Lepiężnik, czyli kapelusz chroniący przed słońcem

Porady babci Jelonki kwie 29, 2018 at 8:31 am

Petasites_hybridus_Sturm53Nie ma w Europie rośliny, która miałaby liście większe niż on. Zdarza się, że jest mylony z łopianem, ale łatwo go odróżnić po owocach, które nie przyczepiają się do ubrań, jak te łopianowe. Jego łacińska nazwa rodzajowa to Petasites, pochodząca od greckiego słowa petasos, czyli kapelusz chroniący przed słońcem. Z kolei w języku angielskim nazywany jest butterbur, prawdopodobnie dlatego, że w jego liście pakowano niegdyś masło.

Lepiężnik jest rośliną, którą spotkać możemy w wilgotnych lasach, rowach, na brzegach rzek i strumieni. Najbardziej pospolite są dwa gatunki – lepiężnik biały i lepiężnik różowy. W celach leczniczych stosuje się kwiaty, liście i korzenie (zbierane jeszcze przed kwitnieniem).

Jeżeli męczą was alergie, astma, czy uciążliwy kaszel, koniecznie powinniście spróbować lepiężnika. Wyciąg  z tej rośliny wykazuje bowiem działanie podobne do niektórych leków stosowanych w przypadku alergii. Jego zaletą jest jednak to, że nie powoduje senności – częstego skutku ubocznego, występującego w przypadku większości środków farmaceutycznych.  W medycynie ludowej lepiężnik jest również stosowany w innych schorzeniach, między innymi do leczenia migreny, bezsenności, nerwicy, bolesnych miesiączek.

Herbatka z lepiężnika

Napotną herbatkę z lepiężnika różowego stosuje się w czasie gorączki, duszności, kaszlu, zaflegmieniu, przy astmie, dnie moczanowej i przy padaczce. W ciągu dnia należy wypijać małymi łykami 1 lub 2 szklanki. 1 pełną łyżeczkę pokrojonych korzeni zalać się ¼ litra wody i pozostawić na noc, rano podgrzać ale nie gotować! Przecedzić. Pić w ciągu dnia małymi łykami 1-2 szklanki.lep5

Okłady z liści

Duże, świeże liście lepiężnika można przykładać w przypadku skręceń, zwichnięć i otarć stóp, oparzeniach i trudno gojących się wrzodach i ranach. Umyte liście zgnieść by puściły sok, przykładać kilkakrotnie w ciągu dnia.

Choroby węzłów chłonnych

Jednym z naturalnych sposobów leczenia uzupełniającego zajętych węzłów chłonnych są okłady ze świeżych ziół i roślin. Medycyna ludowa od dawna wykorzystuje w tym celu lecznicze właściwości liści lepiężnika, babki lancetowatej, przytulii oraz łodygi i liście nagietka lekarskiego. W tym celu należy rozgnieść wilgotne liście np. wałkiem do ciasta. Otrzymaną papkę przykładać na węzły chłonne. Wcześniej dobrze jest natrzeć chore miejsce  olejem majerankowym.

lep2Napar z lepiężnika na alergie wg. H. Różańskiego

2 łyżki rozdrobnionych kłączy lub liści zalać 1 szklanką wrzątku. Odstawić pod przykryciem na 30 minut, przecedzić. Pić 4 razy dziennie po 50 ml. Napar można wkraplać dodatkowo do nosa przy katarze siennym oraz stosować do okładów przy alergicznym zapaleniu spojówek.

Nalewka z lepiężnika różowego na dokuczliwe migreny, alergie, astma

Świeże zioło drobno posiekać, zalać gorącą wódką w proporcji 1:3. Odstawić na 2 tygodnie przefiltrować. W przypadku migren zażywać 2 łyżeczki nalewki przed snem. Kuracja może trwać kilka miesięcy.

Nalewkę można stosować również przez 2-3 tygodnie w celu podniesienia odporności u osób chorych na astmę i choroby autoimmunologiczne po łyżeczce 2 x dziennie, środek przerywający atak astmy w jednorazowej dawce 15 ml oraz zewnętrznie do przemywania przy atopowym zapaleniu skóry i alergiach skórnych.P6730

PRZECIWWSKAZANIA

Ciąża i okres karmienia piersią, uczulenie na produkt. Nie podawać dzieciom. Nie należy stosować lepiężnika dłużej niż 2-3 tygodnie, ani przekraczać zalecanych dawek. Kłącze zawiera alkaloidy, które mogą podrażnić wątrobę. Aby ją przed tym uchronić, warto włączyć stosowanie ostropestu plamistego. Wysokie dawki lepiężnika mogą też podrażnić żołądek i spowodować nudności.