Kompozycje w donicach -uzupełnienie zadbanego ogrodu

O ogrodach bez ogródek kwie 29, 2018 at 6:51 pm

Kompozycje roślinne pozwalają stworzyć niepowtarzalne aranżacje. Można nimi ozdobić balkon, każdą część ogrodu, a na taras nadają się wprost idealnie. W donicach możemy sadzić rośliny jednoroczne, byliny, krzewy oraz małe drzewka. Wybór zależy od naszej fantazji. Zanim przystąpimy do tworzenia naszych kompozycji musimy przygotować pojemniki. Wykonujemy drenaż- na dno wysypujemy około 5-10 cm. drobnych kamyczków i zasypujemy odpowiednią żyzną ziemią.

Dobierając rośliny do pojemników dobrze jest przewidzieć ich ostateczną fazę wzrostu i pamiętać, że jeśli wsadzimy je za gęsto to już po miesiącu zauważymy, że nachodzą na siebie i nasza kompozycja traci swój urok.

Pennisetum, Rubrum 1

 

Kompozycje możemy tworzyć na wiele sposobów. Jeśli pojemnik będzie stał przy ścianie, a więc będzie oglądany z jednej strony- najwyższą roślinę posadżmy z tyłu, a z przodu stopniowo coraz mniejsze. W przypadku, gdy donica stoi na otwartej przestrzeni, warto tą najwyższą posadzić w środku, a resztę roślin stopniowo według wzrostu. Utworzą one otoczkę dla naszego najważniejszego okazu. W takich kompozycjach zawsze dobrze wygląda wysoka trawa i lekko zwisające pnącze.

Możemy też zrezygnować z sadzenia rośliny wiodącej, posadzić o jednakowej wysokości i tworzyć z ich kwiatów lub liści barwne plamy lub naprzemienne pasy. Ładnie wyglądają zestawienia jednobarwne lub na zasadzie kontrastu (dalia o żółtych kwiatach i drobne niebieskie niezapominajki) Zwróćmy też uwagę na odcień liści i łączmy ciemną zieleń z jasną.

z11382141Q,niebieskie-niezapominajki-i-zawilce-greckie--biale

Już od wczesnej wiosny można kupić rośliny przeznaczone do pojemników , których zaletą jest szybki wzrost, ładne ulistnienie oraz obfite i długie kwitnienie. Do tej grupy, z roślin jednorocznych należą między innymi- aksamitki, werbena, cynie, lobelia, smagliczka, tytoń ozdobny i heliotrop. Z dwuletnich oczywiście- bratki i stokrotki.

Z wieloletnich zimujących w domu- begonie, karłowate dalie, koleusy, lantany i pelargonie- te ostatnie tolerują palące słońce i nawet zapominalskich ogrodników.  Warta polecenia jest również bakopa (sutera) o drobnych białych kwiatuszkach i przewieszających się pędach. Potrafi kwitnąć aż do mrozów. Plektrantus  (potocznie komarzyca) odstrasza komary, a jej piękne przewieszające się pędy tworzą efektowną kaskadę. Kacanka włochata o srebrnych omszonych liściach , czy też fuksja czarująca pięknymi kwiatami. Duży wybór pozwoli nam stworzyć jedyne w swoim rodzaju, piękne kompozycje, które długo będą cieszyć nasze oczy.

30784997_1229813150485783_1987326156_n

Rośliny sezonowe, szczególnie te obficie kwitnące potrzebują intensywnego zasilania. Aby utrzymać je w dobrej kondycji należy wycinać chore i uszkodzone pędy oraz systematycznie podlewać.

 

Zosia w ogrodniczkach

Pytania oraz propozycje następnych tematów proszę pisać bezpośrednio pod artykułem na stronie bejsment.com  lub na email redakcji.