na co ona ”grzecznie odrzuciła ofertę”. W 2 lata później – jej zdaniem – Paikin dopuścił się komentarza z podtekstem seksualnym na jej temat, do czego doszło podczas pewnego spotkania politycznego związanego z wyborami burmistrza Toronto. Wówczas to Paikin rzekomo zapytał Thompson czy nie przespałaby się z nim.

Jednakże John Tory Jr., ówczesny doradca Thomson ds. kampanii wyborczej, poinformował w e-mailu wysłanym do CBC, iż „nie przypomina sobie żadnego takiego wydarzenia lub telefonu w tej sprawie”. I że po raz pierwszy dowiedział się o zarzutach wobec Paikina z mediów.

Screen Shot 2018-04-27 at 14.22.56Paikin od początku uważał, że oskarżanie go molestowanie seksualne jest “w 100 procent fałszywe”, co obwieścił na Facebooku. Ryzykował karierą, gdyż dyrekcja jego stacji uznała, że sprawa jest poważna i należy ją wyjaśnić. W związku z tym TVO postanowiła zbadać zarzuty wobec swojego prezentera, tym bardziej że on sam ostrzegł stację, że Sarah Thomson może nie cofnąć się przed procesem.

Dochodzenie trwało 11 tygodni i obejmowało rozmowy z 21 świadkami. Z opublikowanego dziś raportu wynika, że ​​zarzuty nie są uzasadnione, w związku z czym Paikin nie naruszył zasad polityki TVO. Dyrektor TVO, Lisa de Wilde, dodała w oświadczeniu, że telewizja jest dumna z pracy Paikina, a dochodzenie uznano za zamknięte.

Sarah Thomson, która wraz z mężem wydaje magazyn “Women’s Post”, nie opublikowała dotąd oficjalnego oświadczenia. Sugeruje jednak na swoim Twitterze, że dochodzenie przeprowadzane przez własnego pracodawcę jest niewiele warte.

Warto przypomnieć, że ta sama kobieta w 2013 roku oskarżyła burmistrza Roba Forda o obmacywanie jej pośladków podczas pewnej gali i sugerowanie, że “powinna być z nim na Florydzie, bo nie będzie tam żony”.

Ford odrzucił te oskarżenia a gospodarze gali nie potwierdzili zarzutów. Mówili wręcz, że takie zachowanie (ponoć podczas wspólnego pozowania do zdjęć) – nie miało w ogóle miejsca. Burmistrz Ford zaś – jak wiadomo – urlopował na Florydzie w towarzystwie swojej polskiej żony oraz dzieci.

W 2010 roku Sarah Thomson wystartowała w wyborach na burmistrza Toronto uzyskując tylko 7% głosów (wygrał Rob Ford). Nie powiodło się jej także w wyborach na posła prowincyjnego z ramienia Partii Liberalnej w roku 2011. Nie nie udało się jej także zostać radną w wyborach municypalnych w Toronto w 2014 roku.