Aborcja w najbliższej aptece

Kanada Top News kwie 29, 2018 at 6:00 am
Minister zdrowia Ginette Petitpas cieszy się z powszechnej dostępności aborcji farmakologicznej.

Minister zdrowia Ginette Petitpas cieszy się z powszechnej dostępności aborcji farmakologicznej.

W ubiegłym roku lekarze przepisali kobietom ponad 4000 pigułek aborcyjnych.

Rok 2017 był pierwszym, w którym pigułka o nazwie Mifegymiso podocująca przerwanie ciąży była legalnie dostępna w Kanadzie.

Informację o dokonanych metodą farmakologiczną aborcjach poinformowało ministerstwo zdrowia Health Canada w odpowiedzi na pytanie złożone w tej sprawie przez konserwatywnego posła Arnolda Viersena.

„W 2017 r. przez kanadyjskie apteki detaliczne zostało zrealizowanych około 4253 nowych recept na Mifegymiso” – napisało w oświadczeniu Health Canada.

Ministerstwo twierdzi, że między styczniem 2017 r., kiedy lek został po raz pierwszy wprowadzony do obrotu w Kanadzie, a lutym 2018 r., otrzymało tylko jeden raport o niepożądanym działaniu leku, U pacjentki nastąpiło ciężkie krwawienie.

aaaborcja3Mifegymiso – lepiej znany jako RU-486 – jest związkiem zawierającym dwa leki, które razem kończą wczesne ciąże. Został zatwierdzony do użytku w Kanadzie w 2015 roku.

Początkowo Health Canada wprowadziła szereg ograniczeń w jego stosowaniu, takich jak ograniczenie przyjmowania do ciąż trwających nie dłużej niż siedem tygodni. Wymagano też od lekarzy przepisujących ten środek odbycia specjalnego szkoleniowego kursu.

Ograniczenia te zostały zniesione w listopadzie 2017 r. Federalna minister zdrowia Ginette Petitpas Taylor powiedziała, że ​​biorąc pod uwagę wysoki popyt w pierwszym roku, złagodzenie ograniczeń było właściwym posunięciem.

- Nasz rząd jasno określił prawa kobiet w zakresie zdrowia reprodukcyjnego, chcemy mieć pewność, że wszystkie opcje są dostępne dla kobiet i widzimy, że z pewnością istnieje taka potrzeba, gdy patrzymy na liczby – stwierdziła minister.

Wraz z popularyzacją Mifegymiso spadła liczba aborcji przeprowadzanych metodą chirurgiczną.

- To bardzo zachęcające – skomentowała Frederique Chabot, dyrektor promocji zdrowia w Action Canada for Sexual Health and Rights.

aaaborcja4Chabot powiedziała, że Mifegymiso może zaoferować aborcję kobietom mieszkającym daleko od szpitali i klinik zapewniających klasyczną aborcję.

- Kiedy myślę o kobietach, na przykład w Nunavik w Quebecu, którzy muszą podróżować do Montrealu, aby szukać kliniki aborcyjnej – to lot samolotem i kilka dni rozłąki z rodziną, dni z dala od swojej społeczności i pracy, to pigułka ta rozwiązuje niektóre problemy z dostępem – powiedziała Chabot.

Dodała, że ​​jest szczęśliwa, że ​​lek został przepisany ponad 4000 razy – mimo że wszystkie ograniczenia zostały zniesione dopiero w listopadzie ubiegłego roku. Wyraziła jednak żal, że ​​nie wszystkie kobiety w Kanadzie mają równy dostęp do pigułki.

Część problemu to koszt leku, który waha się między 400 a 450 dolarami za jedną dawkę – cena waha się od prowincji, w której jest do nabycia. W tej chwili sześć prowincji obejmuje lek w swoich planach opieki zdrowotnej. Są to: Kolumbia Brytyjska, Alberta, Ontario, Quebec, New Brunszwik i Nowa Szkocja.

- Kobiety w pozostałych prowincjach muszą polegać na prywatnych planach na leki lub płacić z własnej kieszeni – powiedział Chabot – To wcale nie jest tanie, nie każdą kobietę na ten lek stać. W ten sposób tworzy nierówny dostęp.

Decyzja o objęciu Mifegymiso jako leku refundowanego przez rząd zależy od poszczególnych prowincji. Minister zdrowia Petitpas Taylor powiedziała, że rząd federalny “naprawdę ma nadzieję”, że wszystkie opcje są dostępne dla wszystkich kobiet w całym kraju.

Konserwatywny poseł Arnold Viersen nie odpowiedział na prośby o komentarz na temat udzielonej mu odpowiedzi przez Health Canada na jego pytanie.