Na dwoje babka wróżyła – Ford albo Horwath, Wynne raczej odpada

Lokalnie Series Top News kwie 29, 2018 at 10:00 am
Z ankiety wynika, że Kathleen Wynne nie ma większych szans na reelekcję. Większość mieszkańców Ontario ma jej serdecznie dosyć.

Z ankiety wynika, że Kathleen Wynne nie ma większych szans na reelekcję. Większość mieszkańców Ontario ma jej serdecznie dosyć.

Najnowsze przedwyborcze badanie opinii publicznej sugeruje, że główną rywalką Douga Forda do funkcji premiera będzie nie Kathleen Wynne, ale Andrea Horwath.

Ankieta internetowa przeprowadzona w tym miesiącu przez firmę badawczą Leger pokazuje, że jedna czwarta uczestników wierzy, że lider Postępowej Partii Konserwatywnej będzie najlepszym premier Ontario, podczas gdy 20 procent sądzi, że będzie nim liderka Nowych Demokratów, 12 procent zaś wybrałoby ponownie liderkę Liberałów i obecnego premiera, Kathleen Wynne.

Ale uczestnicy ankiety nie są konsekwentni. W tym samym czasie, gdy zapytano, czy Ford i Horwath mają wszystkie cechy, które są potrzebne by poprowadzić prowincję, 35 procent ludzi stwierdziło, że Horwath ma ich więcej. Na Forda wskazało 30 procent.

Andrea Horwath

Andrea Horwath

Horwath zyskała wyższe oceny niż pozostali rywale za takie cechy, jak kompetencja, wiarygodność i zgodność z podstawowymi wartościami jakimi kieruje się społeczność Ontario.

Z kolei, jeśli wziąć pod uwagę preferencje partyjne, to sondaż pokazuje, że Torysi nadal są na prowadzeniu, przy wsparciu 43 procent uczestników. Nowi Demokraci i Liberałowie zbierają po równo 26 procent.

- W tym momencie wynik wyborów zależy, myślę, od samych przywódców, a zwłaszcza od pana Forda – skomentował Christian Bourque, wiceprezes wykonawczy firmy Leger – Podczas gdy pewna część wyborców będzie głosować na Torysów, niezależnie od tego, czy są przekonani, że pan Ford ma to, czego potrzeba, aby być premierem Ontario, część z nich może jednak wciąż zmienić zdanie.

Co w takim razie zdecyduje o wyniku wyborów?

Doug Ford

Doug Ford

- Bardzo dużo zależy od przywódcy, jak się zaprezentuje w ciągu następnych kilku tygodni – uważa Bourque – Wygląda na to, że wybory mogą być rodzajem referendum za tym, czy mieszkańcy Ontario chcą Douga Forda na premiera, czy nie. To może być bardziej istotne niż czy chcą Konserwatystów, Nowych Demokratów czy Liberałów.

- Wyniki ankiety sugerują również przesunięcie nastrojów społecznych bardziej w lewo – dodał wiceprezes firmy Leger.

Ankietowanym zadano też pytania który rząd: Forda, Wynne czy Horwath byłby bardziej katastrofalny dla prowincji, tylko jedna trzecia ankietowanych wskazała liderkę NDP, w porównaniu z 44 procentami w przypadku Forda i 59 procentami w przypadku Wynne.

-Większość ludzi uważa, że ​​kolejne cztery lata sprawowania władzy przez Kathleen Wynne i Liberałów byłyby katastrofą, ale większość nie ma nic przeciwko rządowi NDP – powiedział Bourque.

W ankiecie przeprowadzonej w ubiegłym tygodniu wzięło udział ponad 1000 uprawnionych do głosowania mieszkańców Ontario.

Warto zrobić zastrzeżenie, że profesjonalne stowarzyszenie firm sektora badań opinii publicznej, Marketing Research and Intelligence Association twierdzi, iż ankiety przeprowadzane w Internecie cechują się dużym, trudnym do określenia marginesem błędu. Nie są one bowiem przeprowadzane na losowej reprezentatywnej grupie wyborców, odzwierciedlającej socjologiczną strukturę społeczną, które stosuje się w tego typu profesjonalnych badaniach. Są zatem z konieczności przypadkowe i niekoniecznie reprezentują całą populację.

Wybory Ontario odbędą się 7 czerwca.