Ceny drewna biją rekordy

Rynek Top News maj 1, 2018 at 12:30 pm

zz cenyW ciągu kilku miesięcy notowania drewna na rynku kanadyjskim i amerykańskim podwoiły się, a główną przyczyną są zakłócenia w transporcie.

Ceny drewna ustala giełda towarowa w Chicago, gdzie doszło do kolejnego rekordu. Za 1000 stóp sześciennych płaci się ponad 563 dol. – o 38,7% więcej niż na koniec ubiegłego roku oraz aż o146% więcej niż przed 12 miesiącami.  To czyni drewno jednym z najlepiej spisujących się w ostatnich miesiącach surowców.

Jednak za wzrostem cen wcale nie stoją żadne ograniczenia w podaży, lub też wzmożony popyt, ale niedobory taboru kolejowego w Kanadzie, skąd drewno dociera do nabywców w USA.

Wywiezienie surowca koleją z kanadyjskich tartaków utrudniała zimowa do niedawna pogoda, a także wzmożone zapotrzebowanie na przewozy ze strony innych gałęzi tutejszej gospodarki. O tym, że trudności w transporcie doprowadziły do znacznego zwiększenia zapasów, informował największy kanadyjski producent drewna – West Fraser Timber.

Tymczasem amerykański gigant papierniczy International Paper zakomunikował o tym, że przez cały pierwszy kwartał część zapasów nie mogła opuścić celulozowni w Grand Praire w Albercie.

zz ceny2