10000 dolarów za rasizm

Lokalnie Top News maj 1, 2018 at 10:00 am
Emil Wickham

Emil Wickham

Chińska restauracja z centrum Toronto musi zapłacić klientowi 10 tysięcy dolarów odszkodowania za naruszenie jego praw i godności.

Taki werdykt ogłosił Trybunał Praw Człowieka w Ontario, do którego zgłosił się Emil Wickham, pochodzący z Karaibów czarnoskóry mieszkaniec Toronto, który wraz z trzema przyjaciółmi przyszedł do restauracji Hong Shing, by celebrować swoje urodziny. Wszyscy mieli czarny kolor skóry.

Wickham poskarżył się Trybunałowi, że będąc gościem restauracji wraz z przyjaciółmi złożył zamówienie kelnerowi. Po chwili zostali poinformowani, że restauracyjne regulacje wymagają, by zapłacili za posiłek z góry, nim go otrzymają.

Zdziwiony niezwykłym, w przypadku torontońskich restauracji, wymogiem, Wickham spytał gości siedzących przy innych stolikach, czy też musieli zapłacić za podane do stołu posiłki z góry. Okazało się, że żaden z restauracyjnych gości nie musiał kupować posiłku uiszczając „przedpłatę”.

Stąd czwórka czarnoskórych gości, a przede wszystkim solenizant doszli do wniosku, że żądanie uiszczenia opłaty za posiłek z góry jest niczym innym jak dyskryminacją z powodu koloru ich skóry.

W swoim orzeczeniu trybunał zgodził się ze skarżącym i stwierdził, że restauracja nie zapewniła wiarygodnego niedyskryminującego uzasadnienia dla postępowania swoich pracowników i uznał, że Wickham był rasowo profilowany.

Chińska restauracja Hong Shing została zobowiązana do zapłaty Wickham 10000 dolarów tytułem rekompensaty za naruszenie jego praw oraz szkody dla jego godności, uczuć i szacunku dla samego siebie.

„Ten przypadek ilustruje, że restauracja nie obsłużyła skarżącego według normalnych standardów z powodu wątpliwości co do jego wiarygodności” – orzekł trybunał – „W istocie, wnioskodawca został uznany za potencjalnego złodzieja z powodu koloru jego skóry.”

Właściciel restauracji powiedział, że odwoła się od decyzji Trybunału. Zwrócił uwagę, że incydent miał miejsce cztery lata temu, kiedy restauracja była pod innym kierownictwem.