Żałobne Czuwanie po Wielkiej Tragedii

Lokalnie Top News kwie 30, 2018 at 6:00 am

czuwanie8

W niedzielę wieczorem miejsce śmiertelnego ataku na niewinnych przechodniów z Toronto, zamieniło się w miejsce żałoby po zmarłych ofiarach zbrodni.

czuwanie2

 

W wieczornym czuwaniu wzięło udział tysiące mieszkańców Toronto. Byli też tacy, którzy przyjechali z innych miast Kanady. Uroczystość miała charakter ekumeniczny. Za zmarłych modlili się kapłani różnych religii wraz z ich wyznawcami.

czuwanie3

 

Wygłoszono wiele przemówień. W większości z nich wzywano do udzielenia sobie nawzajem wsparcia w obliczu tragedii, która pochłonęła życie 10 osób, a 16 było rannych. Większość mówców chwaliło pracowników służb ratunkowych a także oficera, który aresztował sprawcę masakry.

czuwanie10

Nim rozpoczęto uroczystość na Mel Lastman Square uczestnicy uroczystości przeszli całą, kilometrową drogę, jaką przejechał w ubiegły poniedziałek zbrodniarz taranując białym vanem przechodniów.

- To zdumiewające, jak na tak w sumie krótkim odcinku ulicy, tak wielu ludzi jest połączonych tym samym bólem po stracie tych, którzy zginęli – powiedziała Jennifer Ludlow, jedna z uczestniczek Czuwania – To, że zebraliśmy się tu razem pokazuje nam wszystkim, że istnieje nadzieja.

czuwanie4

W niedzielnym czuwaniu uczestniczyli także liczni politycy. Wśród nich był premier Kanady, Justin Trudeau, premier Ontario, Kathleen Wynne, burmistrz Toronto, John Tory i lider Partii Nowych Demokratów Jagmeet Singh.

Singh powiedział, że szczególnie wzruszające było zobaczyć, jak to wydarzenie było wielokulturowe. Wzięli w nim udział i zabierali obok siebie mówcy różnych kultur i religii: rabini, imam, buddyjski mnich.

- Nie sądzę, bym kiedykolwiek był na takim wydarzeniu, w którym byłaby widoczna i reprezentowana tak szeroka różnorodność religii – i świeckich myśli – powiedział Singh – Fakt, że pomimo tego aktu nienawiści, jakiego doświadczyliśmy przed tygodniem, ludzie zjednoczyli się w naprawdę wielkie liczbie w akcie miłości, jest naprawdę niezwykły.

czuwanie9

Całe wydarzenie przygotowywało około 200 wolontariuszy. Jeden z nich, Kevin Joachin powiedział, że praca ta była okazją do dania społeczności otuchy, po tej tragedii.

- Dzisiejsze wydarzenie jest demonstracją, nie tylko dla społeczności tutaj, ale dla Toronto i całej Kanady, że jesteśmy silni i będziemy żyć i posuwać się naprzód dalej razem.

Adrienne Lyog powiedziała, że ​​wielu jej przyjaciół przeżyło traumę po tym, jak byli świadkami ataku, a niedzielne wydarzenie odegra dużą rolę w przezwyciężeniu tego koszmaru i dalszym życiu.

-To druzgocące – powiedziała Lyog – Mam nadzieję, że sprawią, że poczują nasze wsparcie, że poczują, iż nie są sami.

czuwanie5

Bezpieczeństwa uczestników Czuwania pilnowało wielu umundurowanych policjantów. Na dachach budynków czuwali policyjni snajperzy.

czuwanie

- Społeczeństwo musi rozpocząć proces uzdrawiania i wychodzenia z traumy po tym, co się stało – powiedziała Katrina Arrogante, rzeczniczka policji.

aaczuwanie7

W niedzielę wieczorem zorganizowana przez miasto zbiórka pieniędzy dla rodzin dotkniętych tragedią osiągnęła sumę ponad 1,8 miliona dolarów.

25-letni Alek Minassian z Richmond Hill został oskarżony o 10 przypadków zabójstwa pierwszego stopnia i 13 przypadków usiłowania zabójstwa w wypadku. Policja twierdzi, że kolejne trzy oskarżenia o usiłowanie zabójstwa są nieuchronne.