Nie żyje Michael Anderson, reżyser hitu “W 80 dni dookoła świata”

Kanada Top News kwie 29, 2018 at 12:35 pm
Michael Anderson

Michael Anderson

W wieku 98 lat zmarł w Kanadzie brytyjski reżyser Michael Anderson, którego największym sukcesem był film “Around the World in 80 Days” (“W 80 dni dookoła świata”).

Zmarł w Vancouver, gdzie mieszkał. 

Anderson urodził się 30 stycznia 1920 roku w Londynie. Jego pierwszym znaczącym dziełem był wyreżyserowany w 1956 roku dramat “1984″, oparty na podstawie powieści George’a Orwella – “Rok 1984″.

W tym samym roku nakręcił film przygodowy “W 80 dni dookoła świata”, który przyniósł mu największy sukces.

Zagrali w nim m.in. David Niven, Shirley MacLaine, Charles Coburn, John Gielgud i Fernandel. Za ten obraz otrzymał swoją jedyną w karierze nominację do Oscara. Film zdobył 5 Oscarów, w tym dla najlepszego filmu roku.

Anderson pracował z wieloma sławnymi aktorami: Garym Cooperem i Charltonem Hestonem we “Wrak Mary Dear”, Sophią Loren w “Operacja Kusza”, Laurencem Olivierem i Anthonym Quinnem w “Trzewiki rybaka”, czy Charlesem Bronsonem w “Wilku Morskim”.

W 1989 roku wyreżyserował film “Przed sklepem jubilera”, zrealizowany na podstawie dramatu Karola Wojtyły o tym samym tytule. Jubilera zagrał Burt Lancaster, a jedną z ról Anderson powierzył Danielowi Olbrychskiemu.

– Będzie mi go bardzo brakowało – napisała na Twitterze jego pasierbica, amerykańska aktorka Laurie Holden.

Więcej - TUTAJ.

"Przed sklepem jubilera" to jeden z filmów Michaela Andersona

“Przed sklepem jubilera” to jeden z filmów Michaela Andersona