Obietnice przywódczyni NDP dla chorych na raka

Lokalnie Top News kwie 30, 2018 at 12:30 pm
Andrea Horwath

Andrea Horwath

Do wyborów prowincyjnych nieco ponad  miesiąc, a tymczasem przywódcy poszczególnych partii licytują się ofertami. Mocną kartę przetargową zaproponowała Andrea Horwath, liderka Nowych Demokratów, obiecując (jeśli wygra) powszechny dostęp do bezpłatnych leków na raka, które będzie można stosować poza szpitalem.

Andrea Horwath spotkała się dziś w torontońskim Gilda Club z miejscowymi pacjentami, którzy walczą z rakiem, aby omówić plan swojej partii, gwarantujący powszechny i bezpłatny dostęp w domu do leków na raka.

- Rak już jest główną przyczyną śmierci w Ontario, a nasz obecny system zmusza pacjentów do przeskakiwania przez obręcze, aby mogli uzyskać dostęp do najnowszych i najbardziej odpowiednich metod leczenia. Dla wielu pacjentów oznacza to niepotrzebne wizyty w szpitalu i długie, stresujące oczekiwanie – powiedziała Horwath. - Nadszedł czas, aby zagwarantować powszechny dostęp do leków na raka podczas leczenia w domu, zapewniając pacjentom dostęp do niezbędnych dla nich zabiegów bez ponoszenia kosztów.

Screen Shot 2018-04-30 at 11.45.19Wiele nowych leków przeciwnowotworowych pacjenci mogą przyjmować w domu, ale obecne programy w Ontario oferują jedynie ograniczony dostęp do nowszych leków. Podczas gdy leki podawane pacjentowi w szpitalu są zawsze bezpłatne, leki które pacjenci mogą stosować sami w domu, nie zawsze są darmowe i często są drogie.

- Szereg innych prowincji już dawno rozpowszechniło stosowanie terapii antyrakowych w domu - powiedziała Horwath. – Taki program zredukuje stres i koszty ponoszone przez pacjentów, jednocześnie uwalniając szpitalne zasoby dla innych pacjentów.

- Liberałowie spędzili ostatnie 15 lat na zamrożeniu lub ograniczeniu budżetów szpitalnych. Kathleen Wynne powinna była uczynić darmowymi leki antyrakowe do leczenia w domu ale nie zdecydowała się na to - powiedziała dziś Andrea Horwath. – Doug Ford obiecał dokonać cięć, raczej niszcząc opiekę zdrowotną, niż ją naprawiając. Takie zmiany byłyby katastrofalne dla pacjentów chorych na raka i ich rodzin, którzy potrzebują więcej wsparcia.

Inne zobowiązania NDP w przypadku opieki zdrowotnej obejmują (w przypadku wygranej w wyborach):

- Takie finansowanie szpitali, które nadąży za inflacją i potrzebami, w tym 1,2 miliarda dolarów w natychmiastowe inwestycje,

- Moratorium na dalsze zwolnienia pracowników pierwszej linii opieki zdrowotnej,

- Szeroko zakrojone, odpowiednio finansowane, publiczne dochodzenie w sprawie problemów nękających system opieki długoterminowej,

- Stworzenie 15.000 nowych łóżek opieki długoterminowej w ciągu najbliższych 5 lat – i docelowo 40.000 łóżek do roku 2028.

- Uruchomienie pierwszego w Kanadzie, prawdziwie uniwersalnego programu farmaceutycznego, który zapewni wszystkim mieszkańcom Ontario dostęp do leków na receptę i wszystkim zapewni opiekę stomatologiczną.